Yanlış Beslenme

Yaşlılarda hatalı beslenme ve hareketsizlik, organların işlevlerinde bozuklukları artırarak yaşam kalitesini bozuyor ve yaşam süresini kısaltıyor.
Yaşlanmada hatalı beslenmeler sonucu kemik hastalıklarından, görme problemlerine, hipertansiyondan, şeker hastalığına kadar pek çok rahatsızlıkların görülme sıklığının daha fazla oluyor. Genellikle yaş ilerledikçe fiziksel uğraşılar azalır. Yaşlılarda hatalı beslenme ve hareketsizlik, organların işlevlerinde bozuklukları artırarak yaşam kalitesini bozar ve yaşam süresini kısaltır.Bu bozuklukların başında hipertansiyon, kalp-damar rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve böbrek hastalıkları gelir. Görme ve işitme organlarının çalışmaları aksar, az kalsiyum alımı, fiziksel aktivitenin azlığı nedeniyle kemiklerden kalsiyum çekilmesi artar. Kas kütlesi azalır. Buna bağlı olarak kemik hastalıkları ile alınan yiyeceklerin sindirilmesi zorlaşır. Öğün  sayısının artırılıp öğünlerdeki yiyecek miktarı azaltılarak, ileri yaşlarda sıklıkla karşılaşılan sindirim problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
-Beslenmede sıvı miktarı artırılıp, tuz miktarı azaltılarak böbreklerin yükü hafifletilmedir.
-Yemeklerin pişirilmesinde kızartmalardan kaçınılmalıdır, haşlama tercih edilmelidir.
-Yemekler, ızgara ve fırında pişirilmelidir.
-Ağır tatlı ve hamur işlerinden uzak durulmalı, sütlaç ve muhallebi gibi hafif sütlü tatlılar tercih edilmelidir.
-Çay, kahve tüketimine dikkat edilmeli, bitki çayları içilmelidir.
-Katı yağ tüketimi yerine sıvı yağ, özellikle zeytinyağı kullanılmalıdır.
-Süt ve yoğurt tüketimi artırılmalıdır.
  Beslenmeye  dikkat etmenin yanında yaşlıların, hafif fiziksel aktivite ve egzersiz yapmalarını önererek, açık havadan yararlanılması ve stresten uzak durulmasının faydalı.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar