Yoga Ve Kilo

Yaş, kilo, hayat ritmine bağlı olarak fazla kilolardan kurtulmanın farklı yöntemleri söz konusu.
Yogayı kendi deneyimleriniz ve hayat felsefeniz ışığında nasıl tanımlıyorsunuz?
Yoga benim için öncelikle derinliği olan ruhsal bir uygulama. Yoga geleneğine göre bu ruhsal derinlik elbette ki fiziksel terapiyi içerir. Bu ikisi birbirini bütünler.
 
Elimizde sihirli değnek yok, yoga emek gerektirir. Yoganın ilk adımı First Yoga Chikitsa ya da Yoga terapidir ve çeşitli rahatsızlıklara destek olmasının yanı sıra beslenmeyi, metabolizmayı düzenleyerek kilo verilmesine yardımcı olur. Yoga sayesinde bedenimizle daha bilinçli bir ilişki içinde oluruz. Bu geleneksel yoga yaklaşımıdır.
 
Bu programın güzelliği düzenli olarak takip edilmesi ve uygulamaların her gün yapılmasıyla mutlaka kilo verdirmesinde. Herkes kendi yapısına göre uygular hareketleri, zorlama yoktur. Ve bu program yogaya yeni başlayanlar için de güzel ve derin bir terapötik başlangıçtır. Ayrıca deneyimli yoga öğrencileri ve yoga eğitmenleri de programdan çok şey öğrenirler.
 
Pranayama yani yoga nefesleri yoganın temel uygulamasıdır. Yoganın başlangıcı, ortası ve sonudur. Ben bu programda bedendeki beş farklı enerjiyi dengeleyen dört farklı nefes tekniği öğretiyorum. Türkiye'de bu programı yaklaşık üç aydır Hariom Yoga Merkezi'nde gerçekleştiriyoruz, 15 Şubat'ta da yeni kura başlıyoruz. Merkezde ayrıca yoğun bir tantra ve upanişad meditasyonlarını da içeren programlar düzenleyeceğiz. Nefes uygulamalarıyla bedenimizi ve ruhumuzu yoga duruşlarına hazırlayacağız. Doğru nefesi öğrenmek yaşantımız boyunca bizim en büyük destekçimiz olacaktır.

 
Elbette, diyet de programın önemli bir parçası. Program boyunca ayurvedik yemek pişirme yöntemlerinden çok sayıda tarif de veriyorum.

Hangi yiyecekler beden için yararlı, hangileri çok gerekli değil sizce?
Biz sadece bedenimizi beslemeyiz. Zihnimizi de besleriz. Bu çok önemlidir. Şunu söyleyebilirim; eğer kilo vermek istiyorsanız bizim programımızda yoğurt, süt, et ve ekmekten uzak durulmasını öneriyorum. Bunları haftada bir tüketebilirsiniz. Çorba ise ideal bir besindir.
 DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar