Yığmak

Yığmak;Eski alışkanlıklarınıza bağlı kalmanın yanında, "yığ-ma" eğiliminde de olabilirsiniz. Mevcut program ve aktivi-telerinize ek olarak sizden istenen her yeni projeye girmek, her yeni komiteye katılmak, her yeni müşteriyle ilgilenmek gibi bir huyunuz var mı? Bu yaklaşım belli bir süre işe yarayabilir, fakat uzun vadede stres doğurması kaçınılmazdır. Bir yapı ne kadar güçlü olursa olsun, zayıflayıp dağılmadan önce ancak belli miktarda yüke katlanabilir. İnsan vücudu da bu temel prensibe uyar. Charlie'nin durumuna bir göz atalım.
 Charlie, kurumunda adeta bir yıldızdı. Parlak, sevecen ve hızlı düşünebilen bir kişi olarak tanınırdı. Bu durum Charlie'yi iyice havaya sokmuştu ve bu imajı korumak isteyen Charlie, her yardım isteğine olumlu cevap vermeye başlamıştı. Bir gün, kalp çarpıntısı ve kolunda titreme şikayetiyle aile doktoruna gitti. Doktoru, Charlie'den işinden bahsetmesini istedi. Charlie işini sevdiğini söyledi. Kurumdaki birçok özel projeyle ilgilendiğini, birçok komite ve komisyonlarda görev aldığını ve müdürü kısa süreli olarak raporlu olan başka bir departmanın yönetimini de de üstlendiğini açıkladı. Ayrıca eğitim departmanındaki elemanların teknik eğitimi için üç ayda bir, bu departmanla da ilgilendiğini söyledi. Doktor bütün bunları duyduktan sonra Charlie'nin gözlerinin içine baktı ve "Charlie, bu görevler arasında bir öncelik sıralaması yapıp bir kısmından vazgeçmezsen, yakın zamanda hiç kimseye yardım edebilecek durumda olmayacaksın." dedi.
Charlie DKBY modelinin birinci basamağına geri dönerek, hayır demeyi öğrenmeli. Stres oluşturma potansiyeli taşıyan bir durumu, üzerine yeni işler yığarak değil, belli kısıtlamalar koyarak değiştirebilirsiniz.
Neden Boş Vermeli?
Boş vermek basit, fakat aynı zamanda da zor bir süreçtir. Boş vermek sizin kararmızdır; gerçekleşmesine siz izin verirsiniz. Korkularınız nedeniyle birilerine veya bir şeylere tutunur veya sorunlarınıza yenilerini eklersiniz. Boş verdiğinizde geriye ne kalır? İnançlarınız ve duygularınız olmadan kim olacaksınız? Amaçlarınıza hizmet etmeyen birtakım ilişkilerden vazgeçerseniz diğer insanlar hakkınızda neler düşünür? Marilyn Ferguson'un "Kova Burcu Komplosu (The Aauarian Conspiracy)" adlı eserinde söylediği gibi "Asıl sorun değişiklikten korkmamız veya geçmiş günlere aşık olmamız değildir; sadece şimdikiyle gelecekteki arasında kalan mesafe bize korku verir... Bu durum ip üstünde yürümeye benzer. Gerçekte, bağlanıp kalınacak hiçbir şey yoktur."
Boş vermek beraberinde birtakım kayıplar getirir. Kayba uğramaksa acı ve keder verir. Bazı konularda boş vermek diğer bazılarından daha kolaydır. Çalıştığınız kurumda müdür olma beklentinizden vazgeçip şeflikten öte bir pozisyona gelemeyeceğinizi kabul etmek doğal olarak acı vericidir. Belli bir zamana kadar akıl verdiğiniz birini, kendi ayakları üzerinde duracak hale geldiğinde kendi haline bırakmak da acı verir. İster terk edin, ister tutunup bağlı kalın, her ikisi de kolay bir yol değildir. Nispeten daha az kişinin seçtiği yol olan boş verme, bırakma yolu, dengenizi korumanıza ve stresinizi kontrol etmenize yardım eder. Diğer yolsa, işlerin kontrolünüzde olduğu hissi verir, fakat daha yoğun strese neden olur.
Kendinizi duygusal olarak inançlara, insanlara, nesnelere, duygulara ve beklentilere bağladığınız zaman, boş verme seçeneğini zorlaştırırsınız. Üçüncü Bölüm'de de açıklandığı gibi, karşılaştığınız durumların olumlu veya olumsuz olması ne tamamen kendilerinden, ne de dış etkenlerden kaynaklanır. Bunlar sadece, koşullardır. Karşılaştığınız her duruma, insanlarla olan her ilişkinize ve düşündüğünüz her fikre hak ettiğini düşündüğünüz anlamı yüklersiniz. Anlam sizin dışınızda bir yerden kaynaklanmaz. Neden Pazartesi gününden nefret eder, Cuma gününe bayılırsınız. Bu iki güne verdiğiniz anlamın dışında hiçbir neden bu durumu açıklayamaz. Bir hata yaptığınızda neden üzülürsünüz? Çünkü doğru şeyleri yapmaya önemli bir anlam yüklemişsinizdir. Terfi imkanını kaçırdığınızda neden aylarca üzülürsünüz? Çünkü öz saygınızı terfiyle ilişkilendirmişsinizdir. Bu durumlara, takındıkları anlamı sadece bir tek kişi yükler: Siz.
Aşağıdaki örnekte, Connie'nin bazı insanlara bağlanarak kendini nasıl strese soktuğunu göreceksiniz:
Pasta kesilmiş, parti başlamıştı. Connie dışında herkes çok eğleniyordu. Connie ağlamak ve oradan kaçmak istedi. Kilit konumundaki iki elemanı emekli oluyordu. Dile kolay, kurumda tam 25 yıl hizmet vermişlerdi. Connie ne yapacaktı? Departman bu iki eleman olmadan yola devam edemezdi. Kurumun tarihini ve işlerinin inceliklerim çok iyi biliyorlardı. Connie'ye çok destek olmuşlardı. Connie kendini terk edilmiş ve bunalmış hissetti.
Sizce Connie'nin bu boyutta stres yaşaması gerekli miydi? Hayır. Uzun süre sizinle çalışan elemanların ayrılışını görmek doğal olarak üzücü bir şeydir. Dostlukları ve kuruma katkıları tabi ki özlenecektir, fakat bütün bunlar departmanın veya üretken iş ilişkilerinin sonu mu demektir? Hayır. Connie kendini bu insanlara bağlamıştı. Onların kurumu ter-k edişine büyük önem yükleyerek kendini üzdü. Eğer bu arkadaşlarının kuruma katkılarını ve birlikte geçirdikleri güzel günleri hatırlayarak onlardan vazgeçmeyi başarabilse, yoğun stres altında ezilmeden hayatına devam edebilirdi.
Bağımlılıklardan kurtulmak, her şeyin her zaman değişebileceği gerçeğiyle yüzleşmek demektir. Bağlı kalmak ve tutunmaksa hayal kırıklığı ve stresi garantilemektir.
Her dakika bir sonraki dakikaya yer açarak sonsuza akar. Her sonda bir başlangıç vardır: İşte bir ikilem daha. Büyüme ve gelişme potansiyeliniz boş verebilme becerinizle doğru orantılıdır. Sakin ve rahat kalabilme beceriniz de boş verebilme becerinizle doğru orantılıdır. Bir avuç kumu elinizde sıkı sıkı tuttuğunuzu düşünün. Kuma ne olur? Parmaklarınızın arasından akar gider. Ne kadar sıkı tutmaya çalışırsanız elinizde o kadar az kum kalır. Eğer kumu avucunuzda tutmak istiyorsanız elinizi sıkmaktan vazgeçmelisiniz. Yumruğunuzu gevşetin ve avucunuzu açın.  Eğer yumruğunuzu sıkmaktan vazgeçerseniz kumun elinizde durduğunu göreceksiniz. Aslında bu oyunu hepimiz, her gün oynarız. Yanlış bir yaklaşımla stresinizi kontrol etmek için kendinizi sıkar, geçmişte kalmış duygulara ve beklentilere sarılıp kalırsınız. Eğer bu tutunma alışkanlığınızı birazcık gevşetirseniz rahatlama, dinginlik ve esenlik duygularını yakaladığınızı fark edeceksiniz.
Merdivene tırmanacaksanız, en üst basamağa ulaşmak için bir tek yol vardır. Bir sonraki basamağa ulaşmak için üzerinde bulunduğunuz basamağı terk etmeniz gerekir. Tırmandığınız basamaklar ister sıradan bir merdivenin basamakları, isterse kariyer basamakları olsun, bu prensip değişmez.
Boş vermeyi ve kendilerini stresten uzak tutmayı öğrenmeyen insanlar sonunda tükenirler. Bunun sonunda da yine boş vermek zorunda kalırlar. Ve hatta işlerine, sağlıklarına, başkalarıyla olan ilişkilerine ve öz saygılarına boş vermek durumunda kalabilirler.  Bu tükeniş aşamasına ulaştığınızda, neye boş vereceğinize artık kendiniz karar .   vermezsiniz. Olay artık kontrolünüzün dışındadır. Zamanında boş vermeyi öğrenmek, dolayısıyla seçimi kendi gücünüz de tutmak ve tükenişi önlemek çok daha iyidir. Öyle veya böyle, bazı şeylere boş vermek durumunda kalacaksınız. Bu süreci kontrol etmek veya tersine, sürecin sizi kontrol etmesine izin vermek sizin seçiminiz olacak.
Bağımlılıklarınızdan vazgeçmeye başladığınız zaman bir keşif yapmış olacak, çok yoğun ve derin bir özgürlük duygusu yaşayacaksınız. Hayatınızda artık fazla "gürültü ve karmaşa" olmayacak. Yalnız kalma fırsatınız olacak. Kendi kendinize, sessizlik ve dinginlik içerisinde zaman geçirmeye ihtiyacınız var. Düşünmek, bulmak ve kendinizi yenilemek için zamana ihtiyacınız var. Zaman zaman yalnız kalmak bunu sağlayabilir.
Düşündüğünüzü duyamadığınız fikrine kapıldığın olur mu? Düşüncelerinizi duymak için, hayatınızı, dinlemeye vakit bulabilecek kadar basitleştirmeniz gerekir. Boş vermek işte bunu gerçekleştirmenizi sağlar. Boş vermek her şeyi basitleştirir. Karmaşa ortadan kalkınca her şeyi daha net görmeye başlarsınız. Boş vermeye başladığınız an, sadece stresinizi azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda ruhsal disiplin içine girdiğinizi fark edeceksiniz.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar