Sağlığa Zararlı Giyecekler

Moda diye alınan pek çok giysinin olumsuz etkileri var. Bilinçsizce yapılan alışverişler hem cebimize hem de sağlığımıza zarar veriyor.
 Geçtiğimiz haftalarda zararları gündeme gelen Ugg tipi botların yanı sıra, dar ve düşük bel pantolonlar, babetler, sentetik giysiler ve büyük boy çantalardan uzak durulması gerekiyor.
Geçtiğimiz haftalarda Ugg tipi botların ayak sağlığına verdiği zararlar gündeme geldi. Bu tür botların iç desteğinin yetersiz kalması ve ayakların yürüyüş sırasında sağa sola kayması, İngiliz kemik hastalıkları uzmanlarına göre; kemikleri gelişmeye devam eden gençlerde bilek, diz, kalça ve bel problemlerine yol açıyor. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız ve sağlımızı tehdit eden eşyalar ve giyecekler Ugg tipi botlarla da sınırlı değil. Yüksek topuklu veya düz taban ayakkabılar, dar ve düşük bel pantolonlar, büyük boy çantalar, sıkı lastikli çoraplar. hepsinden önemlisi naylon ve kanserojen madde içeren kumaşlar hastalıklara yol açabiliyor. Sema Hastanesi doktorları giyim konusunda bilinçli tercih yapılmasını öneriyor ve hangi giyeceklerin sağlığa zararlı olduğunu anlatıyor.
Büyük boy çantalar sırt, bel ve boyun ağrısı yapıyor
* Bayanlara  küçük ve pratik kullanımlı çantaları tavsiye ediyoruz. Çantaların boyun ve bel sağlığı açısından önem taşıyor. Gün boyu aynı omuzda taşınan ağır ve büyük çantaların boyun ve bele hasar veriyor. Tek  omuza takılan okul çantaları çocukların ergonomik yapısını bozuyor. Bu nedenle ileriki yıllarda bel ve boyun ağrıları kaçınılmaz son oluyor.
Dar ve düşük bel pantolon varise sebep oluyor
-Dar ve düşük bel pantolon veya sıkı kemer kullanmaya bağlı olarak femoral sinirin duyusal kısmında sıkışma meydana geliyor. Bu da bacak yan yüzünde duyu bozuklukları, uyuşma, karıncalanma ve ağrılar oluşturuyor. Selülit ve varis oluşmasına sebep olabileceği için çok dar kıyafetleri önermiyoruz. Özellikle bayanların giydiği dizaltı çoraplar lastiğin olduğu bölgedeki damarlarda akışı etkilediği için varis oluşmasına sebep olabilir. Erkeklerde de dar pantolon ürolojik sorunlara yol açar.
Naylon ve kanserojen madde içeren kumaşlar cilde zarar veriyor
-Kıyafetler seçilirken cildin hava ile temasının sağlanması önem taşıyor. Naylon ve sentetik yerine pamuklu penyelerin seçilmesi gerekiyor.  Özellikle  çocuk kıyafetlerinin seçiminde daha dikkatli olunmasını tavsiye ediyoruz. Naylon ve kanserojen madde içeren kumaşlardan sakınılmalı. Üzerinde toz barındıran alerjenler için uygun zemin oluşturan kumaşlar tercih edilmemeli. Çocuğa esnek, rahat, mevsime uygun kalınlıkta, pamuklu giysiler giydirilmeli.  Naylon  kumaşlar mantar oluşumunu arttırdığından iç çamaşırlarının pamuklu penyelerden seçilmesi noktasına vurgu yapıyor. Bu nedenle, pazarda satılan ucuz çamaşırlara rağbet edilmemesi gerekiyor. Derinin  hava ile temasını sağlayan kaliteli kumaştan dokunmuş kıyafetlerin ve uluslararası standartlara uygun kumaş boyalarının cilt sağlığımız açısından önemli. Kansorejen içerikli olan kumaş boyaları deriye temas ettiğinde içeri geçiyor ve metabolizmaya zarar veriyor.
Önü dar ve topuğu yüksek ayakkabı ayak yapısına zarar veriyor
* Önü  dar ve yüksek topuklu ayakkabıların zararını ise şu şekilde açılanabilir ; "Bu ayakkabılar, hallux valgus denilen ayak başparmaklarında dış yana doğru büyüme ve kaymaya sebep olabilir. Sağlıklı bir ayak için, sivri burun ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı. Önü geniş, topuğu 3 cm'yi geçmeyecek yükseklikte ve kalın topuklu ayakkabılar öneriyoruz. Düz tabanlı ayakkabılar da hiç sağlıklı değil. Özellikle babet tarzı ayakkabıları kullanan kişilerde, ayak tabanı ağrıları meydana geliyor.  Çocuklarda ise 'seneye de giyer' düşüncesiyle bir numara büyük alınan ayakkabılar, ayak yapısının bozulmasına sebep oluyor. Çocuk ayakkabılarının ortapedik ve mevsime uygun olması önemli.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar