Sağlıklı Beslenme

Özellikle çalışan insanların en büyük şikayetidir sağlıklı beslenememek… İşte evinizin dışında; restoranlarda, kafelerde sağlıklı beslenmenin yolları!
 Çalışıyorsak bahanemiz çok! “Onca işin arasında sağlıklı beslenmeye fırsat ve ortam yok”, “O kadar çok işim var ki spora vakit bulamıyorum”, “İş dışında hiçbir şeye zaman yaratamıyorum”… Pudra.com bahanelere son veriyor ve çok yoğun olsanız bile ruh-beden sağlığınızı düşünüyor. Spora vakit bulamıyorsanız burayı, zamanın hiçbir şeye yetmemesinden şikayetçiyseniz burayı tıklayın.
Evdeyken beslenme planını düzenleyebilmek elbet daha kolay. Ama Pudra.com olarak dışarıda yemek zorunda olduğunuzda da sağlıklı beslenebileceğinizi sizlere hatırlatmak istedik. Sadece birkaç noktaya dikkat ederek… 
 

Markete gidin
En sağlıklı yiyeceklerin adresi fast food restoranlardan veya büfelerdense, bakkal veya marketlerdir (tabii buradaki seçimleriniz de önemli). Dolayısıyla karnınız acıktığında telefonlar bir büfeyi aramak yerine yakındaki bir bakkala gidin ve seçimlerinizi sağlıklı yiyecekler arasından yapın. Öğle yemeği için kendinize sandviç yaptırın veya ani açlıkları engellemek için yoğurtlar, meyveler alın.
Sandviççileri tercih edin
Eğer sadece hızlı ve hazır bir yemek için vaktiniz var ise, ilk durağınız bir sandviççi olsun. Sandviçinizin içi de sebze çeşitleri ve beyaz etle dolsun! Sandviçinizi hazırlattırırken uzak durmanız gereken şartlar ise: mayonez gibi ağır soslar, ekstra peynir, fazla baharat olsun… Böylece dışarıda hem lezzetli, hem doyurucu bir öğle yemeği yemiş olacaksınız.
 
Yağsız mönüler
Eğer bakkal olmadı, sandviççi de olmadı; mecbur o gün bir restoranda veya fast food noktasında yemek durumundasınız. O zaman size önerimiz salata ısmarlamanız. Salatanızda da peynir, yumurta ve ağır soslar gibi yüksek yağ oranlı yiyeceklerden uzak durmanız. Canınız salata istemiyorsa diğer yiyecek önerilerimiz ise mayonezsiz tavuklu sandviç, sebzeli ince pizza veya çorba…

Porsiyonlara dikkat
Alelacele beslenirken kalori yakabilmenin en büyük sırlarından biri porsiyona dikkat etmektir. Yapılan araştırmalar midemizin açlıktan kazınmasının ilk birkaç ısırıktan sonra kesilmeye başladığını belirtiyor. Dolayısıyla her zaman için az porsiyonla beslenmek kendinizi tok hissetmek için yeterli olacaktır. İşte bu yüzden gittiğiniz restoranda ufak porsiyon sipariş verin; unutmayın, gün içinde ara öğünler zaten yine tokluğa yardımcı olacaktır.
Sağlıklı garnitürler
Genelde restoranlar bir ana yemek sunmakla yetinmezler; her zaman birtakım garnitürler veya ana yemeğin yanında sunulan yiyecekler olur. Bizim formumuzu korumak adına yapmamız gereken şey de bu ‘yanında sunulan’lara dikkat etmektir. Örneğin köftenin yanında kızarmış patates sunuluyorsa siz onun yerine salata istediğinizi belirtin. Bu şekilde tuzaklardan kurtulabilirsiniz.
Su, her zaman…
Susuzluk belirtilerinin çoğu zaman açlık belirtileriyle karıştırıldığını biliyor muydunuz? Suyun sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız hemen burayı tıklayın. Ne kadar işiniz/aceleniz olursa olsun kendinizi susuz bırakmamaya özen gösterin. Elinizde su şişeniz, oturduğunuz kafede meyve suyunuz hep sizinle olsun!

Çalışanlara sağlık kazandıracak diğer yazılarımızı mutlaka okuyun!
Ofiste fit kalmanın yolları Tüm gün bilgisayar başında hareketsiz olsanız bile, fit kalmanın yollarını yaratabilirsiniz…
Ofisiniz spor salonu olsun İş yaşamında hareketsizlik ve uzun süren çalışma saatleriyle başa çıkmanın yolları...
Ofiste sağlıklı beslenme Dengesiz mesai saatleri ve yorucu, uzun çalışma koşulları nedeni ile ofiste dengeli beslenmek oldukça zahmetli olabiliyor.
Çalışanlar için diyet ipuçları Çalışma hayatı alınan kiloların en büyük sebebi olarak görülür. Halbuki çalışırken kilo almamak sizin elinizde.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar