Yaşamın Amacı

Yaşamın Amacı
Geriye dönüp baktığımızda hepimizin hayatta çok iste-diği, değer verdiği, uğruna çalıştığı didindiği pek çok şey vardır. Belki de o kadar isteriz ki bu şeyleri hayatımızda birçok yaşanılası anı yok ederiz. Aklımızdan fikrimizden geçen tek istek o olur. Bu istek kimi zaman belki bir insan, kimi zaman belki bir iş, kimi zaman belki para.... Elde edemedik ya da kaybettik! Peki, şimdi ne olacak sizce?
‘Bozgun nedir! Bozgun eğitimden başka bir şey değildir. Daha iyi bir şeye doğru atılan ilk adımdır.’
Wendell PHILLIPS
Bir kapı kapanır bir kapı açılır, olumsuz, olumluya dönüşür. Aksilikler durduk yere değil; bir amaca yönelik oluşurlar. Her gün bir şeylerin sona erdiğini duyarız. Başarısızlığa uğrayan insanlar, aileleri parçalananlar. Olumsuzlukları başarısızlık yerine yeni bir damar olarak düşünmeli, içimizdeki cevheri ortaya çıkarmalıyız, çünkü ‘Yaşam Fırsatlarla Doludur.’
Kendinize sorun.
Yaşamınızın amacı nedir?
Bir süre düşünün.
Yaşamın amacını hedefleriyle karıştırmamak gerekir. Hedefler, beklentiler, umutlar, hatta düşler erişilmek istenen somut sonuçlardır. Oraya vardığınızda elde ettiğiniz de sona erer. Oysa yaşamın amacı ömür boyu süregelen soyut bir kavramdır. Yaşadığınız sürece sizinle birlikte yaşar. Bu bir misyondur da diyebiliriz.
Yaşamınızın amacı sanki düz bir çizgidir. Uzayıp gider. Hedeflerse bu çizginin üzerindeki noktalardır. Bir hedefe yönelirsiniz, onu elde edince de biter. Oysa amaç çizginiz sona ermemekte, sürüp gitmektedir. Siz yaşadığınız sürece, bütün hayatınız boyu devam eder.
‘Acı nedir?’
Acı; ‘Değişme zamanı geldiğinin bir işaretidir.’
Bir şeyi kaybettiğiniz zaman:
•   O zaman bir sonraki başarınızı planlayın,
•   Bir sonraki hamlenizi planlamadan önce mutsuzluğunuzun kaynağını inceleyin,
•   Yavaş da olsa ilerlemeyi sürdürün,
•   Durumunuzu değiştirmek çok zor görünüyorsa önce kısa dönemli hedefler düşünün,
•   İleriye bakın ve sadece şu anda değil, yıllar sonra da gerçekleştirmek istediklerinizi düşünüp planlayın,
•   Kapının kapanmasını, kaderin sizin için başka planları olduğu şeklinde yorumlayın,
•   Kendinize söylemeniz gereken tek şey şu: ‘Kendime inanı* yorum.’
Yaşamın yankısı
Dağlık bir bölgede adam küçük oğluyla yürürken oğlan ayağını taşa çarpar ve can acısıyla, 'Ahhhh!' diye bağırır. Dağdan, ‘Ahhhh!’ diye bir ses gelir ve bu sesi duyan çocuk
hayret eder. Merakla: ‘Sen kimsin?’ diye bağırır; ama aldığı tek yanıt, ‘Sen kimsin?’ olur. Çocuk bu yanıta kızar ve: ‘Sen bir korkaksın!’ diye bağırır. Dağdan aldığı yanıt, ‘Sen bir korkaksın!’ dır. Babasına bakar ve: ‘Baba ne oluyor?’ diye sorar.
‘Oğlum, dikkat et!’ diyen baba, vadiye doğru: ‘Sana hayranım!’ diye bağırır. Ses, ‘Sana hayranım!’ diye yanıtlar.
Baba: ‘Sen harikasın!’ diye bağırdığında, bu kez dağdan, ‘Sen harikasın!’ yanıtı gelir.
Çocuk şaşırmıştır, ama hala ne olduğunu anlayamamıştır. Baba oğluna durumu açıklar: ‘Oğlum, insanlar buna yankı derler ama gerçekte yaşamın kendisidir. Yaşama ne verirsen onu yansıtır. Yaşam senin davranışlarının bir aynasıdır. Bu doğa yasası ve yaşamın her yönü için geçerlidir’ der.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Yaşamın Amacı - yasamin amacı nedir -

Yorumlar