Aşama Aşama Reiki, Reiki'nin Seviyeleri, Reiki Dereceleri

:: Aşama Aşama Reiki, Reiki'nin Seviyeleri, Reiki Dereceleri
 
Reiki sistemi,  Dr Usui’nin vasiyetine göre,  okula dayanan üç ya da dört derece içerir.Fark sadece derecelerin nasıl bölündüğündedir.İkinci ve Üçüncü Derece sembolleri hemen hemen aynıdır.Sembollerdeki ufak farklılıklar,  onların öğrencilere bu yolun değişik derecelerinde verilmiş olmalarından kaynaklanır.Bazı Reiki okulları “orjinal öğretiyi” öğrettiklerini iddia ederler ve diğerlerini kabul etmezler.Gerçek şudur ki orijinal bir öğreti yok. Reiki canlıdır ve bu yüzden her zaman değişir,  her zaman akılcıdır ve genişler . Reiki ve dogmatizm karıştırılamaz.
İlerleyen bölümlerde her derecenin genel bir tanımını ve öğrettiğimiz şekilde görevini vereceğim.İkinci ve Üçüncü Derece sembollerinin detaylı tanımları bir kitapta verilemez.Bunlar sadece bir öğretmenden öğrenciye verilebilir. Bunların İkinci ve Üçüncü dereceye inisiye olmamış kişilere bir yararı olmaz.İnisiyasyon metodlarına tamamiyle değinilmeyecek. Bu iyi korunan ve sadece Reiki’yi paylaşmak yani kendilerini diğerleriyle paylaşmak isteyenlere aktarılan bir sırdır.

Reiki Birinci Derece Eğitimi

Birinci derece bize çok yakın ve çok uzak olan şeye,  kendi fiziksel biçimimize tekrar bağlanma anlamındadır.Normal olarak vücudunuzu sadece acı veya rahatsızlık içinde olduğumuz zaman hissederiz.
Fiziksel vücut ruhumuzun uzantısının en ham şeklidir, hareket etmemizi,  hissetmemizi ve günlük hayattaki durumları anlamamızı sağlayan harikulade bir araçtır. O acıyı ve zevki,  mutluluğu ve ıstırabı deneyimlememize hatta anlamamıza yardım eder. Bizim kendi vücutlarımızla tekrar temasa geçmemiz ayrıca bize başkalarının vücutlarını,  geniş anlamıyla varlıklarını düzenlemizde yardımcı olur.
Genellikle Birinci Reiki Derecesi dört inisiyasyon ve çalışmaları içerir;  bunlar okuluna ve grubun büyüklüğüne göre bir iki günde aktarılabilir. Bazı okullar,  özellikle Reiki öğretmenlerinin bir seferde geniş grupları inisiye ettiği okullarda,  Birinci Dereceyi sadece bir veya iki kez inisiye ederler.İnisiyasyon yöntemi okuldan okula biraz değişebilir ama ben pekçok metodu denedim ve hepsinin işe yaradığını gördüm.
İlk inisiyasyondan önce öğrencilere Reiki’nin ne olduğu,  hedefleri ve temelleri anlatılır.
Öğrenciler bu girişten sonra, ilk inisiyasyonu alırlar. Onlara pratisyenden alıcıya transfer geçişinde kullanılan 12 el pozisyonunun fotoğrafları gösterilir. (12 ana ve pek çok yardımcı pozisyonun çizimlerini hem kendi üzerinizde hem başkalarının üzerinde kullanımlarıyla – “ El Pozisyonları” bölümünde bulabilirsiniz.) Öğrenciler birkaç dakika sonra bir kez daha inisiye edilirler.Bu ikinci inisiyasyondan sonra, bir saat boyunca yeni öğrendikleri pozisyonları kendi üzerlerinde denerler. Birinci inisiyasyondan sonra bile, ellerinizden akan enerji sürpriz bir şekilde güçlü ve yadsınamayacak şekildedir. Reiki ona inanmamıza ihtiyaç duymaz.Her sonraki inisiyasyonla enerji güçlenir ve güçlenir. Aura görebilen insanlar bir Reiki öğrencisinin aurasında birinci inisiyasyon ve sonraki inisiyasyonlar öncesinde ve sonrasında çok açık bir farklılığı farkedeceklerdir.Her inisiyasyon, kişi başına 10-15 dakika sürer.Üçüncü inisiyasyondan sonra gruptaki katılımcılar çiftlere ayrılır ve değişerek birbirleriyle bir oturum yaparlar.Reiki el pozisyonlarını kullanırken parmaklarınızı birarada tutmanız önemlidir.Her pozisyonda ellerinizin ısınması gerekmez ve vücudun değişik bölümlerinin daha fazla enerji çektiğini ve diğerlerinin daha az çektiğini farkedeceksiniz.Her birey farklı ve sürekli değişim içinde olduğundan hiçbir Reiki oturumunuz aynı olmayacaktır. Bana Heraclitus’un eski bir sözü hatırlatılmıştı. “ Aynı dereye iki kez giremezsiniz.”
Daha sonra 4. İnisiyasyon gelir.
Çalışmaları sonucunda katılımcılara Birinci Reiki Derecesi Sertifikası verilir ve 21 günlük bir arınma dönemine girmeleri söylenir. Bu hergün kendine bütün bir Reiki oturumu yapmak,  bolca su ve bitkisel çay içmek ve çok içki içmekten ve diğer uyuşturuculardan uzak durmaktır.Bu ahlaki bir konu değil,  ama daha çok Birinci Derece  inisiyasyonların kuvvetini artırmak ve derinleştirmek içindir.
Reiki enerjisi çok incedir.Başlayanlar için genellikle onun düzenine uymak ve ayırt etmek zaman alabilir. Her inisiyasyonla çakralar daha yüksek bir frekansa uyumlanır ve bu (eğer buna açıksanız )şu sonuçları getirir:

•    İçsel algımızın büyültülmesi: Başkalarının,  maddelerin ve tabii ki kendimizin enerjisine daha büyük bir duyarlılık geliştiririz.Bu ayrıca,  uzun zamandır görmezlikten gelinen sezgilerimizi keskinleştirmeyi de içerir.   
•    Büyüyen kendine güven ve hayata yardımsever bir güç olarak inanma: Bu orkestranın sadece küçücük bir parçası olduğumuzu farkettiğimizde anlarız ki,  bu oluş bütün parçaları için en iyisini ister ve ona bir değişim için karşı gelmeyi bırakabiliriz.Gitmesine izin verin.
•    Kendimizde dahil, herşeye ve herkese daha fazla merhamet:Bundan sonra evrensel yaşam enerjisine odaklanarak,  ayrımın bir illüzyon olduğu gerçeğini farkederiz. Hepimiz aynı yakıttan güç alıyoruz.
•    Varlığımız ve hayatımız için artan sorumluluk:Hayatımızı kendi ellerimize almaya başlayacak ve karşısında olarak değil hayatla beraber çalışacağız.
•    Eski problemleri çözme: Rivayete göre, Reiki inisiyasyonlarının yan etkilerinden birisi de pek çok çözümlenmemiş problemi çözümlenmek üzere su yüzüne çıkarmasıdır. Elbette çağrıya karşılık vermek bize bağlı . Reiki biz herzamanki gibi bir işe başlarken hastalıklarımızla ilgilenen sihirli bir hap değildir.Kişisel gelişim ve değişim azim ister.

Bir kural olarak,  size Reiki seanslarını çok serbestçe ve bir karşılığı olmadan- her zaman para olmak zorunda değil – teklif etmemenizi önereceğim.Serbest verilen birşeyi almak,  kabul etmek ve takdir etmek çok zordur. Tabii ki aileniz içinde ve arkadaşlar arasında kurallar farklıdır,  zaten sabit bir enerji alışverişi her zaman yer alır.
Birinci Derece Reiki aynı zamanda evcil  ve diğer hayvanlara,bitkilere,  kristallere, elektronik aletlere,  kısaca sezgili veya sezgisiz herşeye uygulanabilir.Hayvan organları insanlarınki ile aynı şekilde yerleştiğinden,  hayvanlara uygulanacak  el pozisyonları da aynıdır.Eğer hayvan çok küçükse,  ona dokunmak veya onu tutmak için en iyi yer doğrudan kulaklarının arkasıdır. Seansın uzunluğu hayvanın kendisine bağlıdır. Yeteri kadar alınca bırakacaktır.Köpekler genellikle Reiki’den hoşlanırlar, kediler hakkında ise hem pozitif hem de negatif duyumlar aldım.
Balıklar,akvaryumun duvarlarına dokunup, bu şekilde suyu yükleyerek tedavi edilebilir.
Saksı çiçekleri ve ağaçları beslenmelerinin büyük bir yüzdesini kökleri aracılığı ile yaparlar. Bu nedenle onları tedavi etmenin en verimli yolu saksıyı iki elinizle sarmak ve enerjinin akmasına izin vermektir. Aynı şey bitkinin besleme, gübreleme,   spreyleme öncesi sulama kabıyla da yapılabilir.
Ağaçlar gövdelerini bütün vücudunuzla kucaklamınızla enerji yüklenebilir.Bütün flora çeşitleri Reiki tedavisine çok iyi cevap verir.
Yiyecek ve içecekler,  tatları kötüyse veya onların sevgiyle hazırlandığından emin değilseniz,  enerji yüklenebilir.Büyük ticari restoranlarda yediğinizde,  bu muhtemelen iyi bir fikir.
İlaç alınmadan önce bir süre elinizde tutulabilir.Kristaller onları tutarken enerji akışına izin vermenizle kolaylıkla Reiki’yle yüklenebilir.
Genelde maddelere, büyüklüklerine bağlı olarak, ömürlerini uzatmak veya perfor-manslarını kuvvetlendirmek için ellerinizi üstüne koyarak veya ellerinizin içinde tutarak enerji verilebilir.Aynı şey insanlar veya yerlerin fotoğrafları için de geçerlidir.
Birşeyi enerjilemenin en verimli yollarından biri Reiki-Box diye adlandırılan bir yöntemdir. Kendinize ait olması için,  bir veya daha iyisi birkaç parça kağıdı veya fotoğrafı içine alabilecek büyüklükte uygun bir kutu alın.
Enerji yüklemek istediğiniz şeyleri dikkatlice seçin.Herbirini ayrı ayrı sorgulayın ve neyin üzerinde çalışacağınıza karar verdiğinizde,  sadece kutuyu kapatın ve en azından bir hafta boyunca hergün onu elinizde tutun . Enerjinin akışına izin verin.
Daha verimli metodlar İkinci Derece bölümünde tartışılacak.
İlkönce size içsel dünyanızı araştırmada ve vücudunuzu kendinizin bir parçası olarak daha derinden deneyimlemenizde yardımcı olacak birkaç egzersizi tanımlamak istiyorum.

•    Sevgilinize dokunuyor gibi kendinize dokunun. Erken  sonuç olarak sevgiyle dolu bir dokunuşu yalnızca ve yalnızca seksle özdeşleştirdik.Vücudunuza aşık olun ve o sağlığınız için neyin yardımcı olduğunu,  neyin olmadığını bilmenize izin verecektir.
•    Besinlerinizi dikkatlice seçin. Dietimiz  özellikle kullanılabilirliğine bağlı olarak gelişigüzel olmaya eğilimlidir veya bir dış ajans veya sistem tarafından belirlenmiştir.(diet planları,  toplum,  eğitim).Hiçbir zaman kendi bedenimize besin olarak neye ihtiyacı olduğunu sormayız,  araştırmayız. Bedenimizi ahenk içine sokmanın diğer bir yolu da yemeklerden önce meditasyon yapmamızdır. Sessizlik  durumundayken,  bedeninize ne yemek istediğini sorun.
•    Bedeninizi içerden hissedin. Bu  Tanrı Shiva tarafından tasarlanmış,  vücudunuza girmenizi ve onu içerden hissetmenizi sağlayan eski bir  Hint meditasyon tekniğidir. Biz bedenimizi her zaman sadece dışardan deneyimledik. Ayağınızın içi nasıl görünüyor,  hangi renkleri görüyorsunuz,  kaslar,sinirler ve atardamarlar nasıl görünüyor? Dolayısı ile vücudunuzla tanışık hale gelin.
•    Benzer bir metod da bilincimizi küçük bir noktaya odaklamak ve onun ayak parmaklarınızdan başınıza  hareket etmesine izin vermektir.
•    Reiki el pozisyonlarını kendinizde kullanırken, herbirinde derin nefes alın.
•    Bir Taoist topraklama egzersizi:Rahat bir pozisyonda üç veya beş dakika ayakta durun.Ayaklar omuz genişliğinde açık olmalı.Kollarınızı omuz seviyesinde yanlara uzatın.Sol avuç içiniz yukarı,sağ avuç içiniz aşağıya bakmalı .
•    Uyumaya gitmeden önce gününüzü tekrar edin.Geceden gündüze geri gitmek önemlidir.Bu egzersiz gününüzün hazmedilmemiş deneyimlerinin gecenizi istila etmesini önler.
•    Bir Reiki günlüğü tutun.Günlük veya haftalık Reiki’nin hayatınızı nasıl etkilediğine ve değiştirdiğine ilişkin birkaç satır yazın.


Reiki İkinci Derece Eğitimi

İkinci Derece Reiki bizi kendimize daha yakınlaştırır ve bize kendimizi keşfetme ve birleşme için daha güçlü araçlar verir. Pekçok sembolün yardımıyla,  evrensel yaşam enerjisinin daha verimli akışına izin vermeyi öğreniriz. İkinci ve Üçüncü Derece Reiki sembolleri tamamen gizli olmalı. Hatta bazı okullar, öğrencilerin onları yazmasını yasaklayacak kadar ileri gitmişlerdir.Ben onları yazmakta bir sakınca görmüyorum . Ancak o dereceye  kabul edilmemiş gözlerden uzakta saklanmalıdır.
İkinci Derece Reiki,  sembolleri kullanarak etkiyi artırabileceğimiz durumlar dışında  Birinci Derece ile aynı durumlarda da kullanılabilir. Bu sembollerle biliçaltı/ süperbilinç zihnimiz ile direkt iletişim kurmayı öğreniriz: İkinci Derece Reiki bize sadece kendimizin veya bir başkasının vücudunu iyileştirmede değil,  ayrıca aynı şekilde duygularımızı ve zihnimizi de iyileştirmede yardım eder.Fiziksel vücudu iyileştirme, rahatsızlıktan belli bir süre kurtulmayı sağlayabilir ama uzun bir aralıkta bütün varlığı dengeleme önemlidir.
İkinci Derece Reiki inisiyasyonları,  Birinci Derece inisiyasyonlarından daha yüksek bir seviye,  esasen eterik beden üzerinde çalışır.Ayrıca zaman ve yer kavramı olmayan bir metod da öğretilir.Bu ilk önce inanılmaz görünebilir ama aslında göründüğü kadar  tuhaf değil. Düşünceler,  duygular ve enerji uzayda tıpkı elektromagnetik dalgalar gibi,  bir noktadan diğerine gezer.İkinci Derece Reiki inisiyasyonu bizi enerji ileticileri haline getiriyor.
Seminerler,  inisiyasyonlar ve hatta semboller okuldan okula çeşitlilik gösterir.
Bazı okullar diğerlerinin vermesine rağmen sembollerin adlarını (veya mantraları) öğrencilerine vermedi.Bazı okullar İkinci Reiki Derecesini bir inisiyasyonla verirler ama biz bunu üç kez yaparız.Bu bizim “Reiki”mizin onların “Reiki”sinden daha iyi olduğunu göstermez sadece içerik farklı.İkinci Derece seminerleri genellikle bir tam gün sürer ve pekçok okul bunu birinci dereceyle bağlar.
Benim kişisel görüşüm (pekçok konuda) Birinci, İkinci ve Üçüncü Derece Reiki inisiyasyonları arasında,  materyali anlamak için bir süre olması amacıyla,  birkaç hafta boşluk bırakılmasıdır; anlamak kelimesi  esas anlamda entelektüel  değil.Deneyimim gösteri-yor ki İkinci Reiki derecesinin derinliğini bütün değişimleriyle beraber kavramak üç ay alıyor.
Seminerlerimize herzaman birbirimizi tanıyarak ve bir önceki dereceyi tekrar ederek başlıyoruz.Genellikle pekçok cevaplanmamış soru oluyor ve sadece ilk inisiyasyon için hazırlanmak birkaç saati buluyor.İlk inisiyasyondan sonra,  öğrencilere ilk sembol gösteriliyor ve nezaman,  nasıl kullanılacağı öğretiliyor.İkinci Derece Reiki’ye inisiye edilmemiş olanlar kitabın bu bölümünü atlayabilir çünkü bu bölüm bir İkinci Derece Reiki seminerine katılmadan anlaşılamaz:
Daha sonra öğrencilere aşağıdaki topraklama egzersizi gösterilir ve yeni becerilerini egzersiz etmeleri istenir.
Güç sembolünü iki ayağınızda düşünün (ayaklarınızın üzerinde) Onu orada hissettiğinizde, onu haranızda(göbeğinizden iki inç aşağıda) düşünün.Onu haranızda hissettikten sonra,  el çakralarınızda (avuçlarınızın tam ortasında) düşünün.
Bu egzersiz bizi merkezimize tekrar götürür ve seans vermeden önce veya birisi rahatsız veya “ canlı” hissettiğinde kullanılabilir.Ayrıca meditasyondan önce yardımcı olabilir. Güç sembolü, içme suyunu,  yiyecekler,  ilaçları ve hatta makineleri bile enerjilemekte kullanılabilir. Onu önünüzde,  yanınızda veya arkanızda düşünmenizle koruma olarak kullanılabilir veya herbir köşeye konarak bir odayı veya evi temizlemekte kullanılabilir. Bu sembol ayrıca fiziksel acıyı durdurur.
İkinci inisiyasyonda,  öğrencilere mental iyileştirme sembolü gösterilir ve ne zaman,  nasıl kullanılacağı öğretilir. Yine öğrenme ve çalışma için bazı egzersizler var.
Birinci Derece seminerindeki gibi,  öğrenciler öğrendikleri iki sembolü de kullanarak birbirlerine elleri ile  seanslar uygularlar.Semboller transfer edilen enerjiyi artırır ve her pozisyon için harcanan süreyi yarıya indirirler.
İlk iki sembol kristalleri yüklemede de kullanılabilir.
Acı verici davranış modellerini çözmemize yarayan bir “ yeniden programlama” tekniği vardır. Bir mesajınızı formüle edin ve aşağıdaki gibi ilerleyin.
Başınızın arkasında  güç sembolünü çizin ve ellerinizi orada tutun.Şimdi medullanın (omurganın başladığı yer) üstünde mental iyileştirme sembolünü çizin ve tekrar güç sembolünü kullanın.Bir elinizi alnınıza ve diğer elinizi medullanıza koyun. Işığın başınızdan parmaklarınıza aktığını düşünün ve üç kez mesajınızı aklınızdan söyleyin.Bu teknikle kendi üzerinizde 6 gün üstüste ve sonra haftada iki kez çalışın.
Her duş alışımızda,  rahatlamamıza yardım eden hoş bir yol,  girmeden önce ilk iki sembolü küvete göndermektir.
Üçüncü inisiyasyondan sonra,  öğrencilere uzaklık sembolü ve nasıl kullanılacağı gösterilir ve  aşağıdaki egzersizi yapmaları istenir.Uzaklık sembolünü kullan ve alıcının üçüncü gözünün üstüne koy,  daha sonra onun güç sembolünce izlenmesine izin ver.Aklında kişinin ismini üç kez söyle ve daha sonra iyileştirmeyle devam et.Kişiyi önünüzde uzanıyor veya onu kucaklamışsınız gibi düşünebilirsiniz,  hangisi size daha iyi uyarsa. Genelde uzaktan tedavi 15 dakikayı geçmemelidir.
Aşağıdaki metod karma çözümlemesine yardım eder:
Çözülmemiş geçmişinizdeki yer, insan, durumun üstüne uzaktan tedavi sembolünü koyun. Daha sonra mental tedavi sembolünü ve daha sonra güç sembolünü gönderin . Affedilme veya affetmeyi isteyin.
Üçüncü sembol aynı zamanda meditasyon sırasında da kullanılabilir.Bu,  bir insan, aydınlanmış biri, bir yer,  bir zamanla kısaca zamanın ve mekanın içinde ve ötesindeki herhangi bir şeyle iletişim kurmaya yardımcı olur.
Ben meditasyondan önce genelikle uzaklık sembolünü kullanıp,  aklımda üç kere “burada ve şimdi,  burada ve şimdi,  burada ve şimdi” derim.Sonra güç sembolünün izlemesine izin veririm . Bu metodla izinsiz hayallerin gözünü korkutabilirsiniz.
Ameliyatlar sırasında uzaktan tedavinin kullanılmaması gerektiğini duydum çünkü semboller anestetikleri etkileyebiliyormuş
Ancak ben dişçi koltuğunda otururken bunu kendi üzerimde kullanırım ve diş tedavilerimden çok keyif alırım! Sembolleri kullanırken bedeniniz ve acı arsında bir boşluk yaratabilirsiniz,  sanki acı bir başkasına oluyormuş gibi.
     Sembolleri ayrıca işten eve ve evden işe gidip gelirken  güvenli bir şekilde araba kullanmama yardım etmesi için de kullanırım.İlk önce uzaklık sembolünü kullanırım ve aklımda “ güvenlik,  güvenlik,  güvenlik” diye üçkez tekrar ederim.Sonra mental iyileştirme sembolünü yol,  önüm ve arka tampon arasındaki boşluğa gönderirim ve son olarak güç sembolünü kullanırım. İkinci derece Reiki ölmekte olan insanların geçişinin pozitif,  rahat ve bilinçli bir şekilde olmasına yardım eder.

Egzersizler:

•    Herhangi bir sembolü çakralarınıza yerleştirin ve onu orada hissedin.Bir sembolün bir çakrada iyi hisler uyandırırken, diğerinde uyandırmadığını göreceksiniz.
•    Aynı şeyi organlarınızla ve bütün beden bölümlerinizle yapın.
•    Herhangi bir sembolü içsel gözünüzde canlandırın ve birkaç dakika boyunca ona bakın.Eğer bu zor gelirse ve canlandırma gücünüzü geliştirmek isterseniz,  şunları yapın:30 x 30 cm boyutlarında bir kartonu kesin, üstüne aynı boyutta siyah bir kağıdı yapıştırın.Sonra sembollerden birini bir parça beyaz kağıda çizin ve 15 x 15 cm boyutlarında bir sembol elde edeceğiniz şekilde kesin. Bunu siyah yüzeyin ortasına yapıştırın ve bütün resmi bir duvara tutturun.Üç feet uzakta oturun veya ayakta durun, gözlerinizi kapatın ve rahatlayın.Birkaç dakika için kendinizi sıcak ve yatıştırıcı bir karanlıkla çevrelenmiş düşünün . Şimdi gözlerinizi açın ve birkaç dakika zorlamadan modelin merkezine bakın. Yumuşakça odaklanın.Uzun uzun bakmayın ama gözlerinizi de kırpmayın.İki dakika sonra bakışlarınızı çevirin ve beyaz duvara bakın .İmajın retinanıza “ kaydedilmiş”  olduğunu göreceksiniz,  beyaz bir kare ve siyah bir sembol.Görüntü gittiğinde onu yeniden yaratmaya çalışın, daha sonra  gözlerinizi kapatın ve sembolü içsel gözünüzün önünde canlandırın.Bu egzersiz bir-iki hafta süreyle yapıldığında canlandırma gücünüzü ve hafızanızı oldukça kuvvetlendirecektir.
•    Sabah, uzaklık sembolünü, mental tedavi sembolünü ve güç sembolünü kullanarak bütün gününüzü enerjileyin.
•    Daha önce açıklandığı gibi bir Reiki kutusu hazırlayın ve aşağıdaki gibi devam edin: Bir konuyu odağınıza getirmek için uzaklık sembolünü kullanın. Konuyu veya kişinin ismini aklınızda üç kez tekrarlayın. Mental tedavi sembolünü ve ardından güç sembolünü kullanın.
•    Güç sembolünü veya mental tedavi sembolünü (veya her ikisini) bir parça beze yazın ve onu yatağınızın veya yastığınızın altına koyun.

Reiki Üçüncü Derece (3 a) Eğitimi


Üçüncü Derece seminerinde, öğrenci Reiki Master sembolüne inisiye edilir. Master sembolün bizi tanrısal kıvılcıma ulaştırmasının dışında Üçüncü Dereceyle ilgili söyleyecek pek fazla şey yok. Bazı insanlar buna “yüksek benlik” der. Ama  ben bu deyişi pek sevmiyorum çünkü kolaylıkla yanlış anlaşılabilir; sanki bizimle konuşan daha yüksek, daha büyük, daha iyi bir ego varmış gibi algılanabilir. Tanrısal kıvılcım dediğim şey bütün kelimelerin ve dillerin ötesindedir. O saf varlıktır, oluşun merkezidir; yalnızca mutlak sessizlikle bulunabilir, içte ve dışta...
Üçüncü Derece Reiki asıl olarak özel meditasyonda kullanılır. Üçüncü Dereceden sonra, Reiki sistemi tamamlanmıştır. Master sembol ne zaman isterseniz ve ne kadar sıklıkla kendinizi inisiye etmek isterseniz kullanılabilir.
Yardımcı bir egzersiz Üçüncü Derece Reiki’yi uykuya dalmadan önce kullanmanızdır, sık sık kendinizi gece boyu onun güzel kokusunu taşır bulacaksınız ve sabah bilinçle uyanacaksınız.

Reiki Dördüncü Derece (3 b) Eğitimi

Dördüncü Derecede,  öğrencilere başkalarını önceki bütün derecelere nasıl inisiye edecekleri öğretilir. (Bazı okullar sadece derecelerden ilk ikisine inisiye etmeyi öğretir.)
Dördüncü Derece sadece Reiki’yi ve kendilerini diğerleri ile paylaşmak isteyen insanlarla ilgilenir.
Kişisel olarak, sadece  Reiki’ye inisiye etmeyi severim çünkü bu bana gezgin dostlarımla yargının,  tercihlerin ve nefretin ötesinde çok derin ve sevgi dolu bir düzeyde buluşma fırsatı verir. Öğretmen  Reiki enerjisi için sadece bir kanal olduğundan,  inisiyasyonlar öğrenciden aktığı gibi ondan da akar. Bu olay muhteşem bir birlik hissi uyandırır.
Ancak bir Reiki öğretmeni olarak çalışmak herkesin işi değildir ve inisiyasyon olayını öğrenmek yeterli değildir.Aslında Reiki gibi nazik bir şeyi öğretmeye koyulmadan önce,  kişinin yetenekli bir iletici ve insanlık aşığı olması gerekir.Hepsinden önce,  Reiki öğretmeni öğrencisi ile arasındaki ilişkinin iki taraflı olduğunu ve iki tarafında bir şükran hissiyle dolması gerektiğini unutmamalı diye düşünüyorum.Öğretmensiz bir öğrenci öğrenemez ama öğrencisiz bir öğretmen de öğretemez !
Reiki’yi öğretmek çoğu zaman mükafatlandırılır ama aynı zamanda karanlık bir yanı da vardır.Öğretmenlik Derecesi boyunca  ve çoğunlukla bundan sonra da, öğrencinin tutumu değişebilir. Karım Chetna’nın bana son zamanlarda söylediği gibi “Öğretmenlik Derecesi eğitimi boyunca gerçek arkadaşlarının kimler olduğunu anlıyorsun!”
Bazı insanlar ikilik,  sen ve ben fikrine çok takılırlar,  öyle ki başka bir insandan Reiki   ( veya bu konuda başka bir şey ) öğrenmiş olma fikrine dayanamazlar.
Ruhsal dünyada öğreten bir kişi bu problemle er veya geç karşı karşıya gelmek zorundadır. Bazı insanlar onlara öğrettiğiniz için sizden tamamen nefret edecekler.
Bununla beraber, burada öğrenilmesi gereken bir ders var,  koşulsuz güven içinde bir ders,  hepimizin er geç öğrenmek zorunda olduğu bir ders.
Bu bölümü bitirirken,  Üstadım Osho’nun bana 20 Haziran 1988’de anlattığı bir öyküyü (zihinden zihin yokluğuna kuamtum sıçrayışı denilen şey) özetlemek istiyorum.
Nansen, dağlardaki küçük bir kulübede yaşıyordu.Bir gün tam da tarlalardaki işine gitmeye hazırlanırken garip bir keşiş geldi.Nansen onu içeri buyur etti ve  “ lütfen kendini evinde hisset.Öğle yemeğin için sevdiğin bir şey pişir,  sonra kalan yemeğin birazını yolun sonundaki çalışma yerime getir“ dedi.Nansen akşama kadar çok çalıştı ve eve çok aç geldi . Yabancı kendine güzel bir yemek pişirip kendisi yemiş,  sonra bütün malzemeleri atmış ve kapları da kırmıştı. Nansen keşişi boş kulübede barış içinde uyurken buldu,  ama kendi yorgun bedenini keşişin yanına uzattığında,  diğeri kalktı ve gitti . Yıllar sonra Nansen anektodu arkadaşlarına şu yorumla birlikte anlattı : “ O kadar iyi bir keşişti ki,  onu şimdi bile özlüyorum.” 
 
Eğitim Almak İstiyorum Şimdi Ne Yapmalıyım?
Öncelikle bu kararı verdiğiniz için tebrik ederim. Bu yolda inanılmaz sevgi ve güzellikler yaşayacağınızdan şüphem bulunmamaktadır.
Bizimle irtibata geçip tüm sürecinizde yardımcı olmak bizi mutlu edecektir.
 
Reiki eğitimleri hakkında ayrıntılı bilgiye 0.232.422.59.54 numaralı telefondan ya da

 

 

REİKİ 3 EĞİTİMİ
 

 

 


 


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :usui reiki eğitimi reiki nasıl yapılır - reiki nasıl öğrenilir - reiki nedir nasil yapilir - reiki öğren - reiki öğrenmek istiyorum - reiki nasil yapilir -

Yorumlar