YAŞAM KOÇU NASIL OLUNUR

Yaşam koçluğu, kişilerin kendi yaşam kalitesini yükselten bir meslektir. Kişi, kendi istediği tavırlara, davranışlara bürünmekte zorluk çekiyorsa, bir yerlerde hep sorunlar ile karşılaşıyorsa ve istemediği davranışların içerisinde ise, başvuracağı adres yaşam koçudur.
 
Yaşam koçunun görevi, sizi ve kişiliğinizi analiz ederek ve gerçek size bürünmeniz de size yol gösterecek kişidir. Yaşam koçu aynı zamanda iyi bir arkadaştır.  Yaşam koçunun kişi analizi yapmakta ki başarısı büyük rol oynar. Kişiyi iyi analiz ederek, onun kendine güvenini kazanmasına ve hayatında değiştirmek istediği noktaları değiştirmekte onun motive olmasına yardım eder.

Yaşam koçluğunun temelinde ki soru ” Hayatımda Neleri Değiştirmek İstiyorum ? “ sorusudur. Bütün yaşam koçluğu seanslar ve çalışmalar bu soru etrafında toplanarak, ilerleme kaydedilmeye çalışılır.
 
Yaşam koçu, yaşadığınız sorunlarda çıkmazda iseniz, ve çıkış yolunda kendiniz ile çelişmekteyseniz, yaşamınızın kontrolünün başkasının elinde olduğuna inanıyorsanız, yaşam kalitenizin seviyesinden memnun değilseniz, işinizi ve gelirinizi değiştirmek istiyorsanız, yaşamınızda keşkeleri çok sık kullanıyorsanız, bunlar ve bunlar gibi soruların aklınızı meşgul etmesini engelleyecek, bu sorunların aşılmasında sizlere yardımcı olacaktır. Yaşam koçu aslında, kendi yaşamınızı başka bir gözden analiz eder, yaşamınızda ve kendinizde sizin göremediğiniz noktaların ortaya çıkmasını sağlar. Kendi gözünüzden göremediğiniz yanlarınızın yanında, yaşamı yaşayış tarzınızda ki eksiklikleri size gösterir. Eksiklerinizi doğru bir şekilde size aktarır, cesaret edip kendinizi söyleyemediklerinizi size söyler ve sizi yönlendirir.

Kimler Yaşam Koçu İle Çalışır?

Aslında bu soru çok genel olacak çünkü, hayatta mükemmel kimse yoktur herkesin belirli bir eksiği vardır elbetteki, yaşam koçunu sağlam ve dürüst sizi dinleyen bir arkadaş olarak görürsek, hepimizin birer yaşam koçuna ihtiyacı var değil mi ? Kendi karakterimizi ve yaşamımızı, en ince ayrıntısına kadar, doğru ve çekincesiz bir şekilde anlatabileceğimiz ve bu kişinin bize yol göstereceğine inanmak kim istemez ki. Bazen insanlar kötü özelliklerini bilirler ancak bir türlü kendileri kabul edemez. Yaşam koçları bu tür durumlarda, size doğruyu aktararak, hayatınızı değiştirmeye yardımcı olur. Bundan dolayı da düşündüklerini uygulayamayan kişilerin yaşam koçuna ihtiyacı vardır diyebiliriz.

Yaşam Koçluğunun hedefi

Yaşam koçlarının temel hedefi, kendilerini başvuran kişilerin karakteristik özellerini ve yaşam biçimlerini analiz etmektir. Bu analizler doğrultusunda kişinin yaşamında ki hataları en az seviyeye indirmek, kişiye daha iyi bir yaşam misyonu sağlamak, kişiye hedef belirlerken kendine güvenme dürtüsünü kazandırmak, kişilerin yaşamlarında ki değişimler sırasında kendilerine duydukları öz güveni maksimum seviyeye çıkarmak, kişilerin önceliklerini belirlenmesinde yardımcı olmak  amaçlanmaktadır.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

Ülkemizde  henüz yeni tanınan mesleklerden bir tanesi olan yaşam koçluğu, aslında iyi ve gerçekleri konuşan bir dost sıfatı taşımaktadır. İş olanaklarının gayet sağlıklı olduğu yaşam koçluğunda profesyonel kişi arayışı her geçen gün artmaktadır.

Yaşam koçluğu mesleği seçmek isteyenler için profesyonel kişiler tarafından hazırlanan kurslar mevcut. Bu kurslara katılarak, yaşam koçu sertifikası alıp bu konuda uzman hale gelmeniz mümkün.

Bu konuda uzman, eğitim merkezlerinden olan Antalya ve İzmir koçluk  eğitim merkezine 0 242 323 73 15  ,0 505 445 15 31  numaralı telefondan ulaşabilir eğitim süreci hakkında bilgi alabilirsiniz. Bir başka bu alanda uzman eğitim merkezlerinden biri olan SAYGIN Danışmanlığa ise  +90 (232) 422 59 54  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.  Yaşam koçluğu eğitimi sürecinde edindiğiniz tecrübe ve bilgiler ile, aldığınız sertifikayı birleştirerek, başarılı bir yaşam koçu olmanız mümkün.

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :yaşam koçu nasıl olunur - yaşam koçluğu eğitimi - yaşam koçluğu kitap - yaşam koçluğu nedir - yaşam koçluğu sertifikası - hayat koçluğu -

Yorumlar