UÇMAYI ÖĞRENEN YAVRU KARTAL - HAYATA DAİR KISA BİR HİKAYE

Bir kartal, yavrusuna uçmayı öğretmek için yalçın bir kayanın tepesine çıkar ve yavrusunu buradan aşağıya doğru ittirir. Yavru büyük bir hızla ve top gibi aşağı doğru düşerken son anda kartal, yavrunun altına girer ve onu kurtararak tekrar yalçın kayaların üstüne çıkartır. Sonra tekrar aşağıya iter. Yavru ikinci inişinde birkaç kanat çırparak iner, kartal yavrusunun altına girerek yine son anda kurtarır ve tekrar yalçın kayalığın tepesine çıkarır.
Kayaların tepesinden üçüncü defa yavrusunu aşağıya doğru ittirir. Yavru önce kanatlarını çırpar, sonra daha hızlı bir şekilde kanatlarını çırpmaya başlar. Son bir kanat çırpışı ile beraber göklere doğru yükselir ve annesiyle birlikte uçmaya başlar.
 
Bir insana bir beceri kazandırmak istediğimizde önce onun başarabileceği bir noktadan başlayıp basamak basamak ilerlemesini sağlamak gerekir. Bunu yaparken kişiyi zorladığınızda ve ona hiç destek vermediğinizde o kişi bunu başaramayacağını düşünerek vazgeçer.

Bir kişiye bir beceriyi kazandırmak istediğimizde önce onu motive etmeli, yapacağına inandırmalı ve sonra adım adım ilerleyerek bu beceriyi kazanmasını sağlamalıyız.
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hayata dair kısa bir hikaye -

Yorumlar