ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ VE MESLEK

 :: ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ VE MESLEK
Üniversite giriş sınavları ve üniversite eğitimi için de durum çok farklı değildir. Birçok genç "herkes" yöneldiği için üniversite eğitimine yönelmekte, esas ve son amaç "bir diploma sahibi olmak" durumuna gelmektedir. Oysa üniversite eğitiminin, kişiye uygulayarak hayatını kazanacağı bir meslek vermesi beklenir. Üniversiteler ve yüksekeğitim programları ile ilgili broşürler incelendiğinde birçok bölümün; "mezunlarına iş bulacak beceriler vermediğini", bölümlerinin amacının "konuyla ilgilenenleri bilgilendirmek" olduğunu açık açık yazdıkları, görülür.
Birçok genç tercih listelerine yazdıkları bölümlerin kendileri için nasıl bir gelecek hazırladığı konusunda hiçbir bilgi sahibi olmaksızın, dört yıl okuyacakları yükseköğretim programını seçmektedir. Bu gençler bir veya iki yıl gibi kısa bir süre sonra eğitimleri sırasında edindikleri bilgilerin hayatlarını kazanmalarına yetmediğini fark etmektedirler. Ancak bu sırada da, "Başladık bir kere, hele şu okul bir bitsin" diye düşünülmektedir. Dört yıllık eğitim sırasında ancak geçer notlarla veya, "Hocam bu son hakkım, geçemezsem okuldan atılıyorum, n'olur geçirin..." ricalarıyla veya gelenek haline gelen öğrenci aflarından yararlanarak okuldan mezun olanlar derhal iş bulma güçlüklerini yaşamaya başlamaktadırlar.
"Eğitimin Önemi" bölümünde de belirtildiği gibi, günümüz ileri uzmanlaşma ve kalite çağıdır. İş bulmak ve rekabet ortamında sivrilmek için uygulamaya dönük bilgi vermeyen dört yıllık bir eğitimi, orta sıralarda tamamlamak yetmemektedir. Üniversiteye girip dört yıl okuyarak kendini büyük bir fedakârlık yapmış olarak gören kişi, ister istemez bunalıma sürüklenmektedir. Şanslı olup iş bulanlar, iş zorsa işin kendilerinden beklediklerini yerine getirememekte; iş kolaysa kısa bir süre sonra sıkılıp "iş tatminsizliği" yaşamaya başlamaktadırlar.
Bütün bu anlatılanlardan ötürü, uyumlu ve doyumlu bir hayat yaşamak, ancak insanın ne istediğini önceden bilmesi ve bu yönde adım adım ilerleyen bir program doğrultusunda amacına yaklaşmasıyla mümkündür.
Kaynak: www.sayginnlp.com


 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :üniversite eğitimi - üniversite eğitimi ve meslek - üniversite eğitimi yararları - üniversite eğitimi faydaları -

Yorumlar