ÖDÜLLENDİRİLMİŞ DAVRANIŞLAR

En basite indirilmiş şekli ile motivasyon güdüler ve dürtülere (uyarıcılara) dayandırılmıştır. Güdüler içinizde oluşan ihtiyaçlar veya arzu ve isteklerdir. Dürtüler (uyarıcılar) güdülerle bağlantılı oldukları zaman harekete geçirici olan ödüllerdir.
 
 
Meselâ kilo vermek istediğinizde, "Zayıfladığımda daha küçük bedende birçok ve çok güzel elbiseler alacağım" dürtüsü oluşturabilirsiniz. Eğer alışveriş yapmayı ve yeni elbiseler giymeyi seviyorsanız bu uyarıcılarla çok iyi bir şekilde motive edilebilirsiniz. Fakat moda ile ilgilenmiyorsanız, yeni elbisilere düşkünlüğünüz yoksa bu uyarıcı sizi motive etmeyecektir.
 
 
Çok güçlü bir uyarı oluşturmak için, yeni bir hareket tarzı kazanmada seçeceğiniz ödülün sizi harekete geçirecek güdüyle direk bağlantısı olmalıdır. Uyarıcınız, istediğinizi elde edinceye kadar sabır göstermenizi sağlayacak etkileyicilikte olmalıdır. Amacınıza ulaşma heyecanı ve ona karşılık alacağınız ödülü kazanma isteği, size başka bir durumda asla sahip olamayacağınız sabrı verir.

 DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :motivasyon - motivasyon öenmi -

Yorumlar