SİZİN HAYALİNİZ NEDİR?

SİZİN HAYALİNİZ NEDİR?
Dileklerinizden, uyurken ya da gündüz gördüğünüz rüyalardan değil, geleceğinizden, vizyonunuzdan bahsediyorum. Geleceğinizin nasıl olmasını isterdiniz? İstediğiniz hayata sahip olabilseydiniz, nasıl olurdu? Hayatınızdan nelerin çıkmasını ve hayatınıza nelerin girmesini isterdiniz?
Kim olmak isterdiniz? Hayatınızı değiştirebilseydiniz, neleri değiştirirdiniz? Ne tür duygulardan kurtulup kendinizi nasıl hissetmek isterdiniz? Tekrar bir çocuk gibi havalara sıçramanızı sağlayacak, coşturacak, şımartacak, kendinizi dünyanın hakimi gibi hissetmenizi sağlayacak olan nedir? Hayattan ne istiyorsunuz? Bir hayaliniz var mı?
Hayal kırıklığına uğramış, moraliniz bozuk ve var olan başarı seviyeniz sizi tatmin etmiyor mu? Bulunduğunuz konumdan gizli bir şekilde hoşnut değil misiniz? Bugün olduğunuzdan daha iyi bir insan olmak mı istiyorsunuz? O zaman hayal kurmaya başlayın, bu mümkün. Her zaman olmak istediğiniz insanı olabilir ve sahip olmak istediklerinize sahip olabilirsiniz.
Birçok hayalimiz, onlara ulaşabileceğimiz ümidini yitirdiğimiz için bilinçaltımızın derinliklerine gizlenmiştir. Bazılarınızın mücadeleden yorgun düştüğünü biliyorum. Çünkü hayallerinizi kaybettiniz;. Çocukken hayalleriniz vardı, ama yavaş yavaş kayboldular* Kendinizi serbest bırakın ve tekrar bir çocuk gibi hayaller Kurun.
Bir adamın ne kadar büyük olduğunu, hayallerinin büyüklüğüne bakarak anlayabilirsiniz.
Right kardeşlerin bisiklet dükkanları vardı. Bir de hayalleri vardı; bir gün insanoğlu uçacaktı. Tahmin edin arkadaşları ne dedi? 'Mükemmel fikir, yapabilirsiniz! Devam edin!' Böyle mi düşünüyorsunuz? Arkadaşları çıldırdıklarını düşündü. 'İnsanın uçması gerekseydi, yaratıcı ona bir çift kanat verirdi.' dediler. Ama bu iki genç adam hayallerinden vazgeçmediler. Onların bu hayali, bizi havacılık çağına taşıdı.
Büyük bir şehirde, varoşların yaşadığı bir kenar mahallede yaşayan 12 yaşında bir çocuk vardı. Şehirdeki Amerikan futbolu maçlarına bilet alacak parası olmadığından, içeriye ancak maçın son çeyreğinin ortalarında açılan kapılardan girebiliyordu. Bacaklarında beslenme yetersizliğinden oluşmuş bir aksaklık vardı.
Bir gün, kapıdaki görevli maçın kalan kısmını saha kenarından izlemesine izin verdi. Maç bitiminde idolü Jim Brown yanından geçerken, çocuk seslendi: 'Bay Brown! En
büyük hayranınızım.' Brown'un yanına gitti ve imzasını aldı. 'Bütün rekorlarınız ezbere biliyorum!' dedi. Brown, çocuğun başını okşayıp soyunma odasının yolunu tuttu.
Çocuk arkasından tekrar seslendi. 'Bay Brown! Bay Brown!' Brown geri döndü. 'Ne var evlat?' 'Bir şey daha Bay Brown; Bir gün, bütün rekorlarınızı kıracağım.' dedi. Çocuğun gözlerindeki ve ses tonundaki kararlılık Brown'un dikkatini çekti. Bu çocuk, daha sonra büyüdüğünde, Brown'un rekorlarının her birini kırdı. Herkes onu O.J. Simson olarak tanıdı.                    
Evet, bir hayale ihtiyacın var. Karar verip, bir şeyleri değiştireceğim demek güzel. Ama bu yeterli değil. Artık kararını uygulaman için dışarı çıkıp bir şeyler yaptıracak duygusal bir güce ihtiyacın var; yüreğini kıpır kıpır ettirecek, bir mıknatıs gibi kendisine çekecek güçlü bir hayale. Ona sürekli uzanacağın, seni peşinden koşturacak, gözünü ondan ayıramayacağın bir hayale. Sana heyecan verecek, seni ağlatacak, böyle yüreğinle arzulayacağın, onu elde etmek için her şeyi yapmaya hazır olacağın bir hayal bulmalısın kendine.
Çoğumuzun böyle bir hayali yok. Heyecanını midemizde hissedeceğimiz, yürüyüşümüzü değiştirecek, bizi çekici kılacak bir hayal. Var zannediyoruz, ama yok. En son ne zaman hayaliniz sizi heyecanlandırdığı için uyuyamadınız? O hayali bulmanız gerekiyor. Çünkü onu bulmadan fazla u-zağa gidemezsiniz. Bir şeyler yapıyoruz, ama neden yaptığımızı bilmiyoruz. Bu şekilde ne kadar sonuç alabiliriz ki?
Çoğumuz yeterli motivasyona sahip değiliz, çünkü bir amacımız yok. Sadece uğraşmak, çabalayıp didinmek ve ter dökmek yeterli değil. Bütün bunların bir hedef doğrultusunda birleşmesi gerekiyor. Yoksa bir anlam taşımazlar, bir güç oluşturmazlar.
Hayatta olabilecek en tembel ve motivasyonsuz insanı alıp, bir gölde kayıkla 20 metre açılıp, göle atıp, başını birkaç saniyeliğine suyun altında tutarsanız, hayatta görebileceğiniz en heyecanlı, en arzulu, en istekli ve motivasyonu yüksek insanı görürsünüz. Neden? Çünkü o kişinin artık yeterince istediği bir ş%y vardır. Hayatta kalma isteği...
Siz de yeterince isteyeceğiniz bir şey bulursanız, gereken motivasyona sahip olursunuz.
Bir yerde çalışıyorsanız, işinizi korumak için bir saatinizin olması yeterlidir. Hedeflerinizi gerçekleştirmek içinse bir hayale ihtiyacınız var. Çünkü hedef belirleyip çalışmaya başladıktan sonra, bir hafta içerisinde bir şeyler olacak ve size güç veren bir hayaliniz yoksa vazgeçeceksiniz. Hayaliniz, size dışarı çıkıp o rahatsızlık verecek şeyleri yapmanızı sağlayacak gücü verecek.
Bu günlerde insanlar, nereye gittiğini bilen insanlar arıyorlar, güçlü liderler arıyorlar. Sizin de bir hayaliniz olduğunda, inanılmaz bir vizyona sahip olursunuz. İnsanlar gözlerinizdeki hayali ve ışıltıyı gördüklerinde, onları peşinizden sürükleyebilirsiniz.
Birçoğunuz fazla televizyon seyrediyorsunuz. Bazılarınızın televizyonu kapatmaya ihtiyacı var. Bunun yerine hayata katılmalısınız.
Ya televizyonun karşısındayken, siz televizyonu izlemek yerine televizyon sizi izliyor olsaydı nasıl bir film izlerdi? Adı ne olurdu?
Televizyonda rol yapan insanları izlerken hayatı kaçırıyorsunuz.
Hayallerinizi televizyonun içinde aramayın. Bunu yaparak elde edebileceğiniz tek şey, kırmızı gözler ve boş bir kafadır. Hayalinizin ne olduğunu bulmak için dışarı çıkın. Sürekli arka odanızda oturarak, hayalinizin ne olduğunu bulmanız çok zordur. Neyin peşinde olduğunuzu bilmeniz gerekiyor.
Hedeflenin Önemi
Nereye gittiğini bilen bir insana yol vermek için
dünya bir yana çekilir.
Star Jordan
Büyümek isteyen şirketler 10-15 yıllık plan yaparlar. 'Bundan 10 yıl sonra şirketimizin nerede olmasını istiyoruz?' Bu soruyu sorup cevabına göre plan yaparlar ve bu yönde ilerlemeye başlarlar.
Sizin 10 yıl sonra nerede olmak istediğiniz konusunda bir fikriniz var mı?
Hayatta, ancak nişan aldıklarımızı vururuz.
Nereye gittiğini bilmiyorsan, farklı bir yerde bulabilirsin kendini. Bir bakmışsın ki, hiç beklemediğin, hiç ummadığın bir yerdesin.
Varmak istediğin bir yer yoksa, hangi yöne hareket edeceksin?
Nereye gitmek istediğini bilmiyorsan, hiçbir çabanın, hiçbir rüzgârın sana faydası olmaz.
 
İstediği başarıyı yakalamayanlar, acaba başarısız olmak için ne yapıyorlar? Kimse başarısız olmak için plan yapmaz. Kimse istemediği bir hayatı yaşamak için hedef belirlemez.
Buradaki temel sorun, hiç bir plan yapmamalarıdır. Hayatta, kendilerine bir yön ve hedef belirleyememeleridir.
Hiçbir şeyi hedeflemezseniz, her zaman hedefinizi tam on ikiden vurursunuz!   
Sadece günü kurtarmak için yaşarsanız, elde edeceğiniz de odur. Öte yandan hayatınızın bu şekilde geçmesini istemiyorsanız, tek yapmanız gereken odağınızı biraz değiştirmek.
Günlük telaşlar önemsiz mi? Ailenizin gelirini temin etmek, faturaları ödemek, çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılayıp iyi bir eğitim sağlamak elbette çok önemlidir. Bunları sağlamalısınız. Ama ben sizi hayata daha geniş bir pencereden bakmaya davet ediyorum. Tekrar hayal kurmanızı istiyorum. Küllenmiş arzularınıza yeniden ulaşmanızı istiyorum. Günlük koşuşturmanın içinden biraz sıyrılıp bir üst seviyede düşünmenizi istiyorum.
Amaçlarınız olursa, hayat size heyecan verir. Hedefler hayatınıza bir derinlik ve bir anlam katar. Sevdiklerinizle daha içten paylaşımlar yaşarsınız. Doyumlu bir hayatınız olur, çünkü yaşama sevinciyle dolu olursunuz.
Eğer hedefler belirlemezseniz, hayatınız rutinleşir. Her aştığınız zorluk, karşınıza tekrar tekrar gelir. Bazılarınız aynı sorunlarla boğuşmaktan yoruldunuz. Kendinize yeni hedefler belirlemelisiniz. Bu sayede kendinize yeni pencereler bulup, farklı denizlere yelken açabilirsiniz.   .
Aslanın performansı ormanda yükselir, hayvanat bahçesindeki kafesin içinde değil!
Hedef, bir hayalin tarih saptanıp eylem planıyla desteklenip, harekete geçilmesidir. Tüm başarılı insanlar, sürekli hedefler belirleyip bu doğrultuda çalışırlar.
Hayatınızda büyük bir başarı kazanmamış olsanız da, hedefler saptayıp bunları yazar, düşünür ve konuşmaya başlarsanız, performansınızda ve başarı seviyenizde ciddi bir çıkış yakalarsınız.
KAYNAK

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hedef - hedefler - hedef nedir -

Yorumlar