Stres Yönetimi

Fiziksel Çevreden Kaynaklanan Stres;Strese yol açan birçok farklı faktör vardır, fakat fiziksel çevre çoğu zaman bu faktörlerden biri olarak algılanmaz. Bu nedenle de strese bağlı olarak gözlenen belirtilerin ana sebebi olduğu anlaşılamayabilir. Büyük bir kurumun bilgi işlem departmanında çalışan Chuck da bunu anlayamamıştı.
Chuck belinde duyduğu büyük rahatsızlık ve ağrının nedenini anlayamıyordu. Daha önceden sırtını incitmiş de
değildi. Yeni bir yatak satın aldı, ama bu da sorunu çözmedi. Konuştuğu arkadaşları bu durumun stresten kaynaklanabileceğini ileri sürdüler, ama bu düşünce ona pek doğru gelmemişti, çünkü işini çok seviyordu ve evliliğinden de son derece memnundu. Birkaç ay kendi bildiği gibi ilaç kullandıktan sonra doktora gitmeye karar verdi. Sorun hemen aydınlandı. Chuck çalışırken tüm gününü bir masa üstü bilgisayarın başında geçiriyordu ve problem' oturduğu koltuktan kaynaklanıyordu. Chuck'nm kısa bir ara bile vermeden saatlerce çalışması rahatsızlığını daha da arttırıyordu. Yeni bir koltuk ve düzenli aralar problemi çözdü.
Başka bir örneğe göz atalım: Başsavcılık arşiv departmanında çalışan bir kadınla ilgili bir örnek.
Aisha iki haftadır evine yorgun ve sinirli dönüyordu. Çocuklarını seven bir kadın olmasına rağmen son zamanlarda onlara sabırsız yaklaşıyor ve devamlı bağırıyordu: "Sessiz olun!" "Şu gürültüyü hemen kesin!" "Gidip öbür odada oynayın!" Sonunda bu konuyu kocasıyla konuştu ve aslında çalıştığı ofise yakın bir inşaattan kaynaklanan gürültü nedeniyle bu kadar gergin olduğunu anladı. İş makinelerinin sesi iki haftadır kesintisiz sürüyordu. Bu gürültü içinde, ofisteki iş arkadaşlarıyla konuşmak için bağırmak zorunda kalıyor ve işine konsantre olmakta zorluk çekiyordu. İşten çıktığında, sessizliğe ve yalnız kalmaya can atıyordu.
Gürültü ve sağlıklı olmayan ofis malzemeleri strese yol açan dış etkilerden sadece ikisidir. Sigara dumanı dolu bir ofis baş ağrısına neden olabilir; hava kirliliği fiziksel şikayetlere ve sinir gerginliğine neden olabilir; aşırı sıcak veya soğuk, enerji düzeyinizi ve ruh halinizi etkileyebilir.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar