Sınav Adayları ve Aile

OKS ve ÖSS Adayları ile Anne-Babalara Başarı Taktikleri
ÖSS’ye 1986 yılında girmiştim. O günden bu güne 24 yıl geçti. Birkaç defa ÖSS’ye girdim. Biri 4 yıllık, biri de 2 yıllık olmak üzere üniversite tamamladım. Yıllarca başarılı ÖSS ve OKS adayları ile röportajlar yaptım. Motivasyon ve kişisel gelişim ile ilgilendim. OKS ve ÖSS Tokat derecesi yapanlarla gerçekleştirdiğim röportajları kitap olarak yayınladım. Bunca birikimden sonra istedim ki, OKS ve ÖSS’ye 1 aydan az bir zaman kala öğrencilere ve onların anne-babalarına taktikler vereyim…
OKS ve ÖSS Anne-Babalarına
Çocuklarınızı yataktan öperek kaldırın. Sevginizi gösterin, bunu hissetmelerini sağlayın.
Çocukların nazlanmalarını, sinirlenmelerini mümkün olduğu  kadar “hoşgörü” ile karşılayın. Unutmamak lazım ki, bir gün nasıl başlarsa öyle devam eder. Gülerek başlayan gün gülerek, sinirlenerek,  kavga ile başlayan gün de gergin bir şekilde sürer.
Okuldan ve dershaneden dönen OKS ve ÖSS adayı ders çalışırken, uygun ortamı  hazırlayın. Acil durumlar dışında masadan kalkmasını gerektirecek şeyler istemeyin. 
Her çocuk, anne ve babadan büyük adam muamelesi görmek ister. Bugün olmasa da yarın mutlaka onlar da büyük adam olacaklardır. Yarının büyüklerine bugünden saygı ve sevgi göstermek  ileri görüşlü anne ve babaların prensibi olmalıdır.
Olumsuz düşünen, boş konuşan ve ağlama duvarı gibi her şeyden dert yanan, moral ve motivasyon bozan akraba, komşu gibi felaket tellallarından çocuğunuzu uzak tutun. Pozitif, kişiyi motive eden insanlarla görüşmesini sağlayın.
Sınava yakın zamanda çocuğun sınav kaygısı ve stresi içinde olup olmadığını  gözlemleyerek, bu kaygı ve stresi gidermesi için ona yardımcı olun. Kitap ve dergilerden edinilen bilgileri onunla paylaşın.
Şunu unutmamak lazım ki “gerçek manada sevilen ve bunu hisseden” bir çocuk, bunu hissedemeyene nazaran daha gayretli ve çalışkan olur. Sevildiğine ve kendisine değer verildiğine inanan çocuk da daha azimli, gayretli ve çalışkan olacaktır.
Sınavda başarılı olacağı konusunda ona güven aşılamak, ama başarılı olamasa da ona olan sevgilerinin asla azalmayacağını belirtmek çok önemlidir.
Her şeyi dengeli ve zamanında vermek gerekir. Aşırı sevgi ve aşırı ilgi ile çocuğu bunaltmamak gerekir. Nasıl bir çiçeğe az ya da çok su ve gübre vermek ona zarar ise, çocuk için de aynı şey geçerlidir. Her şey ölçülü ve dengeli olmalıdır.

ÖSS ve OKS Adaylarına
Sınava az  zaman kala, hangi konularda zayıf, hangi konulardan donanımlı olduğunuzu deneme sınavları sonuçlarından tespit ederek,  zayıf konulara odaklanmak, konu eksikliklerini tamamlamak sizlere fayda sağlayacaktır. Bunu yaparken “eşref saatinizi” hiçbir zaman boşa harcamamak gerekir.
Her anne ve baba mutlaka çocuklarını sever ve onların en iyi şekilde yetişmeleri için çaba harcar. Sizleri istemeden kırar ve üzerlerse bunun iyi niyet sonucu olduğunu düşünün. Onlara hoşgörü ile yaklaşın ve rahatsız olduğunuz konuları kibarca, onları incitmeden dile getirin. Şunu unutmamak gerekir ki, anne ve babaya saygıyı gösterenler, anne ve babalarının hayır duası ile başarıyı yakalayacaklardır.
Olumlu düşünen arkadaş ve akrabalarla haşır neşir olmaya ve onların hoş sohbet kişilikleri ile moral bulmaya çalışın. Bu dönemde, hiç olmazsa sınava kadar sizi üzen her şeyden şikayet eden arkadaş ve akraba çevrenizden uzak kalarak sessiz ve sakin ortamlarda ders çalışmaya devam edin.
Telaşlanmadan, sessiz ve sakin ortamda, her şeyi zamanında yapmak, insana başarı getirir. Sınav kaygısı ve stresini yenme yöntemlerini iyi öğrenerek, bunlardan kurtulmak mümkündür. Sınavda da sizden istenen, yavaş yavaş ve size verilen sürede, daha az sayıda yanlış  yaparak net sayınızı yükseltmenizdir. Bu sınavda yaşayacağınız tecrübeler, hayatta da işinizi zamanında, yavaş yavaş ve telaşlanmadan yaptığınız takdirde ne kadar başarılı ve mutlu olacağınızı gösterecektir.
Sizi hakikaten seven, sevgisi ve bilgisi çok olan insanlarla yaşına başına bakmadan dostluk kurmanız sizleri başarı yolunda motive edecektir. Ne yazık ki çok insan buna dikkat etmeden, kendilerinden büyük insanlarla muhatap olmaktan kaçınmaktalar. Sınavlardan sonra veya iş işten geçtikten sonra böyle “akil insanlar”ı bulmak mümkün olmayabilir. Çünkü hem bilgi, hem sevgi dolu insan bulmak altın bulmak kadar zordur ülkemizde. Bu yüzden sevgi ve bilgisi ile size faydalı olacağına inandığınız insanları bulduğunuz zaman onların tecrübeleri ile zihninizi ve kalbinizi doldurmaya bakın derim.
Derslerden sıkıldığınız zaman, arkadaşlarla boş konuşmak yerine, edebi ve kişisel gelişim  kitaplarını, OKS ve ÖSS adaylarının başarı hikayelerini okumak sizi hem motive edecek, hem dinlendirecek, hem de özgüven geliştirmenizi sağlayacaktır. Bu ne yazık ki pek çok adayın düşünemediği veya istemediği ama uygulandığı zaman büyük zevk verecek bir çalışmadır.

Sevgili kardeşlerim!
Sizlerin geçtiği yollardan bizler de zamanında geçtik. Bizler başarılı olduğumuz zaman, gördük ki, peşimizden gelen çocuklarımız da bizlere benzer başarılar veya kaygılar geliştirmekteler. Bizlere yakın kişilik oluşturmaktalar. Bu yüzden sınavlardaki tavrınız, alacağınız başarılar, sadece sizleri değil, gelecek nesilleri de etkileyecektir. Bizler tecrübelerimizi, bilgimizi, sevgimizi aktarıyoruz. İsteyen bunları alıp uygulayarak faydalanabilir. Hepinize sevgi ve saygılarımı yolluyor, hem sınavlarda hem hayatta başarılar diliyorum. Hayatta tercihleriniz doğru, sınavda doğrunuz çok, mutluluğunuz bol, çocuklarınız sizden daha bilgili olsun.

Turan Yalçın
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar