ORGANLARIMIZ

Her bir organ, birden fazla dokunun bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Örneğin; mide, epitel doku, kas doku, sinir doku, kan doku ve bağ dokudan oluşmuştur. Kalp, burun, dil, akciğer, beyin, böbrek birer organdır.
Sistem
Vücudumuzdaki organlar, belirli işlevlere yönelik olarak çalışır. Bir işi tamamlamak için birlikte çalışan organlar, sistemleri oluşturur. Örneğin; ağız, yemek borusu, mide ve bağırsaklar sindirim sistemini meydana getirir. Her organ, sistem içinde belirli bir görev yapar.
Birlikte çalışan burun, yutak, gırtlak, nefes borusu ve akciğerler hangi sistemi oluştururlar? Bu sistemin adını ve görevini söyleyelim.
Vücudumuzda sindirim sisteminden başka sistemler de vardır. Bu sistemler;
1.  Destek ve hareket sistemi
2.  Dolaşım sistemi
3.  Solunum sistemi
4.  Boşaltım sistemi          
  5. Sinir sistemi
6. Üreme sistemi
7. Hormonal sistemdir.
Yukarıda verilen sistemlerden ilk dördü ile sindirim sistemini ayrıntılı olarak bu ünitemizde öğreneceğiz. Öğreneceğimiz bu sistemlerin yerlerini resim, şekil ve modellere bakarak, kendi vücudumuzda gösterelim. Görevlerinin neler olabileceğini düşünelim.
Sindirim sistemi
Organizma
İnsan vücudu sistemlerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bu bütüne organizma denir.
Sağlıklı bir insanda, vücudu (organizmayı) oluşturan sistemler, birbirleriyle uyum içinde çalışırlar. Sistemler arasındaki uyum bozulursa bütün vücut etkilenir. Organ ve sistemlerden birinin görev yapmaması diğer sistemlerin ve bütün organizmanın düzenini bozar. Bunu, bir arabanın donanımına benzetebiliriz. Bu donanım, birbirine bağlı elektrik kabloları, tekerlekler, tekerlekleri yönlendiren direksiyon, motor, fren sistemi gibi parçalardan oluşmuştur.
DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar