ÖZGÜVEN

Bazılarımız kendimizi yardıma layık görmeyiz. Bazılarımızın düşük özgüveni vardır ve bunun yansıması hayalarımızın her alanında görülebilir. Kendimizi başarısız görürü Olumsuz duyguların arasına sıkışarak insanların yardımla nı isteyemez hale geliriz.
Joe Girard'ı belki duymuşsunuzdur; dünyanın en satış elemanı. Ama her zaman başarılı değildi. Bıçağın k miğe dayandığı bir an vardı. İşten ayrılmıştı, arabasına ic gelmek üzereydi. Aylık borçlarını ödeyemez hale geldiği iç evi tehlikedeydi. Alacaklılarla karşılaşmamak için evinin ar kapısını kullanıyordu. Bir akşam karısı, çocukları için ev yiyecek olmadığını söyledi.
Joe Girard'ın bir şeyler yapması ya da sorması gerekiyordu. Bir sonraki gün öyle de yaptı. Mahallesindeki bir raba bayisine giderek, sahibine araba satmak üzere kendisini işe almasını istedi. Sahibi onu deneyeceğini söyledi. Joe tanıdığı herkesi araba alması için telefonla aradı. Şansı yaver gitmedi. Kapanmaya birkaç dakika kala içeri bir adam girdi. Joe adamı kolundan kaptığı gibi hayal edebileceğiniz en coşkulu şekilde arabayı tanıttı. Joe sonrasında, 'Adama düpedüz arabayı alması için yalvarmıştım.' dedi.
Birkaç dakika içerisinde mucizevi bir şey olmuştu. A-dam Joe'ya dönerek, 'Biliyor musun, senin gibi yürekten isteyen birisiyle tanırgamıştım. Bu arabayı almamı gerçekten içinden gelerek istedin. Arabayı alıyorum.' dedi.
Joe o akşam ailesine yiyecek götürdü ve sürekli sorarak mesleğinin zirvesine yerleşti. Ard arda 12 yıl dünyanın en başarılı satış elemanı seçildi. Guinness Rekorlar Kita-bı'na girebilen tek satış elemanıydı.
Kendinizi bir başarısızlık abidesi olarak görüyorsanız, kulübe hoş geldiniz.
Başarıyı yakalamış herkes, hayatının belli bir döneminde kendisini bu şekilde hissetmiştir. Hayatınızın bir yere gitmediğini düşünebilirsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın. Dayanın ve mücadeleyi bırakmayın.
Gerçek cesaret vurup kırmak değil, dayanmanın bir anlamı kalmadığı gibi görünen anlarda devam edebilmeyi seçebilmektir.
Ben de bir zamanlar güvensizliklerimle savaşmak zorunda kalmıştım. Birçok kez içimden küçük bir ses bana, 'Cengiz, sen yeterince iyi değilsin.' derdi. Bir şekilde, başkası kadar iyi olduğuma kendimi ikna ettim ve bunun böyle olduğunu da gördüm. Siz de öylesiniz. Eğer başkaları öyle
 olmadığınızı söylüyorsa, onlara inanmayın. Siz başarıyı hak ediyorsunuz ve bunu isteyin.
Bu bariyerleri nasıl geçebiliriz?
ihtiyacınız olanları istemeye çekindiğiniz durumları yazın. Bunları neden sormaya çekiniyorsunuz? Hayır cevabı almaktan mı korkuyorsunuz? Yoksa cevabın olumlu olmasından mı? Böylece projenizi test etmek durumunda mı kalacaksınız?
Yeni bir işe ihtiyacınız var ve araştırmaya başlamaktan mı korkuyorsunuz? Belki de arkadaşlarınıza bağlantılarını sormaktan ya da tavsiyelerini almaktan çekiniyorsunuz Bulunduğunuz durumdan rahatsızlık ve utanç mı duyuyorsunuz? 'Ben başımın çaresine bakabilirim.' mi diyorsunuz' Her durum için sizi durduranın korku mu, gurur mu ya da düşük özgüven mi olduğuna karar verin.
Bazense sormayı mümkün olan en son ana kadar erteleriz;
İşçi, patronuna giderek,
'Zam istiyorum efendim' der, 'Yoksa peşimden koşturan üç şirket var, yakında beni bulamayacaksınız, bilesiniz!'
'Hangi şirketler onlar?'
'İnanmıyorsanız söyleyeyim efendim; Elektrik İdares Doğalgaz Şirketi ve Sular İdaresi!...'
Önünüzdeki birkaç gün içerisinde, karşınızda dura engelleri aşmaya çalışın. Ya dişlerinizi sıkarak sorun ya d önce duygularınızı içinizde çözümleyin. Hangi yöntemi uygularsanız uygulayın, fazla geciktirmeyin. Sonuç olumlu 
olsa, olumsuz da olsa, sorduktan sonra kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz.                                           
DERLEYEN...EDİTÖR

İletişim:bilgi@Kesfetkendini.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :özgüven - özgüven nedir - beslenme - -

Yorumlar