Suçüstü

Suç işlediği bilinen, fakat suç işlerken yakalanıp da gerekli cezası verilemeyen insanlara suçüstü uygulaması yapılır. Yani suçu tam olarak sabitleştirip, adaletin tahakkuk etmesi için yapılan bir uygulamadır suçüstü.
Bazı anne ve babalar çocuklarını suç üstünde yakalamak için uğraşırlar. Bunu başardıklarında çocuklarının aynı suçu işlemekten vazgeçeceğini zannederler. Halbuki suçüstü yakalanan çocuğun bu durumu tescillenmiş olur. Çocuk için gizlenecek bir durum kalmaz. Zamanla terk edilebilecek olan zararlı davranışlar artarak devam eder. Aynı suçlar artık alenen işlenir duruma gelebilir. Daha da önemlisi, aile ile çocuk arasındaki güven ve saygı zedelenebilir.

Çocuğun Suç İstemesindeki Etkenleri  
>    İyi ile kötüyü ayırt edememe.               
>    Arkadaş çevresinin bozuk olması.
Arkadaş çevresi, çocuğun davranışları üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Çocuk, bazı davranışları, yanlış olduğunu bile bile, arkadaş çevresinin etkisinde kalarak sergiler. Grup içindeki yerini korumak için kendisini bazı davranışları yapmak zorunda hisseder.
>    Aile çevresinin bozuk olması.
>    Üvey anne ve üvey babanın dengesiz tutumu.
  >   Anne veya babanın kötü alışkanlıklarının olması.
>   Anne ve babanın kardeşler arasında adil davranmaması.
>    Şefkat  ve sevgiden yoksun olmak.
>   İstediği imkanlara ulaşamadığından, çevrendeki imkan sahiplerini kıskanmak.
>   Anne ve babanın cimri davranması.        
> Anne ve babanın cimri davranması çocuğu hırsızlığa yöneltir.
>    Alaya alınabilecek fiziki farklar.
Alaya alınan çocuk, zamanla kendisini değersiz hissetmeye başlar. Değişik davranışlar sergileyerek değer kazanmaya çalışabileceği gibi suç işlemekten çekinmeyecek bir duruma da gelebilir.
 DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar