Sınav Stresi

ÖSS tipi sınavlar, hem psikolojik gerilimi yüksek olan hem de içerik zenginliği bulunan sınavlardır. Bu sınavlarda test çözümünü sekteye uğratan en önemli unsurlardan birisi de sınav kay-gısı ve bu yüksek kaygı düzeyinin soruları anlama' yi ve problemleri çözmeyi zorlaştırmasıdır. Test çözümü esnasında testte yer alan konu içeriklerinin dışındaki düşünme prosesleri konsantrasyonu bozar.
Geçen Zamanla Aşırı İlgilenmeyin
Sınav esnasında zaman sizin kontrolünüzde olmalı, kendinizi zaman açısından da denetlemelisiniz; ancak bunu geçen zamanla ilgilenerek değil, kullanacağınız zamanı planlayarak yapın.
Herhangi bir soruyu, üzerinde zaman harcamak gerektiği ve karışık gözüktüğü için otomatik olarak atlamayın. Bazı sorular şekil itibarıyla çok karmaşık, çok zor gibi görülebilir; ancak kavramlar doğru olarak yerli yerine oturtulabilirse, sorular kolayca çözülebilir. Bu tür sorulan atlayıp geçmek yerine anlamak ve kavramak için gayret gösterilmelidir.
Dikkatinizi yapabildiklerinize verin, yapamadıklarınıza veya o an zihninizi meşgul edebilecek olumsuzluklara değil.
Bu nedenle hangi testi çözüyorsanız, zihin içeriğinizin de o konunun sınırları içinde olması gerekir. (Zihninizi gözlemleyin, sizi suya götürüp susuz getirebilir.)
Kodlama hatalarına karşı uyanık olun
Her yıl 15 bin kişi kodlama hatasından dolayı puan kaybediyor. 8 bin kişi de sınavı kaybediyor. Cevap kağıdında cevap kutucuklarını bütünüyle doldurarak, uygun boşlukları taşırmadan ve koyu olarak işaretleyin. Cevap kağıdında makinenin yanlış okumasına sebep olacak her türlü işaretten kaçının. Her soru için sadece bir tek cevap işaretleyin.
Cevaplarınızı cevap kağıdına gruplar (bölüm bölüm) halinde kodlayın. Her soru için soru kitapçığından cevap kağıdına, cevap kağıdından soru kitapçığına gidip gelmek ciddi bir zaman kaybıdır. Ayrıca dikkatin yoğunlaşmasını kesen önemli bir engeldir. Bu nedenle grup kodlama yapmak daha yararlı olabilir. Kodlama süreleri zihninizi dinlendirmek için kullanacağınız bir dinlenme aralığı olarak da kullanılabilir.
Aşağıda size sunulanların "tek gerçek" değil, işinizi kolaylaştırabilecek öneriler olduğunu unutmayınız.
Sınava Birkaç Hafta Kala
Bu zamana kadar çalışmadıysanız size söyleyebilecek fazla bir şey yok; çünkü zaten birçok kişi size bu zamana kadar bir şey söylemiş ve siz de zaten bunları biliyorsunuzdur.
Son üç haftanızı konsantrasyonunuzu maksimum artırarak çalışmayı sürdürün. Dengeli beslenin ve dinlenmeye yeterince zaman ayırın. Tekrarlara ve test çözmeye ağırlık verin. Eksikliklerinizi gördükçe heyecanlanmayın.
Bugüne kadar spor yapmadıysanız her gün yanm saat kadar koşup 15 dakika kültür fizik yapmaya başlayın. Bunu yapmaya başladıktan sonra "Niye bu güne kadar bunu yapmadım?" diyecek kadar çok faydasını göreceksiniz.
S Deneme sınavlarını artırın. İki günde bir 180 dakikalık tam bir deneme sınavı uygulayın.
Artık yeni bilgiler öğrenme veya eksiklikleriniz üzerinde durma süresi kapandı. Bunun yerine, öğrendiğiniz konuların tekrarını yapabilirsiniz.
Sınava giriş belgeniz geldiğinde, sınav yerinizi gidip görün. Bunu, sınav günü yeri bulamayacağımız için değil, ortamı benimseyebilmeniz için yapın.
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Sınav Stresi - öss sınav stresi - sınav kaygısı - oks stresi - doktor sınav stresi dedi ölüsü geldi - sınav stresi nasıl giderilir - sınav stresi nasıl atılır - sınav stresi nasıl yenilir -

Yorumlar