Reiki Ve Çakra

Çakra: Bir tekerlek, çark ya da bir girdap demektir. Bel kemiği üzerinde yedi tane ana çakra vardır. Her biri dönen bir enerji girdabı gibidir.
    -Her çakra için yedi adet açıklık derecesi vardır ve tüm çakralar her insanda az da olsa (yedide bir oranında) aralıktır.
    -Çakralar kanalıyla sosyal, cinsel ve ruhsal enerjileri alıp yayabiliriz.
    -Parlak kuvars kristallerinde yedi rengin tüm enerjisi bulunmaktadır. Renk terapisi ile çakra tedavisi.
    -Enerjimiz netleştikçe evrensel yaşam enerjisiyle bütünleşmeye başlarız. Ruhsal boyutla bağlantı kurdukça da birer kristal gibi iş görmeye başlarız.
    -Günümüzde insanların büyük bir bölümü ilk iki çakralarının imkanları içinde yaşarken yacvaş yavaş üçüncü çakralarını kullanmaya başlıyorlar. Bunun için üst çakralara ulaşmaya çalışan insanlar toplumsal normlara ters düşerler. Toplumsal Kişilik – Ortak Karma
    -Hangi çakraların açık, hangilerinin kapalı olduğunu bildiğimiz taktirde kendimizi daha iyi tanırız.
    -Her çakradan, gökkuşağının yedi renginden birisi yayılır. Kirlian fotoğraf yöntemiyle tespit edilmiştir.
    -Çinli akapunktur uzmanları, her organ için nabız atış ölçümü yapıyorlar ve gördükleri bozuklukları bir hastalığa neden olmadan önce enerji dengelemesiyle onarabiliyorlar. Herhangi bir hastalığı enerji kanallarında görülen bir tıkanma olarak tanımlayabiliriz. Bu kanallardan herhangi birisinde bir tıkanma ya da bozukluk görüldüğünde daha sonra bir iltihaplanma, ruhi bozukluk veya hastalık görülecek demektir. İleri yaşlarda ortaya çıkan bedensel ve ruhsal problemler geçmiş hayatlardan veya çocukluğumuzdan bugüne oluşturulan enerji düşünce duygu tıkanmalarının sonucu olduğu saptanmıştır.
    -Gerçekten istenmiş ve normal doğumla dünyaya gelen bir bebekler enerjik ve yüce varlıklarla uyum içindedirler. Ama birçok insanın çakraları daha doğmadan önce tek tek kapanır?
    -Üçüncü çakra toplum ve (özellikle) babanın çocuklarını, zorla belli bir kalıba sokmaya çalıştıkları dönemde kapanıyor. Hipnoterapi ile tespit edilmiştir. Dengeli, aşırı ya da yetersiz enerji. Enerji, güçlü, açık ve dengeli olduğu zaman her çakranın içinden geçebilir. Çocukluğumuz sağlıklı ve iyi beslenerek geçmişse ,çakralarımızın açık ve dengeli olması ihtimali büyüktür.
    -Kişi çocukluğunda saldırgan ve kötü davranışlarla karşılaşmışsa ya kendisi de saldırgan olur ya da enerjilerini bastırarak içine kapanır. Her iki durumda da çakralarda dengesizlik vardır. Ama ne gariptir ki böyleleri değil de dengeli insanlar toplum tarafından garip bulunur. Çocuk Ruhlar olduğumuz için
    NOT: Kendini bilme tanıma rehberi (Akaşa Yayınlarını)mutlaka okuyun.
    -Dengesiz kişilerin cinsel çakraları açık olabilir ,ama onların üst çakraları kapalıdır.

HASTALIK VE RAHATSIZLIKLAR

    Çakralarla ilgili olarak belirlenen hastalık ve rahatsızlıklar bağlı oldukları çakraların rengiyle iyileştirmek mümkün. Bu tedaviler: Değerli Taşlar, Müzik, Yoga, Renk Terapi, Psikoterapi, Akupressur, Aromaterapi, Dansterapi ile açılır Ruhsal Şifalar ile temizlenir.
    Birinci çakradaki Dengeli enerji özellikleri:
    Merkezi sağlam temelli kendi kendini idare eden sağlıklı ve canlı sınırsız fiziksel enerjiye sahip bereketli.
    Ruhsal ifadesi: Kızılderili dini, Afrika kabilesinin dini.
    Cinsel enerji: Şevkatli insanlara güvenen, kırılgan, duygusallığı bütün vücutta hissedilen.
    Örnek: Kızılderili büyücü doktor ve ebe, kendi ruh dünyalarını mevsimlik kullanırlar. Büyücünün gözleri parlar 70 yaşında olmasına rağmen genç bir kadın gibi yürür ve güler. Çok fazla enerjisi vardır ve her zaman ne yapacağını bilir.
Birinci çakralarda aşırı enerji özellikleri:
    -Bencil ,otoriter ,hırslı, zenginliğe bağımlı
Cinsel enerjisi: Gelişi güzel tamamen cinsel organlara yoğunlaşmış, asabi, sadist ve bencildir. Çalışanları bir general gibi yönetmektedir. Üç tane arabası vardır ama bu onu pek tatmin etmemektedir. Birçok kadınla yatmakta fakat bunların hiç birisi onun için bir anlam ifade etmemektedir. Neden?
    Birinci Çakradaki Yetersiz Enerji Özellikler:
    Güvensizlik ,ayakları yere sağlam basmayan, zayıf hedeflerini yerine getiremeyen intihara meyilli vb.
    Örnek: Bu beceriksiz ve kendine güvensiz kadın ,düzensiz bir ev ortamında yaşamakta ve zamanının büyük bir kısmını tv karşısında geçirmektedir. Alkolik bir anne veya bir babanın çocuğudur. Çok zayıftır,sürekli depresyon halinde, enerjisiz ve erkeklere karşı ilgisizdir.Hayat onun için  bir anlam taşımamaktadır.
    Birinci Çakramızın kapanmasında doğacak problemler: Asabi ve gergin durumlarınızda kırmızı renkten kaçının. Gerginlik, aşırı hareketlilik, ateş, ülser, yüksek tansiyon, kırmızı surat, iltihaplanmalar ve şişkinlik hissi  ile ortaya çıkar.
Uyarı: Eğer başınıza kırmızı ışık uygularsanız bunu üç dakikadan fazla uzatmayın. Uygulama sırasında ya da uygulamadan sonra en az iki dakika boyunca başınıza ılık ,nemli bir bez ya da mavi bir bez koyun. Kırmızı en güçlü renktir ve farkında olmadan onu fazla dozda uygulayabilirsiniz. Kendinizi sinirli, kızgın, sıcak ya da rahatsız hissederseniz, devam etmeyin. Panzehir olarak, mavi ışık kullanın.
Birinci Çakra’dan etkilenen salgı bezleri ve organlarımız: Kan, sinir sistemi, omurga, mesane, erkek üreme organları, testisler, vajina. Renkterapi ve taşlarla tedavi yapılır. ( siyah opsidiyen, duman rengi kuvars ile).
    Birinci Çakradaki dengeli enerji: Arkadaş canlısı,iyimser, başkalarını düşünen ait olma hissi, yaratıcı, hayal gücü kuvvetli, sezgileri güçlü, başkalarının zihnini okuyabilen, karşısındaki insanla bütünleşip onun ruhunu anlayabilen, başkalarının duygularına uyum gösterebilen, cesur bir mizah gücü.
Örnek: Mozart, Amedeus filminde canlandırıldığı gibi, ikinci çakrası çok gelişmiş bir insanı anlatmak için mükemmel bir örnektir. Arkadaş canlısı, neşeli, kendine güvenli, gözü pek ve cesurdur. Sürekli kendi yaratıcılığının peşinden gitmektedir. Gürültülü, geleneksel müziğe uymayan, “ahlak dışı” operalar bestelemiş ve kendi sınıfının altında olmasına rağmen, genç ve seksi bir kadına aşık olup onunla evlenmiştir.
    İkinci Çakra’daki aşırı enerji özellikleri:  Duygusal patlamalara hazır, kavgacı, çok hırslı, dalavereci, hayal aleminde gezen, fazla hoşgörülü, kendine hizmet eden, başkalarının zihnini okuyabilen, kendi duyguları ile karşısındakinin duygularını ayırt edemeyen. Zihin devamlı seksle ilgili insanları cinsel obje olarak görmek, aşırı istek veya isteksizlik.
Örnek: Kadın, manken olarak çalışmakta ve güzellik ürünleri satmaktadır. Dış görünüşüne aşırı derecede takıntılıdır ve bu yüzden, bütün parasını kıyafetlere, mücevherlere ve parfümlere yatırmaktadır. Erkeklerin ne kadar çok hoşuna giderse, kendisine de o kadar değer vermektedir. Sürekli olarak karşısındaki erkeklerin vücutlarına bakmakta ve onları kendi kafasındaki ideal erkeklerle karşılaştırmaktadır. Erkekleri, isteklerini elde etmek için kullanmaktadır. Kafasındakileri elde edemediği zamanlarda ise kendinden geçicek kadar öfkelenmektedir.
    İkinci Çakra’daki yetersiz enerji özellikleri: Aşırı utangaç, uysal, korkudan kıpırdamayan, fazlasıyla duygusal, kendi hakkında olumsuz düşüncelere sahip, çabuk gücenen, duygularını içine gömmüş, suçluluk duygusuyla dolu, güvensiz. Karşısındakine tamamen bağlanan, sekse karşı suçluluk duyan, hamile kalmakta güçlük çeken, cinsel açıdan soğuk ya da iktidarsız.
Örnek: Bu genç adam utangaç, nazik ve düşünceli bir insandır. Kendi kendine, seksin kaba bir olay olduğunu düşünmekte ve iktidarsızlık çekmektedir. Uygulamayı engelleyici durumlar; aşırı enerji, aşırı cinsel enerji.
İkinci Çakra’dan etkilenen salgı bezleri ve organlarımız: Deri, süt bezleri (süt, yumurtalık hormonları tarafından üretilmektedir), dişi üreme organları, böbrekler.
    Renkler ve Taşlarla tedavi: Turuncu ile böbrek zayıflığı, kabızlık, kas krampları ve spazmlar, yetersiz süt salgılama, enerji azlığı, alerji ( çevreye karşı duyarlılık), duyguları ve istekleri bastırma, çekingenlik. Taşlar ile tedavilerde Kaplan Gözü, duygulara hitap eden bir taştır. Bu yüzden, sevgililer arasında çok rağbet gören bir hediyedir. Zihni yatıştırır, enerjinizin normale dönmesini sağlar. Akik taşı, iki tane akik taşı kasıklara yerleştirilebilir. Böylece vücuttaki enerji dengelenir.
    Üçüncü Çakra: Kişisel gücün merkezidir. Eğer gelişiminiz Üçüncü Çakra seviyesinde ise, kendinize ait pozitif bir fikir (ego) edinmemiz gerekir.
    Üçüncü Çakra’daki enerji özellikleri: Dost tavırlı, neşeli, kendine saygısı olan, başkalarına saygı gösteren, kişisel gücüne inanan, hediyesini bulan, becerikli, akıllı, rahat, içinden geçenleri ifade edebilen, atak, fizksel aktivitelere meraklı, arkadaşlarına ve çocuklara karşı sorumluluk duyar, çekingen değildir, rahattır duygusal sıcaklık gösterebilir.
Örnek: Bu adamın büyük bir gıda dükkanı ve lokantası vardır. Yemek yapma ve beslenme hakkında bilgi vermeyi çok sevmektedir. Yanında çalışanlar ile çok iyi geçinmektedir. Disiplinli, güvenilir ve esnek fikirlidir. Yemekleri içinden geldiği gibi yapmaya özenmektedir. İşinden son derece zevk ve doyum almakta, neşeli, hoş bir ortam yaratmaktadır.
Üçüncü Çakra’daki aşırı nerji özellikleri: Adil, işkolik, mükemmeliyetçi, çok bilgili, iş veren olarak çok beklentili, çalışan olarak otoriteye öfkelenen, rahatlaması için ilaç alması gerekebilen, üstünlük kompleksi ile gizli, aşağılık kompleksi arasında bocalayan, beklentilidir, sürekli karşısındakini test eder, ilişki hakkında şikayet eder, çok sevecen olabilir, sürekli cinsel ilişkide bulunmak isteyebilir, ama pek doyuma ulaşamaz.
Örnek: Bu kişi çok yeteneklidir, fakat enerjisini nasıl kullanacağına bir türlü karar veremez. Fen öğretmeni, marangoz ve müzisyendir. Babası fizikçi olduğundan onu fen alanında ilerlemesi için yönlendirmiştir. Ancak iyi bir fen öğretmeni olmasına rağmen, kendini ne kadar zorlarsa zorlasın işinden zevk almamaktadır. Sürekli olarak işinden, hayatından ve iş arkadaşlarından şikayet etmektedir. Hep para kazanmayı ve çok parası olursa ne yapacağını düşünmektedir. Kadınlar hakında bir sürü fantezisi olmasına rağmen, yeni bir ilişkiye başlayınca, hep tartışmacı ve eleştirici olmaktadır. Büyük bir göbeği ve sindirim bozukluğu vardır.
    Üçüncü Çakra’daki yetersiz enerji özellikleri: Kederli, güvensiz, başkalarnın ne düşüneceği hakkında kaygılanan, kafası karışık, başkalarının hayatını kontrol ettiğini düşünen, sindirim zorluğu çeken yalnızlıktan korkan, endişeli, daima güven verilmeye ihtiyaç duyan, kıskanç, başkalarına güvenmeyen.
Örnek: Yetenekli bir kaynakçı olmasına rağmen, genellikle işsiz kalan bir erkektir. Artık hayatın üstesinden gelemediğini düşünmekte ve işe yaramaz bir insan gibi gözükmektedir. Zamanının büyük bir kısmını marijuana (bir esrar türü) içirek ve kahvede arkadaşlarıyla oturarak geçirmektedir. Bu arkadaşlarının çoğunun, Üçüncü Çakra’larında yeterli enerji yoktur. Karısına onun sahibiymiş gibi davranmaktadır. Eğer başka erkeğe karşı ilgi duyduğunu fark ederse, saldırgan olması da mümkündür. Ancak kendisi bir çok kadınla ilişki kurmaktadır.
Üçüncü Çakra’dan etkilen salgı bezleri ve organlar: Diyafram (ve nefes), böbrek üstü bezleri, sindirim organları, mide, oniki parmak bağırsağı, pankreas, safra kesesi, karaciğer.
Renkler ve Taşlarla tedavi: Sarı ile tedavi edilen hastalıklar; sindirm güçlüğü, gaz, yiyecek allerjisi, karaciğer problemleri, şeker hastalığı, kan şekerinde düşme, tiroid eksikliği, safra kesesi taşı, kas krampları ve spazmları, zihinsel ve sinirsel tükenmişlik, depresyon, nefes darlığı. Taşlar; Sitrin (sarı renkli kuvars taşı), Turkuaz, Malakit (bakır taşı).
    Dördüncü Çakra’daki dengeli enerji özellikleri: Dengeli, şefkatli, başkalarını duygularını anlayabilen, insancıl, insanların iyi taraflarını gören, başkalarını beslemeye çalışan, arkadaş canlısı, dışa dönük, toplum içinde aktif, zevk ve görüş sahibi, duygulara temas edebilen. Ruhsal ifadesi; sufizm, birlik, Bhakti Yoga, Mahayana Buddhizm. Cinsel enerji; bir aşk enerjisine boyun eğebilir, vücut, akıl ve ruhun olmasını ister ve bundan azını veren bir ilişkide yalnızlık hisseder, irade güçlenir ve doğru kişiyi beklemesi kolaylaşır, en büyük amacı sevgiliyi kucaklarken ruhsal, duygusal ve fiziksel bir duygu olan Kutsal Mutluluğu tatmaktır.
Örnek: Bu sufi öğretmen, birçok lüks çiçekle çevrili büyük bir evde yaşamaktadır. Dilenciden en zengin insana kadar, herkesi evinde ağırlamaya, yedirip içirmeye ve rahat ettirmeye çalışmaktadır. Çocukları kendisine çok bağlıdır. Sayısız arkadaşı vardır. Eşi de sevecen ve insan ruhundan anlayan birisidir.
    Dördüncü Çakra’daki aşırı enerji özellikleri: İstekçi, fazla eleştirici, kürek kemikleri arasında gerginlik, tahakküm edici, karamsar, aşırı duygusal, manik-depresif, insanları idare etmek için parayı kullanır. Çok fedakar bir insan gibi davranır ve senin için türlü fedakarlıklara katlandım der. Cinsel enerji; aşkı şartlara bağlar “seni severim ama eğer...” der, istediği davranışı elde etmek için sevgiyi kullanır, “eğer beni sevseydin böyle yapmazdın” diye söyler.
Örnek: Şair ve aktör bir adam. Tutkulu bir aşık ve çok duygusal olmasına rağmen, sanatı hariç duygularını pek ifade edememektedir. İçten ve rahat gibi görünmektedir, ancak içinde bir ateş yanmaktadır ve karamsarlıktan, kederden, depresyondan ve yorgunluktan kurtulamamaktadır. Yalnız kaldığında kendisini çok kötü hisseder, yeni birisine aşık olduğunda ise çok neşelidir. Fakat bir süre sonra, çok istekçi olmaya ve karşısındakini kontrol etmeye başlar ve sonunda sevdiği kişiyi kendisinden uzaklaştırır.
    Dördüncü Çakra’daki yetersiz enerji:  Başkaları için üzülen, paranoyak, karasız, özgür olmaktan, serbest kalmaktan, acı çekmekten, aile bireylerinin acı çekmesinden ve terkedilmekten korkar. Cinsel enerji; kendini aşk için değersiz bulur, isteklerine erişemez, reddedilmekten korkar, sürekli güven verilmeye ihtiyaç duyar.
Örnek: Aşırı sevgi gösteren bir kadındır, çünkü çocukluğunda pek sevgi görmemiştir ve sevilmeye değer olmadığını düşünmektedir. Çekici ve uyumludur, ancak kendisine özlediği sevgiyi veremeyen anne ya da babasına benzer birini sever. En büyük arzusu, sevgilisini sevgi dolu bir insan yapmaktır. Onun için her fedakarlığı yapar, fakat bu duyguları, bir süre sonra adamı aşırı derecede kontrol etmeye başlar ve bu kişi ondan uzaklaşır.
    Dördüncü Çakra’dan etkilenen salgı bezleri ve organlar: Kalp, akciğerler, bağışıklık sistemi, timüs bezi, lenf bezleri.
Renkler ve Taşlarla tedavi: Yeşil ve pembeyle tedavi edilen hastalıklar; göğüs ağrısı, gerginlik, kalp krizi, uykusuzluk, yüksek tansiyon, öfke, olumsuz olmak, paranoya, bitkinlik, kanser. Taşlar; Yeşil yeşim taşı, Pembe kuvars, Yıldız taşı (aventurin), Karpuz turmalin.
    Beşinci Çakra’daki dengeli enerji özellikleri: Halinden memnun, merkezci, şimdiki zamanda yaşayabilen, mükemmel zamanlama duygusu, iyi konuşmacı, müziğe ve sanata yatkınlık, kutsal enerjiyi düşünüp yaşayabilen, ruhsal öğretileri kolayca anlayan, fazlasıyla doğurgan. Ruhsal ifadesi; Kuveykır Mezhebi (kardeşlik mezhebi), Manevi Kilise, Agni Yoga, kişisel tapınma. Cinsel enerji; eş çakrada açık olduğu zaman inanılmaz derecede cinsel ya da duygusal enerji ortaya çıkabilir, cinsel enerjiyi müzik, sanat ya da meditasyonla kanalize edebilir, cinsel ifadenin tek orgazmlı Tantrik şekillerine ilgi duyabilir, mutluluğu cinsel birleşme ile ya da meditasyon ile elde etme arasında bocalar.
Örnek: Ünlü bir yazardır. Metafizik doğa ile ilgili ilginç konular hakkında yazmaktadır ve halk da bu tür konuları okumaya heveslidir. Keman çalmaktan hoşlanır. Sezgileri çok güçlüdür, şimdiki zamanda yaşar ve yeni bir harekette bulunmadan önce, herşeyin doğru gittiğinden emin olmak ister. Daima doğru zamanda ve doğru yerdedir. Hergün Tai Chi ve meditasyon yapar. Ailesine ve arkadaşlarına çok bağlıdır, ama bazen haftalarca dağlara kaçar. Karısı da onun ruhsal ve cinsel  enerjileri birleştirmeye duyduğu ilgiyi paylaşır. İkisi de duyarlı ve hareketlerinde serbesttirler.
    Beşinci Çakra’daki aşırı enerji özellikleri: Kibirli, kendi doğrularına inanan, çok konuşan, tartışma kabul etmeyen, tiryakilikleri olan. Cinsel enerji; aşırı enerji, bilinçsizce maço olabilir, üstünlük kurabileceği sevgilileri seçer.
Örnek: İri yarı, zorba tavırlı ve küstah bir kadın terapisttir ve erkeklere karşı da öfke duymaktadır. Önde gelen bir kadın hakları savunucusudur. İyi bir terapist ve yazar olamasını sağlayan güçlü sezgileri vardır. Birisinde hoşlanırsa iyi bir arkadaş, yok eğer hoşlanmazsa çok kaba ve zorba olur. Cinsel açıdan itaatkar ve uysal kişileri tercih eder.
    Beşinci Çakra’daki yetersiz enerji özellikleri: Korkak, uysal, sessiz, geri planda duran, tutarsız, güvenilmez, zayıf, başıboş, dalavereci, düşüncelerini ifade edemeyen. Cinsel enerji; rahatlayamaz, dini inançlarıyla çatışmaya girer, cinsellikten korkabilir.
Örnek: 55 yaşında bir bayan avukattır. Ama ruhsal gelişimi tamamlamak için işini bırakmıştır. Bazen çok derin duygular, derin mutluluklar ve Yüce Ruh’a karşı gerçek bir sevgi yaşayabilir. Bazen de kendisini bir hata ya da çevresine karşı uyumsuz bir kişi gibi görünür. Cinselliği hakkında bir çatışma içindedir. Sinirlidir ve herşeyi dert eder. Sıradan insanların kaldığı bir yerde yaşamakta ve buraya uyum sağlayamamaktadır. İsteklerini açıkça belirtmekten korktuğu için, insanlar onun için, insanlar onun hiçbir iş yapmadığını ve başıboş gezdiğini düşünmektedirler.
    Beşinci Çakra’dan etkilenen salgı bezleri ve organlar: Boğaz, kulaklar, tiroid bezi, kaslar, sinirler.
    Renkler ve Taşlarla tedavi: Mavi le tedavi edilen hastalıklar; hiper tiroid, ateş, kulak enfeksiyonları, boğaz ağrısı, bitkinlik, sürmenaj, diş iltihabı, diş çıkarma, yanıklar, ülser, sindirim yolu rahatsızlıkları, cilt tahrişleri, sinir, vajinal enfeksiyonları, karın ağrısı, aşırı hareketlilik, sırt ağrısı, heyecanlı ve saldırgan oluş, yüksek tansiyon, hemoroid (basur), gebelik zehirlenmesi. Taşlar; Sodalit, Azurit.
    Altıncı Çakra: Yaşamımız boyunca büründüğümüz kişiliklerin hepsine karşı şefkat ve karşılıksız bir sevgi duyar, affedici olursunuz. Herkeste ve herşeyde kendinizi görürsünüz. Artık karmaya ait borçlarınız yoktur. Korku ve suçluluk duygusundan kurtulup, karmanın çarkını aşarsınız: Böylece karmanın yalnızca egonuzun bir yansıması olduğunu da anlarsınız. Ve gücünüz tümünün farkına varırsınız.
    Altıncı Çakra’daki dengeli enrji özellikleri: Karizmatik, tüm bilgilerin kaynağına girebilir, rehberlik yapabilir, kozmik (evrensel) bilinci denemiş, maddiyata önem vermeyen, ölüm korkusu taşımayan, özgürlüğe giden yolu gösterebilen, telepati gücüne sahip, yıldızlar arası yolculuk ya da geçmiş yaşamları tecrübe edebilen, şöhret, para ya da dünyevi şeyler ilgisini çekmeyen, kendini bilen. Ruhsal ifadesi; Essene Hristiyanı ( M.Ö. Filistin’de yaşayan bir musevi tarikatı) Taocu, Vajrayana Buddhisti, Raja Yoga. Cinsel enerji; bu seviyedeki gelişmede, artık kendinizi hem erkek hem de kadın hissedersiniz, sizi tamamlayacak başka birisine ihtiyaç duymazsınız. Sürekli olarak size ihtiyaç duyan birisi mutluluğunuzu bozar. Bu yüzden bekarlık bu noktada doğal bir seçimdir, ama şart değildir.
Örnek: “Bir Yogi’nin Otobiyografisi” adlı kitabın yazarı Paramahansa Yogananda kendilerini tamamen Yüce Ruh’a adamış bir anne-babanın çocuğudur. Doğu ile Batıyı birleştirecek büyük bir öğretmen olarak doğumu bilge kişilerle önceden görülmüştü. Cinselliğe karşı hiçbir ilgisi yoktur. Özünde hem erkek, hem de dişiyi barındırmaktadır. Yüce Ruh’a hizmet etmekten başka hiçbir amacı yoktur. Yogananda’nın iyileştirme ve mucizeler yaratma gücü vardır, fakat bu özelliklerini pek gösterememektedir. Evrensel Bilgi ile doğrudan bir bağı vardır. Başkalarının zihnini okuyabilir, olayları önceden bilebilir. Tahminlerinin hepside gerçekleşmiştir. Karizmatik kişiliği ile yığınla insanı peşinden sürüklemiştir. Ölünceye kadar vücudu ve aklı sağlıklı kalmıştır. Ölümünü de önceden görmiş ve huzur içinde beklemiştir. Cesedinde gömülmemesini takip eden üç hafta boyunca hiçbir çürüme izi görülmemiştir.
    Altıncı Çakra’daki aşırı enerji özellikleri: Egomanyak, kibirli, dalavereci, dinsel açıdan tutucu, otoriter.
Örnek: Hitler, ileri görüşlü, dinamik, kuralcı ve karizmatik bir liderdi. Ülkesini büyük bir zafere ulaştıracağına inanıyordu. Sağ kolu Heinrich Himmler, büyü ve gizli güçlere inanan bir insandı. Hitler kayıtsız şartsız bir itaat bekliyor ve emirlerine uymayan herkese zulüm ediyordu. Kısaca herkesin ona Tanrı gibi davranmasını istiyordu.
Altıncı Çakra’daki yetersiz enerji özellikleri: İddiacı olmayan, disiplinsiz, başkalarının duygularına karşı aşırı hassas, başarıdan korkan, belki şizofren, yani Ego benlikile yüksek benlik arasında yorum yapamayan.
Örnek: Kendisinin Jan D’arc olduğuna inanan şizofrenik bir kadındır. Dinamik bir güce sahiptir. Dokunarak tedavi etme ve geleceği görme yeteneği vardır. Ancak daha sonra kendini geri planda tutan bir kişiliğe bürünmüş, korkak, güvensiz ve hayatta ne yapacağını bilemeyen bir insana dönüşmüştür.
    Altıncı Çakra’dan etkilenen salgı bezleri ve organlar: Epifiz bezi, beyin, hipofiz bezi, gözler, kulakları ve burun.
Renkler ve Taşlarla tedavi: Çivit mavisi ile tedavi edilen rahatsızlık ve hastalıklar, ağrı (anestezik eki gösterir), ishal, ince bağırsaklarda rahatsızlık, ruhsal çöküntü. Lapis, Fluorit (kalsiyum florür), Sekiz yüzeyli fluorit, Fluorit salkımı, Sugulit (luvulit) “ migren ağrıları çeken insanlar, ağrının ilk belirtilerinde göbeklerinin üzerine ufak bir taş yerleştirip, daha sonra bu dünyaya neden geldiklerini derin olarak düşünmelidirler.”, “ Hayatlarının değersiz olduğunu düşünenler, beni Kalp Çakralarının üstünde taşımalı ve kalpleriyle konuşmama izin vermelidirler.”, Hepsinden öteye, kaşın üzerine yerleştirilirsem, Mesih Bilinci’ni uyandırabilirim. İçinizdeki Evrensel Kaynağa ulaşarak onun açılmasını ve onu alabilecek herkese parlamasını sağlarım.”
    Yedinci Çakra: Ruh dünyanız her zaman ve her yerde hazırdır. Sürekli olarak ışık içinde yaşadığınız için, ona ulaşmak için herhangi bir yola ya da bir dine ihtiyaç duymazsınız.
    Yedinci Çakra’daki dengeli enerji özellikleri: Kutsala karşı açık, mucize yaratıcısı, doğa kanunlarını aşabilir, bilinç ve bilinç altını aşabilir, ölüm sırasında ve sonrasında uyanık olma yeteneği, neredeyse ölümsüzdür ya da ölümsüz olabilir.
Örnek: Babaji, Yogananda’ya, Yogananda’nın öğretmeni Sri Yukteswar’a ve onun öğretmeni Lahiri Mahasaya’ya görünmüştür. Daima ve sonsuz olarak genç kalan aziz olarak anılır ve istediği an görünüp kaybolabilir. Yogananda onun, Hz. İsa’nın öğretmenlerinden biri olduğuna inanmıştır.
    Yedinci Çakra’daki aşırı enerji özellikleri: Sürekli asabiyet, idrak edilmemiş bir güç, psikozlu, bunalımlı ya da manik, depresif, sık sık duyulan migren ağrıları, etrafına karşı zarar verici. Cinsel ifadesi; bazen tutkulu, bazen soğuk.
Örnek: Çocukken, derin ruhsal arzuları olan bir insandı. New York’ta büyümüş ve bir Musevi Ortodoks okuluna devam etmiştir. Orada bütün öğrenciler siyah giysiler ve uzun siyah şapkalar giymek, saçlarını ve favorilerini uzatmak zorundalardı. Tanrı’nın acımasız ve emredici olduğunun ve insanlardan kesin itaaat beklediğinin öğretildiği bu okuldan nefret etmişti. Okulu bitirip, evi terkettikten sonra, ateist oldu. Çoğu zaman bunalıma giriyordu ve bu can sıkıntısı çok arttığında, karısına ve arkadaşlarına karşı ters tutumları içine giriyor ya da onlardan kaçıyordu. Ayrıca çok şiddetli migren ağrıları vardı.
    Yedinci Çakra’daki yetersiz enerji özellikleri: Neşesiz, dış ortamla ilişkisini kesmiş, kendi kendine karar alamayan.
Örnek: Bebekken bile pek normal olmayan genç bir erkektir. İnsanlardan uzaklaşmıştır, kimseyle iletişim kuramamakta ve nadiren gülmektedir. Dört yaşındayken doktorlar ona katatoni, yani “dış ortama karşı ilgisiz kişilik” teşhisi koymuşlardır. Aslında zekidir, fakat bunu diğer insanlara gösterememektedir. Yüzü solgun ve zayıftır. Anne-babası ona sevgilerini gösterdikleri halde, ondan bir karşılık alamamışlardır. Kendi dünyasında kaybolmuş bir insan gibidir.
    Yedinci Çakra’dan etkilenen salgı bezleri ve organlar: Hipofiz bezi, epifiz bezi, sinir sistemi, beyin.
    Renkler ve Taşlarla tedavi: Menekşe rengi ile tedavi edilen hastalıklar; depresyon, migren ağrıları, bağırsaklardaki parazit, göz altı morlukları, kellik ve kepek. Taşlar; Ametist, Şeffaf kuvars kristalleri.  
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :bereket - cakra - karuna reiki - kozmik - kundalini - kundalini reiki - parapsikoloji - reiki - reiki chakra - reiki de - reiki symbols - reiki therapy - sembol - usui reiki - yoga reiki - zihni - çakra - çakralar - Değerli Taşlar - Müzik - Yoga - Renk Terapi - Psikoterapi - Akupressur - Aromaterapi - Dansterapi -

Yorumlar