Reiki Ve Kalp

Varlık ve Gelişim;Buradaki ve şu andaki yaşamda gerçekten başarılı olduğumuz anlar, meditasyon yapma anlarımız veya tehlike ve sürpriz dakikalarıdır.
Gençken,  zihinlerimiz bilinmeyen bir geleceğe doğru sürüklenir. Gelişimin şu düşüncelerine kendimizi veririz. “Birkaç yıl içinde zengin, ünlü,mutlu ve tatmin olacağım, yeni bir ev satın alacağım, çocuklarım olacak.” Yarın, yarın, yarın. Fakat gelişim son tecrübelerimize dayandığı için sınırlıdır. Gelişim erteleme anlamına gelir ve erteleme hiçbirşekilde yaşamamaktır.
Yaşımız ilerledikçe işleri tersine çevirir ve geçmişimizde yaşarız. Bilinçsizce harcanan zamanımızın onu optimum şekilde kullanmamak olduğunu bilmekten çok uzak olarak şu andaki değerli dakikalarımızı harcarız. Bilinçli olarak çözümlenmemiş geçmişimizi ferahlatmanın büyük yardımı olabilir ama şu anki dakikaları bütün parlaklığıyla ölü geçmiş lehinde kurban etmek sadece vakit kaybıdır. Reiki geçmiş ve gelecek olaylar için kullanmak yerine,( “Dereceler” bölümünde açıklandığı gibi),  onu ölümsüz şimdi için bir köprü olarak kullanabilir. Kendimize veya başka bir insana dokunurken şu anki zamana dalmak çok kolay, güzel ve rahatlatıcıdır. Bu an bize iyi ve köyü anılardan, günlük korkulardan ve gelecek planları veya endişelerinden ayrı, tam bir özgürlük verir.
Sevgi;Ben çocukken,  bir insanın başka biri hakkında söyleyebileceği en kötü şeylerden biri “O kendini sever”di.
Geçen 15 yıl içinde dünyanın her yanından ve her hayat yolundan yüzlerce  ve yüzlerce insanla konuştum ve anladım ki (ben de dahil) herkesin problemi aynı: Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmiyoruz. Binlerce yılın ahlaki ıslahı etrafımızda görünüşte yıkılmaz bir kafes ördü. Erdemli yanlarımızı kabul etmeyi ve karanlık yanlarımıza saygı göstermeyi, hatta onlardan nefret etmeyi “öğrendik”.
Kendimizi bir bütün olarak sevmiyoruz.
Reiki’nin yardımıyla kendimizi tekrar sevmeyi öğrenebiliriz ve bu sevgiyi bir insanı ahenk içine sokmakta kullanabiliriz.
Bir Reiki seansında diğerlerine dokunurken,  onlarla,  bedenin ve duyumlarının ötesinde  zihnin ve yargılamalarının ötesinde,  daha güzel bir seviyede karşılaşırız. Bu seviyede çalışırken, kim olduğunuz, neye benzediğiniz veya nereden geldiğiniz farketmez.
Bu koşulsuz sevginin seviyesidir. Ve orada Reiki’nin güzelliği ve modern varlıklar için çekiciliği yer alır. Hayatımızda aslında çabaladığımız şey bütünle tekrar birleşmek için sevgiyi ve uyumu bulmaktır.
İsteklerimizin derinliklerinde, maddi olsun manevi olsun, bu uzun süredir unutulmuş birliğe dönmeyi amaçlarız. Bunu hatırlamalıyız, yaptığımız her ne olursa olsun...
Bütünlük; Geçmiş binlerce yıl boyunca insanoğlunu üzen en büyük felaketlerden biri onun felsefi olarak üçe bölünüşü olmuştur.bedenin,  zihnin ve ruhun birliği tamamen unutuldu,ki onsuz ne iç ne dış dünyada barış ve uyum olabilir. Makrokozmoz ve mikrokozmozun birliği kavramının kavranması zordur. Deneyimlenmelidir.
İnsan zihni/egosu ikilik olduğunda iyi çalışır ve kendini “diğer” olarak adlandırılandan tamamen ayırır. Sonuç olarak,  kendimizi dünyanın geri kalanından soğutmakla kalmayız, ayrıca kendimizi “kendi” beden, zihin, ve ruhumuzdan ayırırız.
Ayrım, kendi beden-zihin sistemimizde başlar. Hayat gelişimimizi sadece başımızla sınırlı tutarız ve diğer bölümlerimizi ihmal ederiz. Bedenimizi hissetmeyiz veya hissettiğimizde çok küçük bir bölümünü hissederiz. Aşağıdaki deney bu gerçeği daha iyi gösterebilir: Bir parça kağıt alın ve onu baş ve işaret parmağınız arasında tutun, kendinize bedeninizin hangi bölümünü hissettiğinizi sorun ve göreceksiniz ki sadece 2 parmağınızı hissedebiliyorsunuz. Farkındalığınızı arttırarak bütün bedeninizi hissetmeye başlayacaksınız,çok yoğun bir an.
Ayrım, bence,  feci bir hastalık. Kendimizi arkadaşlarımız olan insanlardan ve çevremizden bireysel kimlik kazanmak için ayırırız. Aile veya arkadaşlarımızla birlikteyken bile, yüksek sen ve ben bariyerleri kurarız. Net sonuçlar harplerin bin yılı ve en çok olarak da  korkutucu bir çevresel yıkım olur. Bu bireysellik için çok yüksek bir bedel.
Bütünlük  duygusunu arttırmak kolay bir egzersiz,  1 mil yukarıdan toprağa baktığınızı hayal etmektir. Gördüğümüz, mükemmel bir organik birlik içinde olan, yüzlerce insan, yeşillik, dağlar, ve ırmaklardır. Bireysel insanın çevresindeki insanlarla arasındaki “kendine verdiği ceza” olan bariyerler bundan sonra görülemez, çünkü yüksek gerçeklikte onlar varolmaz.
İyileştirmeye şükran duyarak,  etki ve tepkinin ayrılmaz olduğunu aklınızda tutun. Hepsi bir!
Gayri ciddilik;Gördüğüm kadarıyla, Reiki gayriciddi bir yaşama doğru hoş bir yol olabilir. Ciddilik genelde içtenlikle karıştırılır. İçtenlik bir erdemdir ama ciddiyet korkunç bir hastalıktır,ruhun kanseri! Reiki’yle birlikte gidişe izin vermeyi, rahatlamayı, birşeyleri idare etmemeyi veya “yapmamayı” öğreniriz. Kuru hayatlarımıza iyi bir doz mizah katmak için aşağıdaki üç basamaklı bir egzersizi öneriyorum. Bu egzersiz gülme meditasyonu olarak adlandırılıyor ve Osho Rajneesh’in Alman öğrencilerinden biri olan Sw. Prem Dhyan tarafından bir makalede yayınlanmıştı.
Başlıca problemlerinizin bir listesini yapın ve yaparken gülün.
Daha sonra değişik yüzler yapın ve yüz kaslarınızı beş dakika boyunca gerin.
Beş dakika boyunca gülün ve/veya ağlayın.
Beş dakika boyunca sessiz olun.
İzmir'deki Reiki eğitimleri hakkında ayrıntılı bilgiye 0.232.422.59.54 numaralı telefondan ya da
 
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :reiki - reiki nedir - reiki eğitimi -

Yorumlar