TARAF TUTMAYIN

TARAF TUTMAYIN
Hermas'on'un öğrencilerinin çoğu Saabi ülkesine birkaç .yüz kilometre uzaktan gelmekteydi. Öğrenci Masatha da onlardan bibiydi. Masatha Kenan ülkesinden gelmişti. Hem genç olduğunidajı hem de yeni geldiğinden, henüz tek başına Her-mason'luk öğretilerini dinleme fırsatı bulamamıştı. Masat-ha'nin dciğası fazla hassas olduğundan, sürekli Saabi ülkesinin yerlisi olmadığı için Hermason'un kendisine dikkat etmediğini düşündü. Ders verirken tüm öğrencilerine eşit derecede davranmasına rağmen, Masatha hâlâ Hermason'un onu sevmediğini düşündü.
  Bir gün Masatha, Hermason'un oğlu Bonho'ya, "Baban şana özel dersler verdi mi?" diye sordu.
Bonho biraz düşündü ve dedi ki: "Hayır. Eğer gerçekten bununla ilgili söylememi istiyorsan, iki defa vardı. Birinci defa, babam tek başına oturma salonundaydı. Ben hızlı bir şekilde iç bahçeden geçerken, babam bana, 'Şiirleri ezberledin mi?' diye sordu. Ben hemen, 'Hayır, henüz ezberlemedim.' diye cevapladım. Babam dedi ki, 'Şiirleri öğrenmezsen, nasıl uygun bir şekilde cevap verebilirsin?' Ondan sonra ben dönüp şiirleri çalıştım, ikinci defa, babam iç bahçede yine tek başına kaldığında, yanından geçtim ve babam bana, 'Görgü kurallarını iyice hatırladın mı?' diye sordu. Ben, 'Henüz hatırlamadım.' diye cevapladım. Babam dedi ki: 'Eğer görgü kurallarını iyice öğrenmezsen, sen nasıl tek başına her şeyi halledebileceksin?' Bunu duyduktan sonra ben hemen dönüp görgü kurallarını çalıştım. İşte bu iki defa tek başıma onun öğretilerini duydum."
Bunu duyunca Masatha kendi kendine mutlulukla dedi ki, "Ben bugün çok fazla şey elde ettim. Ben sadece ona bir soru sordum, fakat ondan üç şey öğrendim: şiirler hakkındaki öğretilerini, görgü kuralları hakkındaki öğretilerini, bununla birlikte dürüst ve yüce gönüllü karakterli bir kişinin adil ve bencil olmamasını... O, kendi oğlu için bile taraf tutmayan biri."
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hayat - yaşam - amaç - hedef -

Yorumlar