Yoğurt

sütün mayalanmış şekli olup hazmı daha kolaydır. Bol B vitamini içerir. Süt yerine yoğurt da tüketilebilir. Besin değerleri aynıdır. Yarım bardak yoğurt, yarım bardak su ile karıştırılıp kalorisi az, hazmı daha da kolay 'ayran' elde edilir. Öğlen ve akşam yemeklerinde yemekle birlikte içtiğiniz ayran besin zehirlenmelerini önleyeceği gibi cildinizin pürüzsüz ve kaliteli güzel, ışıl ışıl olmasını sağlar. Yoğurttaki laktik asidin sindirim üzerinde çeşitli şekillerde etkisi vardır. Sindirim yollarında meydana gelen bir çok enfeksiyonu önler. Laktik asit, kalsiyumun özümsenme oranını arttırır. Öğlen, akşam yemeklerinde içilecek 1 bardak ayran tokluk hissi verir. Kilo almanızı önler.
Doktorunuz antibiyotik verdiğinde mutlaka yoğur yiyin. Hava kirliliğinde de yoğurt yemenin yararı çoktur. İtfaiyeciler, yangın söndürdükten sonra dumandan zehirlenmemek için yoğurt yerler. Yoğurdun ana vatanı Anadolu'dur. Bugün bütün dünyada satılmakta ve değeri bilinmektedir. Pek çok sağlık sorunu faydalı ve zararlı bakteriler arasındaki doğal denge bozulduğundan ortaya çıkar. Bu dengenin bozulması, kabızlığa, gaza ve daha başka birçok şiddetli sağlık sorununa yol açar. Halbuki taze yoğurt, midede dengeyi sağlayan Lactobacillus Bulgaricus maddesini içerir. Onun için yoğurt hayati öneme haizdir. Yalnız her türlü zehirlenmeye iyi gelen yoğurt, balık zehirlenmesinde kullanılmamalıdır! Balık, zehirlenmelerinde en iyisi şekerli limonata içmektir.
Taze yoğurt yapılışı: Bir litre pastörize süt küçük parmağınızı biraz yakıyormuş hissi verene kadar ısıtılır. Bir yemek kaşığı yoğurt, bir bardak içerisinde ılık sütle karıştırılıp geri kalan süte eklenir. Kabın üzerine bezler kapatılıp ısmm en az dört-beş saat saklanması sağlanmalıdır. Veya kalorifer üzerine konup dört-beş saat sonra buzdolabına konulur. Bir gece dolapta bekledikten sonra servis yapılır. Ilık halde bekleme süresi dört-beş saati geçerse yoğurt ekşir.
DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar