Stres

Stresi yenecek gücü kendimizde bulmayı hangimiz istemeyiz ki? Birkaç pratik yöntemle stresiz, sakin bir gün geçirebilirsiniz.
 Stressiz bir hayat mümkün değil. Ama korkmayın, çünkü azıcık stres aslında sağlıklı ve keyifli bir yaşam için gerekli. Elbet üzüntünün, mutluluğun, heyecanın bir dozu olduğu gibi yaşadığınız gerginliğin de bir dozu olmalı. Çünkü stres, dozunu aştığı anda hayatınıza ve çevrenize hiç de ummadığınız zararlar verebilecek bir güce sahiptir. En önemlisi; baş ağrısından kalp rahatsızlıklarına, yüksek tansiyondan mide hastalıklarına kadar birçok sağlık probleminin altından stres kendini gösterir.
Stresi öngörmek, engellemek pek de kolay bir şey değil. Ama en azından onunla başa çıkmayı deneyebilirsiniz. Nasıl mı?
İlk adım stresi tetikleyen etkenleri bilmek ve bunları hayatınızdan çıkarmak. Yani içki içmemek, sigara tüketmemek, problemlerden korkup kaçmamak, ilaç kullanmamak ve aşırı yemeden uzak durmak…İkinci adım sizi strese sokan şeyleri bulup, yavaş yavaş kendinizi onlardan uzaklaştırmak. Mesela sürekli bilgisayar ekranına bakmak sinirlerde gerginliğe sebep olabiliyor veya şehir trafiğinde -özellikle bir kadın olarak- saatlerinizi geçirmek oldukça negatif elektrik yüklenmenize neden oluyor. Bu gibi durumlarda bilgisayarın hayatınızdaki yerini azaltıp, araba yerine daha farklı ulaşım yollarını tercih edebilir ve bu şekilde stres kaynaklarını ortadan kaldırmış olabilirsiniz.
Üçüncü adım ise stresi hissettiğiniz anda yarım saatlik güzel bir uyku uyumak veya ortam buna elverişli değilse belki çıkıp biraz yürüyerek, bir süre yalnız kalıp kendinizle konuşmayı denemek. Ayrıca stres doluyken yaptıracağınız güzel bir masaj veya edineceğiniz keyifli bir hobi de vücudunuzun gevşemesini, kafanızın rahatlamasını sağlayacaktır.
Stresinizi yatıştırmak, sakinliğe kavuşmak için size birkaç keyifli önerimiz var:
• Sıcacık bir banyo da vücudumuzun tamamen gevşemesine yardımcı olur. Küvetinizi rahatlatıcı özellikte banyo ürünleri kullanarak doldurmanız da bu keyfi ikiye katlar. Bu konuda Lush’ın banyo toplarının üstüne yok! Su dolu küvetinize attığınızda erimeye başlayan bu aromalı ürünlerin arasından istediğinizi seçebilirsiniz.
• Kendinize mini meditasyon uygulayın. Bacaklarınızı kavuşturup yere oturun. Kalçanızın bitimine yastık koyun ve sırtınızı dik tutun. Tamamen nefesinize odaklanıp uzun ve derin nefes alıp verin. Ne kadar rahatlatıcı olduğuna inanamayacaksınız.

• İşten eve geldiğinizde bütün ışıkları kapatın ve mum yakın. Sessizlikte muma odaklanmak ve kafanızı boşaltmak oldukça sakinleştirici oluyor. Özellikle kokulu ve aromalı mumları tercih edebilirsiniz.

• Çayın rahatlatıcı etkisini değerlendirin. Mesela Lipton’un Zencefil Limon çayı limonun ferahlatıcı özelliği sayesinde hem dinlendirici, hem de lezzetli.
Stresi azaltmak elimizde
Stresi azaltmak için iş hayatımızda alabileceğimiz önlemler ve bizi stresten kurtaracak teknikler burada!
Günlük yaşam koşulları, yaşanan iş stresi, trafik gibi birçok undur, stresin modern hayatın kaçınılmaz bir parçası haline gelmesine sebep oluyor. Fakat yaşanan stresten kurtulmak sanıldığı kadar zor değil. Yaşantımızda dikkat edeceğimiz ufak detaylar daha stressiz bir hayat için yeterli olacaktır. Önemli olan stresin kaynağının bulunup hayatın diğer alanlarından en kısa sürede uzaklaştırılmasıdır. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz kaliteli bir yaşama sahip olabilmenin yolunun stresle başa çıkabilmeyi öğrenmekten geçtiğini söylüyor.
Günlük yaşamımızda uygulayabileceğimiz küçük değişikliklerin büyük faydası olacaktır. Öncelikle hayatımızda strese yol açan durumların bir listesini çıkarmamız gerektiğini belirten Yavuz, bu listeyi kontrol edebildiğimiz ve kontrol edemediğimiz olaylar şeklinde ikiye ayırmamızı öneriyor; ve kontrol altına alınan stresin üstesinden gelmenin daha kolay olacağını sözlerine ekliyor.

İş hayatında alınabilecek önlemler
• Randevularınız arasında zaman bırakın. Randevularınızı birbiri ardına gelecek veya o zaman diliminde daha fazla iş yapmanız için zaman kalacak şekilde organize etmeyin.
• Yapmanız gereken bir iş için zaman ayarlaması yaparken kendinize ekstra süre bırakın. Bu şekilde iş umduğunuzdan uzun sürerse veya hata yaparsanız telafi edecek zamana sahip olursunuz.
• Stresli işlerin organizasyonunu bir araya sıkıştırmayın. Örneğin işte yoğunsanız aynı gün arkadaşlarınızı akşam yemeğe davet etmeyin.
• Yapabileceğinizden daha fazlasını yapma sözü vermeyin. "Hayır" demeyi öğrenin.
• İhtiyaç duyduğunuzda arkadaşlarınızdan, ailenizden ve iş arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin.


Stresin etkilerini azaltmak için
Gevşemeyi  öğrenmenin ve fiziksel egzersizi yaşamın bir parçası haline getirmenin stresin etkilerini azaltmanın iki önemli yolu olduğunu belirtiyor. Stresli olduğunuz zaman sırt ve boyun bölgenizdeki gergin kaslar baş ağrısına neden olabilir veya baş ağrısına eşlik edebilir. Gevşemeyi öğrenmek de stresi baş ağrısına neden olmadan önce gidermeyi veya baş ağrısının yarattığı rahatsızlığı azaltmayı sağlayabilir.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar