Odaklanma Ve Motivasyon

Dikkat gereken işe, gerektiği kadar ve gerekli süre zarfında odaklanabilmektir. Herkes için gereklidir; bazen dikkatsizliğimiz yüzünden yanlış şeyler yapabiliriz. Çocuk olmak zaman zaman dikkatsiz, kontrolsüz davranışları, kıpır kıpır olma halini beraberinde getirse de dikkat dağınıklığı hem akademik hem de sosyal becerileri için gereklidir.

Bilinçaltı adeta devasa büyüklükte bir üç boyutlu sinema arşivi gibi her veriyi depoluyor. Bizim her şeyi hatırlayabilmemiz ise bize sunulmuş olan büyük bir lütuf. Her şeyi hatırlamak durumunda olsaydık onca gereksiz veri bombardımanın altında çıldırırdık sanırım. Ömür boyu depoladığımız her veriyi bir anda hatırladığımızı bir hayal etsenize.

Uyanık olduğumuz veya uyku içerisinde olduğumuz her an, dış dünyadan duyularımız aracılığıyla milyonlarca adet veri alıyoruz. Fakat bilincimiz bir anda sadece beş ile dokuz arasındaki veriye odaklanabilir. Siz, yedi haneli bir telefon numarasını hafızanıza kaydetmeye çalışırken ikinci bir telefon numarasını da aynı zaman dilimi içerisinde aklınızda tutamazsınız.

Aynı zaman dilimi içerisinde birkaç şeyle ilgilenmek zorunda kaldığımızda bile aklımız ciddi oranda karışıyor. Hiçbirine doğru dürüst, olması gerektiği gibi odaklanamıyoruz, günlük hayatımızda her an seçici algılama yapıyoruz. Çevremizde ilgilendiğimiz, ilgimizi çeken şeylere odaklanıyor, diğer şeyleri farketmiyoruz, duymuyoruz, hissetmiyoruz. Kırmızı araba almışsak yollarda ne kadar da çok sayıda kırmızı araba olduğu dikkatimizi çekiyor. Onları bir anlamda algılamamızdan siliyor, farketmemeye başlıyoruz.

Şimdi içerisinde bulunduğunuz mekana ait tüm veriler bilinçaltınızda kayda geçiyor. Yalnızca veriler mi? Mekanla alakalı olan tüm düşünce ve duygularınız, orada otururken zihninizden geçen başka şeylerle ilgili düşünce ve duygularınız, anılarınız, umutlarınız, beklentileriniz ve korkularınız, kendinizle yaptığınız içsel diyaloglarınız, üzerinizdeki elbisenin, ayakkabının rengi, rahatlığı vb. her şey ama her şey bilinçaltı tarafından kayda alınıyor. Fakat size gözünüzü kapattırıp odanın duvarlarının renk olduğunu sorsam belki ona dahi cevap veremezsiniz.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

Sınav Koçluğu eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

Antalya'daki Sınav Koçluğu eğitimlerimiz için  0 242 323 73 15  yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.
 
İzmir'deki Sınav Koçluğu  eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :öğrenci koçluğu nedir - öğrenci koçları - sınav koçluğu -

Yorumlar