Reiki Ve BEDEN

Reiki çalışmaları hem bedeni hem zihni rahatlatmak için çok iyi bir yol, ama tek değil. Bu noktada,  Reiki’ye ek olarak,  kişisel olarak kullandığım ve çok eğlendiğim iki rahatlama metdunu tanıtmak istiyorum.
1)Progresif rahatlama
Bu muhtemelen en kolay rahatlama yöntemi. Tek bir beden bölgesini rahatlatmak için, örneğin eliniz diyelim, elinizdeki bütün kasları yapabildiğiniz kadar gerin, ve bu işe bütün bilinçli enerjinizi verin. Daha fazla germeniz imkansız olduğu an, aniden serbest bırakın. Bu tam rahatlamayla sonuçlanır. Çok kolay görünüyor ama iyi yapmak isterseniz oldukça zor. El farkında olmadığımız pek çok kasa sahip. Bilinçsiz olarak gerilmeyi sürdürme eğiliminde bulunur. Bütün kasları gererek ve serbest bırakarak, kendimizi birikmiş mutsuzluklardan özgürleştirebiliriz.
Kaslarımızı germe nedenimiz rahatlamanın dilini unutmuş olmamız. Ancak, rahatlamaya gerilmenin karşılaştırmalı bir durumunu başararak ulaşabiliriz. Bu karanlığı aydınlıkla ve aydınlığı karanlıkla tamamlamakla aynı  şey. Biri olmazsa,  diğeri anlamsız.
Bu metod, bedenin bütün bölümlerine uygulanabilir, ama elle başlamanın en kolay yol olduğunu düşünüyorum
2)Otojenik eğitim:
Bu,  yaklaşık 50 yıl önce,  bir Alman doktor, Profesör J.H.Schultz tarafından bulundu. O, Berlin’de bir hastanenin nöroloji servisinde çalıştı ve bazı hastalarıyla hipnoz denedi. Yıllar sonra,  hastalarının çoğunun hipnoz başlangıcında bir sıcaklık ve ağırlık hissettiklerini gözledi. Bu sıcaklık ve ağırlık hissinin rahatlamayla ilgili olduğunu düşündü ve daha sonra bunu hastaları sıcaklık ve ağırlığa teşvik ederek denedi. Sonuç bir rahatlamaydı. Normal olarak, otojenik eğitim iki aşamalıdır.
İlki öncelikle bedenimizi rahatlatmamıza yardım eder. İkincisi zihni uyarır ve bize istemsiz beden fonksiyonlarını,nabız gibi, idare etmek için egzersizler verir. Bu kitapta sadece ilkini açıklayacağım. İkinci aşama egzersizleri bir öğretmen gözetiminde yapılmalı.
İlk aşama herhangi bir fiziksel  zorluk olmadan, herhangi biri tarafından herhangi bir yerde yapılır. İki temel aşaması var.ilkinde bedenimizde rahat bir ağırlık hissetmeyi öğreniriz ve ikincisinde yatıştırıcı sıcaklığı hissederiz.
Egzersizler:
Kollarınız yanda uzanın, avuç içleriniz zemine değsin ve yapabildiğiniz kadar iyi rahatlayın. (Çok yorgun olmazsanız daha iyi olur, çünkü egzersiz sırasında uyuyabiliriz. Uyumak sadece bizi egzersizi kaçırmamıza neden olacak kadar geri alır.) Herhangi bir spor gibi, pozitif sonuçlar almak istiyorsanız günlük çalışma gerekli. Bir kez bedeniniz nasıl rahatlanacağını hatırladı mı,  çalışmalar gereksizdir veya düzensiz yapılabilir. Bu metodu 15 yaşındayken okulda biriken stresle savaşmak için öğrendim. Şimdi bu şekilde ne zaman hissedersem kullanıyorum, genelde geceleyin uyumaya başlarken.
Birkaç derin nefes al ve kendine altı kere  “ben tamamen rahatım” de. Solaklar için sol eli önce kullanmak daha kolay olur çünkü “kalbe daha yakın”(daha fazla ego tanımlaması).
Sonra tekrar et: “ Ben tamamıyla rahatım” ve altı kez “ Sağ elim rahat bir şekilde ağır.” Her egzersizden sonra vücudunuzu nazikçe gererek, ayak parmaklarınızı kıpırdatın, yüz kaslarınızı oynatın ve birkaç derin nefes alın. Kendinize “Tamamen canlı, rahat ve iyi ruh hali içindeyim.”deyin ve gözlerinizi yavaşca açın. Sonraki 15 dakika için araba veya herhangi bir araç sürmekten kaçının, ve “normale dönene kadar” kendinizi serbest bırakın. Egzersizden sonra birkaç dakika için kendinizi uykulu hissedebilirsiniz. Eğer ağırlık hissetmezseniz, endişelenmeyin, sadece yatak örtülerine karşı teninizi hissedin, bunun yarattığı yumuşak basıncı hissedin ve başarıya giden yoldasınız. Ayrıca sizi rahat ve dinlendirici bir şekilde aşağıya çeken küçük ağırlıklar veya yerçekimi hayal etmeniz de mümkün. Egzersiz süresince bir nedenden dolayı rahatsız olursanız, derhal bırakın, bedeninizi gerin, parmaklarınızı oynatın, yüz kaslarınızı oynatın ve derin birkaç nefes alın. Gözlerinizin açılmasına izin verin ve kendinize “ tamamen canlı, rahat ve iyi ruh hali içindeyim” deyin. İlk egzersizi bir hafta boyunca veya bunu kolayca hissedene kadar uygulayın, sonra bir hafta kolunuzun aşağı tarafına (dirseğe kadar), bir hafta yukarısına uygulayın. Her zaman rahatlama formülüyle karışık 18 cümleyi söyleyin.

“Sağ kolum rahat bir şekilde ağır.” (6 x)
“Tamamen rahatım.” (1 x)
“Sağ kolumun aşağısı rahat bir şekilde ağır.” (6 x)
“Tamamen rahatım.” (1 x)
“Sağ kolumun aşağısı rahat bir şekilde sıcak.” (6 x)
“Tamamen rahatım.” (1 x)
Sağ kolunuzu rahatlatmayı başardığınızda, sol ele geçin. Sonra sağ ayak, sağ bacak ve sağ kalçanıza doğru yukarıya hareket edin.
Sonra sol ayak gelir, vb. İki kolu da rahatlatabildiğinizde, egzersizi değiştirin ve her kol için bir emir kullanın. Bir daha üçe bölmeyin. Aynı şeyi ikisini de rahatlatabildiğinizde bacaklarınıza da yapın.
En sonunda başa vardığınız da, ağırlığı “aydınlıkla” değiştirin. Çünkü ağır bir baş rahatsız olabilir. İkinci aşama sağ kolunuzda önce “rahat bir şekilde ağırlık” hissetmek ve sonra “yatıştırıcı sıcaklık” hissetmektir . Aşağıdaki senaryoyu uygulayın:
“Tamamen rahatım.” (1 x)
“Sağ kolum rahat bir şekilde ağır.” (6 x)
“Tamamen rahatım.” (1 x)
“Sağ kolum sakinleştirici bir şekilde sıcak” (6x)
“Tamamen rahatım.” (1 x)
“Sağ kolum sakinleştirici  bir şekilde sıcak” (6x)
“Tamamen rahatım.” (1 x)
“Sağ kolum sakinleştirici bir şekilde sıcak” (6x)
Şimdi aynı modeli izleyerek Solar Plexusunuza kadar yukarı gelin. Sonra, ” Solar Pexusum enerji ile akıyor.”(Neşeyle ışık yayan bir enerji.) deyin. Başınıza vardığınızda, kimse sıcak bir başa sahip olmak istemeyeceğinden “başım sakinleştirici bir şekilde serin” deyin. Bu talimatları şu şekilde bir formülle karıştırmak yardımcı olabilir.( ama zorunlu değildir): “Her nefes verişimde bütün gerilimler ve endişeler bedenimi terkediyor. Her nefes aldığımda daha ve daha çok rahatlık( veya  sıcaklık, rahat bir şekilde ağırlık.)bedenime giriyor.”
Çoğumuz, bir iki günlük bir çalışma ile ağırlığı kolaylıkla hissedebiliriz. Ama eğer iki hafta sonunda hissedilmiyorsa bunu geçin ve “sıcaklık” egzesizine devam edin. Bazı insanlar bu şekilde daha kolay başlarlar.
Biliyorum ki hem bedeninizi hem de zihninizi bu metodu kullanarak çabuk ve etkili bir şekilde rahatlatabileceksiniz.20 yıllık eğitimin ardından anlatılan 2 basamağı 20 saniye içinde bitirebiliyorum.
Bu metod İkinci Derece Reiki ile bağlantılı olduğunda çok iyi çalışır.

Hint yogasına göre,  insan bedeni “nadi” adı verilen 3 ana ve 80.000 küçük enerji kanalından oluşan “prana” ile desteklenir.
Çin kaynakları, meridyen adı verilen 12 ana ve 8 küçük enerji kanalı olduğunu söyler. Onlar diğerlerinin arasında akupunkturun ve Çin stili Qigong’un temelleridir. Her iki sistemde, bizim yaşam enerjimiz olan bu kanalların bir yerinde bir engelin olması sonucunda hastalık görülür. Hastalık bu yüzden bir noktadaki enerjinin ya yokluğu veya aşırılığından kaynaklanır.
İlk durumda, hastalık eksikliğin olduğu yerlere enerji getirerek tekrar dengelenebilir. Bu ekstra enerji desteğini kullanarak hastalıklı beden kendini iyileştirebilir. İkinci durumda birikmiş enerji daha geniş bir alana yayılır ve dolayısıyla emilir.
Aslında, iyileştirici yoktur. Bedenin ve sadece bedenin kendini nasıl iyileştireceğini bilir. Reiki (veya diğer) pratisyeni sadece katalizör olarak görev yapar.
Genel olarak, enerjiyi ikiye böleriz; manyetik ve kanallı, manyetik enerji muhtemelen en yaygın metoddur. Mutlaka bir şekilde bir noktadan hayatımıza girmiştir. Anneler örneğin, genellikle bilinçsiz bir durum olduğundan bebekleri ile sürekli kullanırlar.Bebeklerimiz rahatsız göründüklerinde onları alır, tutar ve okşayarak daha iyi hissetmelerine kadar buna devam ederiz.
Manyetik enerji kendi enerjinizin başka bir insana akmasına izin vermek demektir; bu metod, yetenek veya eğitim gerektirmez. Bu içgüdülerimizden biridir. Kendimizi incittiğimiz zaman yaptığımız ilk şey bedenimizin o bölümüne onu iyi yapmak için dokunmaktır ve tek bildiğimiz bunun ne kadar yatıştırıcı olduğudur.
Manyetik enerji büyük bir dezavantaja sahiptir: eğer fazla yaparsak kendi enerji rezervimizden harcarız ve bu bizim dengemizi bozar. Başka bir problem de dokunduğumuz insanın “kötü” enerjisini yakalamamız ve sonuç olarak kendimizi hasta etmemizdir. Bu profesyonel beden işçileri için ve masaj, shiatsu ve akupunktur pratisyenleri için büyük bir problemdir. Tanıdığım pek çok manyetik iyileştirici diğerlerini iyileştirmek için kendi bedenlerine zarar verdiler,ne üzücü bir ikilem.
Eğer bir manyetik enerji yöntemi kullanırsanız enerji-bedeninizi her seanstan sonra temizlediğinize emin olun. Bunun için şu egzersizleri kullanabilirsiniz.
Her iki elinizi soğuk, akan suyla dirseklerinize kadar yıkayın. Mümkünse tuvalete gidin.
Diz çökün ve ellerinizi parmak uçlarınız birbirine değecek şekilde solar pleksuzunuza koyun, alnınız yere değecek kadar eğilirken ağzınızdan yavaş ama kuvvetlice nefes verin. Bu prosedürü üç kez tekrar edin ve sonra iki önkolunuzu da dirseklerinizden 90’ lik açıyla bedeninizin önünde tutun ve ellerinizi hızla birkaç kez sallayın. Ellerinizi dirseklerinize kadar soğuk akan suyla yıkayın. Mümkünse tuvalete gidin.
Biz ikincisini tercih ediyoruz, ama eğer vaktiniz yoksa ilkini yapın.
Adından da anlaşıldığı gibi, kanallı enerji kendi enerjimiz dışında bir enerjiyi, Evrensel Yaşam  Enerjisini kullanır. Bu, inisiyasyondan sonra bir insanın farklı dillerden konuşmaya başlaması veya benzeri bir şey anlamına gelmez. Sadece o kişinin evrensel yaşam enerjisi için bir kanal veya araç haline gelmesi demektir.
Bu enerji çeşidinin avantajı pratisyenin tükenmemesidir.
Aslında tam tersi olur. Hem alıcı, hemde verici enerji yüklenir ve bu onları birbirlerine eşitler. Hiçbir “kötü” enerji  Reiki pratisyenlerine geçmez.
Çünkü, bir uzatma,  oyalama veya enerjiyi yok etme yoktur. Bir Reiki seansında kelimenin tam anlamıyla “yapmaya” yer yoktur.
Kanallı enerji,Reiki gibi, eğitim ve kanalınızı evrensel yaşam enerjisine açacak bir öğretmene(Bazen bir insan enerji bir başkasına, öğretmene ihtiyaç duymadan uygulayabilir. Ama bu genellikle çok ender olur. Olduğunda bir sürpriz gibidir.) ihtiyaç duyar.
Dokunmanın sihri
Ağlayan bir bebeği rahatlatmak için ilk tepkimizin onu alıp, kucaklamamız olması rastlantı değildir. Ne yazık ki dokunuşun sırrını hayatımızda iki durumla sınırladık: acı ve seks.
Reiki yolculuğumuza başlarken, kendimizi aklımıza kök salmış bu engelleyici modelden ayırmalıyız.
Pavlov, koşullu refleksi bulan kişi, insan zihninin, aynı hayvan zihni gibi, gerçekte alakasız olsalar ve şu anki durum çok farklı bir tepkiyle sonuçlanacak olsa bile geçmişteki bir durumla bugünkü durumu özdeşleştirerek,  onu kavrar.
Pavlov, bunu köpeği ile yaptığı ünlü deneyi ile gösterdi: köpeğini her besleyişinde Pavlov bir zil çaldı. Yemeği kokladığında köpeğin ağzı salgı üretiyordu, bu yeme ve sindirme olayının başlangıcıdır.
Birgün, bu deneyi aynı şekilde bir süre sürdürdükten sonra, köpeğini beslemeden sadece zili çaldı ve aynı reaksiyon gerçekleşti: hayvan tükrük salgılamaya başladı. Köpek “zil sesi ile yiyeceği özdeşleştirmeyi” öğrendi.
Modern davranış terapisi ve NLP’de bu durumu “demirleme” olarak adlandırıyoruz.
Bu genellikle, başka bir şansımız olmadan izlediğimiz, tamamen bilinçsiz bir modeldir. Ama, pozitif yönde de kullanılabilir.
Reiki fiziksel dokunuşla hem fiziksel hemde duygusal acıyı özleştirme alışkanlığımızı yenmemizde mükemmel bir araçtır.( 1. Bedenimize sadece  acıdığında dokunuruz. 2. Başka bir insana sadece duygusal stres altındayken veya seks sırasında dokunur veya sarılırız.)
Kendimizi her Reiki ile enerji etmeye hazırlayışımızda kendimizi çocuğumuza veya sevgilimize dokunurmuş gibi dokunuruz ve böylece dokunuşu sevgiyle özdeşleştirmeyi öğreniriz. Kendimiz için sevgi ilk ve en önemli basamaktır. Başkalarına dokunma ve sevme 2.basamaktır ve sıra bu şekilde olmalıdır.
Bastırılmış duygular
 

 

Tüm beden işçileri ve terapistler bir şey üzerinde birleşirler: Bastırılmış duygular eğer uzun süredir bastırılıyorlarsa vücut dokularında ortaya çıkabilirler ve çıkarlar da. Dillerimizde bile bu durumu tanımlayan deyimler bulabiliriz.
Tabii ki,  her hastalığı bastırılmış bir duyguya yakıştırmak gülünç olur, bu sadece çok kompleks bir durumun bir ihtimali veya bir yüzüdür. Hastalığın nedeni için sürekli sorgulama ve araştırma da bir hastalık olabilir ve kendi içinde strese neden olabilir.Ancak genelde görürüz ki enerjisi alırken, bir hasta gülmeye, ağlamaya başlayabilir veya görünür hiçbir nedeni olmaksızın, gizli kalmış hislerin açığa vurumunu yaşayabilir. Pratisyen bu durumda bu deneyimin üzerine barışçıl bir şekilde gitmek için bütün zaman ve yeri hastaya vermeli ve hem hastanın hem de diğerlerinin incinmediğinden emin olmalıdır.
Sonraları eğer hasta isterse, ne olduğu hakkında konuşmak iyi olabilir. Reiki pratisyenleri olarak sorumluluğumuz hastalarımızı her düzeyde uyum içine sokmakta yatar.
Tabii ki, kendi bedenimizi uyum içine sokmak da bizim sorumluluğumuzdadır. Yıllar sonra İsviçre’den arkadaşım, çok hoş bir iyileştirici olan Shankara ile bu konuyu konuştum. Bana, birden karım ile değişmeli olarak, sağlıklı iken, enerji seansları uygulamamızı söyledi, bu düşünce o anda benim için bir devrimdi. Ben her zaman hastalık durumunda enerji düşünmüştüm. Eğer bedenimizin genellikle anlık gerilimler ve bastırılmış duygularla yüklendiğini anlarsak”sağlık” ve “hastalık” diye isimlendirilen şeylerin sınırları ortadan kalkar ve bu da bize kendi beden, zihin yapımızın daha derin bir anlayışı için bir yol hazırlar.
İzmir'deki Reiki eğitimleri hakkında ayrıntılı bilgiye 0.232.422.59.54 numaralı telefondan ya da
 
 

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :reiki - reiki nedir - reiki eğitimi -

Yorumlar