Süt

Süt, doğanın özünü içeren bir ana gıda maddesidir. İçinde iyi gelişmemize katkısı olacak çok gerekli vitamin ve mineraller, dengeli oranlarda mevcuttur. Bu kadar hayati önemi olan sütü ne hikmetse büyükler içmemektedir. Otuz yaşına kadar içilecek olan süt, iskelet yapımızı teşkil eden kemiklerimizin kaliteli ve iyi gelişmesini sağlamaktadır. Kemiklerimizin güçlenmesi, vücudumuzun doğru beslenmesi için süte her yaşta gereksinim vardır. Gece yatmadan önce içilecek bir bardak saf süt uyku esnasında kemiklerimize kolaylıkla nüfuz eder ve kemik erimesi hastalığının ilacıdır. Sabahlan Corn Flakes ve müslilerle süt içimi batılılarda kahvaltının yerini tutmaktadır. Kabızlık sıkıntısı olanlar yulaf ezmesi ile içine karıştırılacak olan on tane kuru üzüm, beş tane fındık, ufak ufak dilimlenmiş iki kayısı kurusu, bir incir kurusu ile sütü karıştırıp yerlerse bu sıkıntılarından kurtulurlar. Sütün gaz yaptığı, hazmı zorlaştırdığı bazı insanların süt yerine süt ürünlerini kullanmaları tavsiye edilir. Bazı ülke insanlarında sütün hazmını sağlayan enzim bulunamaya-biliyor. Bu da onların süt içememelerine sebep olabiliyor. Şimdilerde hazmı kolay süt üretimide yapılmaktadır. Süt, tokluk yapacağından iştahı da azaltır.
Sütün memeliler için önemi çok büyüktür. Yavruları doğduğunda belli bir süre anne sütüne ihtiyaçları vardır. Anne sütü, yeni yetişen yavrunun bütün besin gereksinimini karşılar. Yavrunun belli bir süre bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden hastalanmasını önleyici etki yapar. Altı ay anne sütü ile beslenen bebeklerde çocuk hastalıklarına yakalanma oranı yok denecek kadar azdır. Süt bağışıklık sistemini kuvvetlendirip hayatta kalma mücadelesine yardım eder. Bazı anneler göğüsleri deforme olur korkusuyla bebeklerine süt vermezler. Bu son derece tuhaf bir tutumdur. Çünkü, bebek sütten kesildikten sonra göğüsler eski güzelliğine kavuşur. Egzersiz yapılırsa, daha kısa sürede normale döner. Çocukların iskelet kemik yapısının güçlü olmasına süt yardım eder. Kalsiyum deposu süt, kemiklerin gelişimini olumlu yönde etkiler.
Yemekler beş gruba ayrılır. 1. Süt grubu, 2. Et grubu, 3. Sebze grubu, 4. Meyve grubu, 5. Tahıl grubu. Vücudunuza bakan sizsiniz. Sağlıklı ve güçlü olabilmek için her gün besleyici süt ve süt ürünlerinden yemeniz lazımdır. Kemik yapınızın güçlü ve güzel olması için sütü her yaşta tüketmelisiniz. Vücut için gerekli kalsiyumla birlikte tüm maddeler sütün içinde bulunmaktadır. Süt, taze tüketilmelidir. Çok kaynatmada sütün değerleri bozulur, hazmı zorlaşır. Onun için, pastörize sistemi daha uygundur.
Et ve yumurta yemeyenler hayvani protein ihtiyaçlarını süt 72 ile karşılayabilirler. Yarım litre süt, yüz gram etin yerini tutar. Normal bir insanın protein ihtiyacını karşılar. Sütte kolesterol azdır. Gene de kolesterolü yüksek olanlar hafif süt içmelidirler. Sütün içinde lesitin maddesi fazlaca bulunur. Lesitin, karaciğerin ve damarların koruyucusudur. Süt, sek olarak içilmelidir. Kahveli, kakaolu, çaylı süt yararını azaltır. Şekersiz içilirse daha iyi olur. Dişleri çürütmez, kilo yapmaz. Kemik erimesini önlemek için akşam yatmadan önce bir bardak soğuk süt içmek çok iyi gelir. Sütü hazmedemeyenler yağsız, soğuk süt tüketmelidirler. İyi bir iskelet yapısını sütle birlikte yapılan egzersizlerle güçlendirilmiş kaslar tutarsa daha güçlü, ve güzel yapılı vücut sizin eseriniz olarak ortaya çıkacaktır. Her gece yüzünüze bir çay kaşığı süt sürün. Ayrıca, bir çay kaşığı gülsuyu sürerekten kokusunu hafifletin. Sabaha kadar böyle yatın. Sabah kalkınca yüzünüzü yıkayın. Gözeneklerin sıkışıp cildin pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz. Bu sayede cilt ipek görünümünü alır. Süt, bayatlamasın diye, muhallebi, sütlaç, keşkül gibi sütlü tatlılar yapılarak daha uzun süre saklanabilir. Hele üzerine tarçın serpilirse, gaz yapmaz ve bayatlaması geciktirilebilir.

 DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar