Parmak Emme

Çocuğun parmağını emmesi, süt emme döneminde yeterince duyurulmadığı anlamına gelebilir mi? Parmak emme, ne zaman sorun olur? Anne babalar neler yapabilir?
Parmak emme, çocuklarda sıklıkla görülen uyum bozukluklarından biridir. Çocuklar emme faaliyetinden hoşlanırlar. Anneleriyle ilk ilişkilerini yine bu yolla kurmakta ve bu arada karınlarını da doyurmaktadırlar. 1 yaşına kadar emme faaliyeti faydalı ve normaldir.  
Anne Baba Neler Yapabilir?
* Çocuğunuzu ürkütmeden hatta onunla beraber emme taklidi yaparak duygularını anlamaya çalışın.
* Paniğe ve telaşa kapılmadan bu olayın nedenini araştırın ve sorunu ortadan kaldırmaya çalışın. (Örneğin yeni bir kardeşin doğumu, çocukta bu tür bir gerileme davranışının oluşmasına neden olabilir. Cıvıldayan, emekleyen, parmak emip. tırnak yemeye başlayan çocuk bu tip bebeksi hareketlerle kaybettiği ilgiyi kazanma çabasına girebilir).
* Emme davranışı çocuk gelişiminde bir gereksinim olmakla beraber, 6 yaşından sonra duygusal bir sorun olarak değerlendirilir. Bu nedenle çocuğunuzla olan iletişiminizi tekrar gözden geçirin.
* Sürekli eleştirmek yerine; çocukla konuşarak bu davranışın bebekçe olduğunu, başkalarının gözüne hoş görünmeyeceğini söylemek etkili olabilir.
   Sonuçta bu davranış eleştirilmeden, çocuğun ilgisi başka yönlere çekilerek ortadan kaldırılabilir.
 DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar