Uykuyla İlgili Yanlışlıklar

UYKUYLA İLGİLİ YANLIŞLIKLAR;Uykuyla ilgili çalışmalarıyla ünlü Dr. Julius Segal, İnsomniya adlı kitabında uykuyla ilgili bazı ilginç hurafeleri sıralıyor:
Bilim adamları uykuyla ilgili çalışmaları sırasında insomniya hakkında bir sürü hurafeyle karşılaşmışlar. Bunlar bir araya gelmiş ve ortadan kaldırılmayı, yok edilmeyi hak eden gizli bir mitoloji çıkmış ortaya.
Örneğin çokları Tanrı tarafından koyulan bir "sekiz saat yasası" olduğuna, homo sapienlerin her gece sekiz saati zevkli bir uykuyla geçirmeleri gerektiğine inanıyorlar.
İnsanlar uykusuz geceleri havadaki değişikliklere, evdeki bir kediye, görünen ve görünmeyen garip olaylara, açık unutulmuş bir dolap kapağına ya da sadece bir rahatsız duruma, keyifsizliğe bağlıyorlar.
Günümüzün en tehlikeli uyku harafelerinden birinin, insomniyanın bir hap yutarak tedavi edilebileceğine inanmak olduğunu söylüyor. Dr. Segal. Bunu kimyasal savaşın tehlikeli bir yolu olarak nitelendiriyor. îlaç endüstrisinin bir araştırması bu hücumun ilaç sektöründeki yerini gösteriyor. Yalnızca Amerikalılar yılda üç yüz milyon dolar harcıyorlar sakinleştirici ilaçlara.
GÜÇ İLACIN KENDİSİNDE Mİ, YOKSA İLACA DUYULAN İNANÇTA MI?
İyi bir uyku çekmeden artık yaşayamayacak hale gelen bir kadın arkadaşımın hikâyesini hatırladım. Bir akşam ziyaretine gittiği bir arkadaşıyla konuşuyorlardı. Laf döndü dolaştı ve onun problemine, o korkunç umacı insomniyaya geldi.
"Uyumak için yatakta dönüp duracağım bir geceye daha dayananam artık!" diyordu eve gitmek üzere mantosunu giyerken.
Arkadaşı yardımcı olmak amacıyla odadan çıktı ve büyük bir kapsül ve bir bardak suyla geri döndü. "Sana gereken şey var bende" dedi, "ama doğruca eve gitmelisin, yolda durma, yoksa direksiyonda uyuya kalırsın."
Ah, çare bulunmuştu. Hapı yuttu ve doğruca eve gidip iyi bir uyku çekmek üzere hazırlanmaya başladı. Eve vardığında neredeyse soyunmadan uykuya dalacaktı. Yatağa uzandı ve on saatten fazla uyudu."
Ertesi sabah arkadaşını aradı ve böylesine güzel bir uyku uyumasını sağlayan o hapları nereden bulabileceğini sordu.
Arkadaşı bir kahkaha attı ve "Gerçekten uyumana yardımcı oldu mu?" diye sordu.
"Neden, evet, o kadar komik olan ne?"
"Sana verdiğim hap Bl vitamininden başka bir şey değildi" diye yanıtladı arkadaşı.
Arkadaşım durumu anladı ve o da gülmeye başladı.
Gücün, hapın kendisinde değil, hapa duyulan inançta olduğu ortadaydı. Bu, uyuşturucu hap alışkanlığından sonra alınan uyku ilaçlarının neden uyku getirmediğini açıklıyor.
İNSOMNİYA İÇİN YENİ BİR TEDAVİ
II. Dünya Savaşı'nda bir destroyerde görev yapan bir teğmen bana şu hikâyeyi anlattı: Her sabah 2.3O'da uyanıyor ve bir daha uyuyamıyordu. Neyse ki ara sıra doktor oluyordu gemide. Genç subay, uyku hapları vereceğini düşünerek doktora gitti. Doktor sözlerinin bitmesini bekledi ve "İşte emirler" dedi, "İki buçukta uyandığında giyin, mutfağa gidip kendine bir fincan kahve al, sonra da köprüye git ve görev için rapor ver. Gecenin kalan saatlerini görevde geçir. Normal günlük görevlerine de devam et."
. Teğmen çok şaşırdı. Fakat, doktorun rütbesi daha büyüktü ve emirleri kabul etmekten başka yapacak bir şeyi yoktu. Ertesi sabah iki buçukta uyandığında kalkıp giyindi ve kendisine söylenenleri yaptı. Ertesi gün kontrol için doktora gittiğinde yine aynı emirler verildi. Ertesi sabah iki buçukta uyandığında çabucak gözlerini kapadı ve tekrar uykuya daldı. Bu insomniyanın sonuydu!
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar