Sorun Çözmek

Bu bizi, sorunun özüne getiriyor. Yani, öğrenme arzusuyla, iradesi arasındaki farka. Kimbilir kaç kez kendinize şöyle demişsinizdir: "Keşke bunu yapabilseydim," veya, "Keşke şunun için yeteneğim olsaydı."
Böylece, istersiniz, istersiniz, ama hiçbir şey öğrenemezsiniz. Burada harikalar yaratan asıl şey, öğrenme iradesidir. Bir müzeye gitmişseniz veya bir yerlerde güzel resimler görmüşseniz, aklınızdan o an, "Hay Allah, keşke sanat hakkında birazcık bir şeyler bilebilseydim" diye bir dilek geçmiş olabilir. Ama bir dilek olarak da kalmıştır.
Oysa, öğrenmek için ortada bir irade varsa, sanatı anlamayı öğrenebilirsiniz. Eminim ki, etrafa şöyle bir bakacak olsanız, sana7 ti anlamayı öğretecek pek çok yer bulabilirsiniz. Yakınınızda öyle bir yer yoksa bile, mektupla öğrenme kurslarına katılabilirsiniz ve o kurslar pahalı da .değildir. Hatta, iyice araştırırsanız, parasız olanlarını da bulabilirsiniz.
Böylece, bir sanat uzmanı olamasanız bile, daha iyi bir anlayış elde edebileceğinize kuşku yoktur. Ayrıca, William Allen White'a göre, "Bunu büyük bir şeymiş gibi görmeyen biri için, birazcık öğrenmenin bir tehlikesi yoktur."
Daha önce de belirttiğim gibi, burada önemli olan şey, başlamaktır. İlgi duyduğunuz için, istediğiniz için, bir konuyu öğrenmeye bir kez başlayın; arkası gelecektir.
Golf veya tenis oynamayı öğrenmek ister misiniz? Ya da bir konuşma yapmayı, bir öykü yazmayı, iyi bir satıcı obuayı, yabana bir dili konuşmayı veya araba kullanmayı?
Güzel! Artık yapabilmeyi istemeyi bırakıp, öğrenmeye başlayın. Eğer, "Ben onu yapamam, o kadar zeki değilim," diye düşünüyorsanız, ona da peki � ama, ini düşüncenin sizin çabanızı engellemesine izin vermemek kaydıyla! Çiçero bir zamanlar şöyle demişti, "Bilgiye doğru atılacak ilk adım, cahil olduğumuzu bilmektir."
Eğer her şeyi bildiğinizi düşünüyorsanız, hiçbir şey öğrenemezsiniz. Tabii ki, zenginlikleriyle gurur duyan bazıları bu şekilde düşünebilirlerse de, ben, onlara, "Madem o kadar zekisin, neden zengin olamadın?" şeklindeki modern özdeyişi tersine çevirerek," Madem o kadar zenginsin, niçin zeki değilsin?" demek isterdim.
Her neyse, eğer bir şey öğrenmek istiyorsanız, başlayın! Benim bu konudaki önerim, öğrenmek istediğiniz şeyle ilgili tüm alanı gözden geçirmekle işe başlamanızdır. Tenis mi öğrenmek istiyorsunuz? Bir deneyin. Problemin tümünü zihninizde oluşturun.
Daha sonra da bir profesyonele gidin ki, sizi adım adım hedefinize ulaştırsın. Aynı durum, öğrenmeyi istediğiniz her şey için geçerli. Önemli olan, başladıktan sonra bir hedef belirlemektir. Nereye gitmekte olduğunuzu bilin. Neyi başarmak istediğiniz konusundaki görüşünüz belirsiz olursa, başarınız da aynı şekilde belirsiz olacaktır.
Genel inancın aksine, yalnızca tekrarlama, bir şeyi öğrenmek için iyi bir yol değildir. Tekrar etmek, bir şeyi aynı şekilde yapmak demektir; siz, bir şeyi yeni öğrenmeye başladığınızda, bir yığın hata yapabilirsiniz. O halde, bu hatalar niçin tekrar edilsin ki?
Tenis raketini sallayış şekliniz yanlışsa, bu durumda tekrar, yalnızca o hatanın yerleşmesine yardımcı olur. Böylece, yanlış bir yöntem sizde alışkanlık halini alacaktır.
Eğer sizin satış sırasındaki yaklaşımınız yanlışsa, günde yüz tane müşteriyle karşılaşabilir, hatta bazı satışlar bile yapabilirsiniz; ama sürekli uyguladığınız o yanlış yöntem, sizi başarılı bir satıcı durumuna getirmez.
Herhangi bir profesyonel tenisçi, kendi kendine bir şeyler öğrenmiş olanlardan ziyade, sıfırdan başlayanlara ders vermeyi yeğ-] ler. Birinci gruba girenlere ders vermeye başlamadan önce, onları ' hatalarından kurtarmak için, bildiklerini "unutturma" yolunu seçer. O hatalardan kurtulmak ise zordur; çünkü, tekrarlamalar sonucunda, alışkanlık haline gelmişlerdir.
Bu nedenle, bir şeyi habire tekrarlamanın, size işin doğrusunu öğreteceğini beklemeyin. Öğrenmek, ilerlemek anlanımdaysa, ilerledikçe hatalarınızı da yok etmeniz gerekiyor. Kendinizi zorlayacak hedefler koyun; bunun büyük yardımı olacaktır. Sizden daha yeterli olanlarını izleyin. Onların, sizin yapmadığınız ne gibi şeyleri veya farklı olarak neleri yaptıklarını görün.
Bence, bir şeyi en iyi öğrenmenin yollarından biri budur. Satış usullerinizi iyileştirmek istiyorsanız, usta bir satıcıyı iş başındayken izleyin; topluluk karşısında konuşmayı öğrenmek arzusundaysanız, tanınmış bir konuşmacıyı gözleyip dinleyin.
Ve de en önemlisi, bu kişilerin de bir zamanlar araştıran, uğraşan ve hatalarını yok etmeye çalışan insanlar olduklarını düşünün. Eğer onlar yapabildilerse, siz de yapabilirsiniz!
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar