Sözler Mevlana

1.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Cenâb-ı Hakk Hârut ile Mârufa "Eğer siz nurdan yaratılmış masum melekler iseniz, şeytan tarafından aldatılmış ve günaha girmekle yüzleri kapkara kesilmiş kişileri görmeyin.
Ey gökyüzü ordusu, ey benim meleklerim, şükredin ki, sizler şehvetten, cinsel isteklerden kurtulmuşsunuz.
Eğer insandaki şehveti size de verecek olsam, artık gökyüzü sizi kabul etmez.”

2.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü: ”Şehvet ateşi su ile sönmez; çünkü kıvrandırmak, azap etmek bakımından onda cehennem huyu vardır.Şehvet ateşinin çaresi nedir? Din nurudur. Nasıl ki cehennem mümine; "Ey mümin, çabuk geç, senin nurun benim ateşimi söndürüyor!" diyecektir.”

3.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Şehvet ateşi eksilip bitmez. Ona dilediğini vermemekle eksilir.
Bir ateşe odun attıkça, o ateş hiç söner mi? Hiç odunu yakmaz olur mu?
Fakat odun atmazsan, ateş söner. Allah'tan korkmak, çekinmek şehvet ateşine su serper.”

4.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü: ”eğer dostun yoksa niçin aramıyorsun. eğer dost buldunsa niçin sevinmiyorsun.

5.)Mevlana  Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü: ”Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşıdakinin anlayabildiği kadardır.

6.)Mevlana Sözlerİ

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü: "Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez."

7.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü: ”Dünya alimin kıymetsiz oyuncağı, delinin de değerli salıncağıdır.

8.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü: ”Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susarak, davaya benzer, cefa çekmek te şahide, şahidin yoksa davayı kazanamazsın.

9.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü: ”Kimin canı, şehvetten, hiddetten, nefsanî arzulardan arınmış, temizlenmişse, o kimse mana âlemini ve mana sarayını çabucak görür.”

10.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Can ayağına batmış, nefsanî istekler dikeni, şehvet ve hiddet dikenini çıkarmadıkça gözün kararır, göremezsin. Bu halde nasıl dönüp dolaşacaksın?”

11.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Sevgi, incelik, acımak insanlık huyudur, insanlık vasfıdır. Öfke ve şehvet ise hayvanlık huyudur, hayvanlık sıfatıdır.”


12.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Namaz ehli olmayanı, gönül namazı kılmayanı öfke rüzgârı, şehvet rüzgârı, tama' rüzgârı kapıp götürür.”

13.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Şehvete kul olan, köle olan kimse Allah'ın indinde kölelerden, çalınıp satılan esir1 ^rden daha değersizdir.
Çünkü harp esiri yahut satın alınmış bir köle, efendisinin bir sözü ile kölelikten çıkar, hür olur. Hâlbuki şehvet esiri olan kişi tatlı yaşar, fakat çok acılar çekerek ölür.
Şehvete kul olan kişi, Allah'ın lûtfundan, Allah'ın hususî nimetine erişmekten başka bir şeyle kulluktan kurtulamaz.
Şehvet öyle bir kuyudur ki, oraya düşenler, dibini bulamazlar; fakat bu düşüş cebir ve zulüm değil; onun günahı, onun nefsine uyması yüzündendir.
O, kendisini öyle derin bir kuyuya atmıştır ki, ben o kuyunun dibine ulaşacak ip bulamam.”

14.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”İlâhî feyiz ve mana kapısının afeti, şehvet ve nefsanî arzular, kötü istekler, kötü özlemlerdir.”

15.)Mevlana Sözleri

Hz. Mevlana'nın evrensel bakış açısını anlatan bir sözü:”Hiddetinin, şehvetini yenerek dünya padişahlığından feragat eden, vazgeçen dervişi sen gerçek padişah bil ki, onun nuru ay ve güneş olmaksın da parlar durur.”

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Hz. Mevlana - Hz. Mevlananın Sözleri - Mevlana - Mevlana Aşk - Mevlana Hoşgörü - Mevlana Sözleri - Mevlananın En Güzel Sözleri - Mevlananın Sözleri -

Yorumlar