Sınavlar

Sınavlarda Süper Başarı İçin SINAV 24
Cemal KONDU’un yeni kitap seti olan  “Sınavlarda Süper Başarı İçin Sınav 24 serisi” üzerine görüştük. Sınav 24 serisini bu kitap setinin yazarı dilinden tanımaya çalışalım.

Çok yakında tüm kitapçılarda göreceğiniz bu kitapların yazarı Cemal KONDU ile yaptığımız bu röportajdan sonra mutlaka okuyacağınıza eminiz. Hepinizin öğrenme stratejileri ve hafızanızın gücü ile başarılara imza atmanızı diliyoruz.

• Sayın Cemal KONDU, sizi birçok okuyucumuz yakından tanıyor olmasına rağmen yine de kendinizi biraz tanıtmanızı rica edebilir miyiz?

  Yaklaşık 15 yıl kadar bir süredir; davranış bilimleri, bireysel gelişim, insan mühendisliği, trans, meditasyon, kariyer geliştirme, iletişim, duygusal zeka, takım çalışması, girişimcilik, üretken ve yenilikçi zeka, başarı, liderlik, psikodrama ve örgütsel psikoloji alanında birçok özel araştırma ve çalışmalar gerçekleştirdim. INLPTA The International NLP Trainers Association’dan uluslararası sertifikalı uzman NLP eğitimcisi olarak, 1996 yılından beri NLP alanında araştırma ve çalışmalarıma devam etmekteyim. Kamu kuruluşlarında, Şirketlerde, Okullarda ve Dershanelerde “Anlayarak Çok Hızlı Okuma”, “NLP Practitioner ve Master Practitioner sertifikalı eğitmen yetiştirme”, “Eğitim Mentörlüğü - Öğrenci Koçluğu”, “Temel Hafıza Eğitimi ve Hafıza Teknikleriyle İngilizce”, “Beden Dili”…vb. konularda seminerler veriyorum. Sadece eğitmenlik yapmıyorum, bununla birlikte yönetici ve yaşam koçluğu, kişisel ve profesyonel gelişim danışmanlığı, futbol ve spor mentörlüğü, hizmetleri vermekteyim.

Sizlerin de bildiği gibi Genç Öğrenci Dergisi, Genç Gelişim Dergisi, Denklem Dergisinde ve Beyin gücü Dergisinde editörlük yapmaktayım… “NLP ile Hızlı Okuma”, “NLP ile Coşkulu Yaşam” ve “Anlayarak Hızlı Okuma” adlı üç kitabım var. Şimdi de Sınavlarda Süper Başarı İçin Sınav 24 serisi raflarda yerini almaya hazırlanıyor.

• Sayın Kondu, bu kitaplar neden bir set halinde yayınlanacak?

Şu ana kadar yaptığım koçluk ve danışmanlık çalışmaları sonucunda öğrenme ve okuma konularında hepimizin yaptığı yanlışların çoğunlukla aynı noktalarda düğümlendiğini belirledim. Öğrenciler bilgi eksikleri olmamasına rağmen sınavlarda başarısız oluyor, verimli bir okuma süreci herkes için bir düş gibi görünüyor. Öğrenciler tüm problemleri çözmeyi biliyor, hatalar hep dört işlemden dolayı oluyor. Kısacası, öğrencilerimizin çoğunun başarısızlık nedenleri bilgisizlik değil, kendi potansiyelini iyi kullanamamak olarak görülüyor. Bu durum herkesin başına hayatının bir döneminde geliyor, ama özellikle sınav dönemlerinde öğrencilerin daha çok hayatlarına damga vurduğu için dikkat çekiyor. Bu sorunların hepsini birden fark ettirmek; kalıcı ve gerçek başarıya ulaşmanın yolunun bütünlükten geçtiği gerçeğinden yola çıkarak bir kitap seti oluşturduk.

• Peki hangi yayıneviyle çalışıyorsunuz, neden?
Kitaplarım Akis Yayıncılıktan çıkacak. Akis yayıncılık, yaptığı işe değer veren,  çalışkan ve gelişime açık olan bir kadrosu olduğu için her geçen gün büyüyor ve Türkiye’de hemen hemen her yere dağıtım yapabilmesi ile birlikte yurt dışında da birçok yerde kitaplarıma ulaşılabilmesini sağlıyor. Bu sayede daha çok insan yaptığımız bu çalışmalardan haberdar oluyor. Akis yayınevinin kitaplarıma ve araştırmalarıma benim verdiğim değeri vererek, onları daha fazla insanın faydalanması için en hızlı ve en güvenilir şekilde okuyucu ile buluşturabilen nadir yayınevlerinden biri olduğu için onlarla çalışıyorum. 

• Bu kitap setinin okuyucu kitlesi sadece öğrenciler mi?

Kitap bir kişisel gelişim kitabı gibi olmaktan çok öğrencilere başarı getirecek bir gelişim ve farkındalık setidir. Özellikle teknik terimlerden uzak durarak her yaş kitlesinin anlayabileceği bir içerik ile oluşturdum. Bir hareketin alışkanlığa dönüşmesi için pratik çok önemli olduğundan pratiğe önem verdim. Öğrenciler için öncelikli öneriler içeriyor olması ile herhangi bir sınava girecek olan yetişkinler, öğretmenler, çocuklarını daha bilinçli yönlendirmek isteyen ebeveynler, hayatlarında bu konularda eksiklik olduğunu düşünen ve bu konulara ilgi duyan herkes bu kitap setini edinebilir ve okuyup uygulayabilir.

• Sayın Kondu, bu sette yer alan kitapların adları ve konuları hakkında bilgi verir misiniz?

Kitapların adları “Bilinçaltı Teknikleriyle Süper Öğrenme”, “Bilinçaltı Teknikleriyle Motivasyon - İç Disiplin – Özgüven”, “Bilinçaltı Teknikleriyle Kolay Matematik”, “Bilinçaltı Teknikleriyle Hızlı Okuma  - Pratik Test Çözme Teknikleri” dir. Her kitap adını taşıdığı konu hakkında bilgi, örnek ve pratik uygulamalar içeriyor.

• Sayın Kondu, biraz da bu kitapların içeriği ve hedeflerinden bahseder misiniz?

“Bilinçaltı Teknikleriyle Süper Öğrenme”, kitabında öğrenme stratejileri ile öğrenme düzeyimizi maksimum performans düzeyine çıkarmayı, öğrendiğimiz bilgileri doğru ve etkin bir şekilde kalıcı hafızamızda çıkarımız doğrultusunda depolamaktan bahsediyoruz. Bu konularda kişiden kişiye değişen öğrenme stratejileri üzerine yapılan güncel çalışmalardan ve kendi çalışmalarımızda kullandığımız tekniklerden yararlanarak pratik uygulamalar sunduk. “Bilinçaltı Teknikleriyle Motivasyon - İç Disiplin – Özgüven”, kitabında sınavlardaki başarıyı doğrudan etkileyen bilgi dışında en önemli etkenden bahsederek kurtulma stratejileri önerdik. Bu öneriler haricinde elbette kitabı okuyanı bu sorundan kurtarabilecek bir dil kalıbı ile yazdığımızı hatırlatmak isterim. Amacımız bu kitaptan insanların en üst faydasını kazanmasıdır. “Bilinçaltı Teknikleriyle Kolay Matematik”, kitabı ise en çok öğrencileri mağdur eden konuda yaşanan sorunları engellemek için hazırlanmıştır. Akıldan işlemleri doğru yapabilme yöntemleri hakkında yayınlanmış olan eserleri göz önüne alarak herkesin yararlanabileceği bir sunum oluşturabilmek için üslubumuza çok dikkat ettik. Uygulamalar sayesinde pratiğe geçirmeyi hedefledik. “Bilinçaltı Teknikleriyle Hızlı Okuma  - Pratik Test Çözme Teknikleri” kitabı, sınav öncesinde sınavda başarılı olmak için nelere dikkat edilmesi, neler yapılması gerektiği hakkında uyarılar içermektedir. Bu konular hakkında herkes bir şeyler söyler. Herkes belki doğruyu da söyler, ama öğrenci, ya da sınava çalışan bunları dinlemez. Bunları fark ettirip, çözümlerini sunmak bilinçaltı teknikleri ile bu kitapta bizim işimiz oluyor.
• Hocam bu alanlarda yerli yabancı birçok eser verildi, siz de bu konulardan biri hakkında eserler verdiniz. Neden bu konular bu kadar önemseniyor? Hatta konuları set halinde ele almanızın nedeni nedir?
Evet, bu alanlarda çalışma yaparken birçok yabancı ve bazı konularda da yerli kaynak inceledim. NLP uzmanı olarak, NLP’yi kullanmayı hedefleyerek, bu işi en iyi yapan başarılı insanların yöntemlerini araştırdım. Elbette konuların hepsi ayrı ayrı önemli, ama şu bir gerçek ki, bir öğrenci bu alanlardan birinde sorun yaşıyorsa, diğerlerinde de bu konuyla ilgili sorunlar vardır anlamına geliyor. Bir çözüm arıyorsak bu dört kitabın ilgi alanıyla da ilgilenmeliyiz ki sorunu kökünden çözelim. Daha önce yapılmış olan çalışmalara gelirsek, bu çalışmalarda emek veren üstatlar elbette var, kendilerinin çalışmalarından biz de faydalanıyoruz, zaman öyle hızlı ilerliyor ki, bilgilerimizi güncellemezsek hep bir adım geride kalıyoruz. Sınava girebilecek bir öğrenci için bu göze alınamaz. Hep bir adım önde olmak için fazlasıyla emek sarf ediyorlar; onları doğru yönlendirerek, sarf ettikleri eforun karşılığını alabilmeleri için bu kitapları set halinde hazırladık.  

• Hocam, biraz da kitapların formatı üzerinde durabilir misiniz?

Kitaplar sadece bilgi vermek için yazılmadığı için uygulamaya yönelik değişik bir formatta kurgulandı. Kişinin rahatlıkla okuyup, okuduğunu anlarken bilinç altı tarafından hemen uygulamaya geçirilebilecek bir çalışma yaptık. Önce konuyu tanıtan bir hikaye veya resimle karşılanıyor okuyucu, sonra konu anlatılıyor, bu anlatımı destekleyen örnekler veriliyor. Sonrasında ise bunun pratiğe dönüşmesini sağlayacak olan alıştırmalar ile konu tamamlanıyor. Konu ile ilgili alıştırmalar dışında, okuyucuya yardımcı olabilecek bazı becerileri geliştirmesini sağlayacak bir oyun, bilmece veya puzzle gibi alıştırmalar ile hiç fark etmediği özelliklerini zevkle keşfetmesini hedefliyoruz.

• Hocam, kitapların formatı, konusu ve hedefleri çok güçlü görünüyor… Anlattığınıza göre kitabı okuyan herkes kendini verimli halde kullanmayı öğrenecek. Kitaplarınızı ben de merakla bekliyorum. Kitap seti çıktığında ilk okuyucularından biri de ben olacağım. Kitapları okuduktan sonra sizlerle bir röportaj daha yapmak isterim. Şimdi, anladığım kadarıyla kitaplarınız sınavlarda başarı anahtarları üzerinde duruyor. Bunu yaparken gerekli olan strateji ve öz kaynakları kullanma yöntemlerini anlatıyor. Kitaplarla birlikte hediye olarak bir de CD ler verilecek, değil mi hocam?

Evet her kitabın bir de CD’si olacak. Bu arada teşekkür ederim. Sizlerle, okuyucularımızla sohbet etmekten ben de çok zevk alıyorum. Genç Öğrenci Dergisinin okuyucu kitlesi elit bir kitledir. Kitaplarımın okuyucu kitlesi de derginizin kitlesi gibi değerli insanlardan oluşuyor, kitaplarımı takip eden okuyucularıma en azından potansiyellerinin farkına varıp bu konuda kendilerini keşfedecekleri bir yolculuğa çıkarmak için CD’ler gerekli…

• Hocam neden özellikle kitapların hepsinin başında bilinçaltı tekniklerini vurguladınız?

Kitaplarımızın yanında verdiğimiz CD’ler farklı teknikler ile hazırlandı. CD’lerimiz subliminal mesajlar içermektedir. Subliminal mesaj, kelime anlamıyla başka bir objenin içinde gömülü bir işaret ya da mesaj olarak adlandırılabilir. Yani anlayacağınız gibi insanın ilk algılama durumunda gizli kalarak bilincin değil de, bilinçaltının algılaması üzerine tasarlanmıştır. Bu teknikte, kaydedilen ses, insan kulağının duyamayacağı bir frekansa çıkarılmıştır. Mp3'ünüzü çalarken herhangi bir müzik ya da mesaj duymazsınız. Ancak ses düğmesini orta yükseklikte açık tutun. Siz duyamasanız da bilinçaltı ortamdaki sesi algılayacaktır. Kulaklık şart olmasa da, daha etkili olması için gerekmektedir.
Hocam, şimdiden beyninize, yüreğinize sağlık… Bizi kırmadınız. Yakında yayınlanacak olan “Sınavlarda Süper Başarı İçin Sınav 24 serisi”  adlı kitap setinizi bize tanıttınız. Bütün ekibim adına çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.

Ben teşekkür ederim.

Zeynep ÖZKAN
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar