ÖĞRENMEK VE TEKRARLAMAK

ÖĞRENMEK VE TEKRARLAMAK
Bu deneye karşı çıkanlar olmuş; şempanzenin kendisine yiyecek sağlamasını sadece sürekli tekrarlamalarıyla öğrendiği ileri sürülmüştür. Ne yazık ki doğru değildir bu. Keşke öyle olsaydı, o zaman bütün bellek sorunlarımız bir hamlede çözülüverirdi.
Tekrarlamak tek başına yeterli değildir.
Okul çağında manzumeler ezberlerken, elbette çoğu kez satır satır tekrarlamışsınızdır. Ama - söz aramızda - o manzumelerden bugün ne kalmıştır hatırınızda?
Herhalde buna karşı çıkacak; bu manzumeleri yıllar önce öğrendiğinizi, o zamandan beri de ezberden okumak fırsatını bulamadığınızı söyleyeceksiniz. Bir an için kabul edelim. Ya her gün yaptığınız birtakım işler ne durumda peki? Bu işlerin sadece tekrarlanması, hatırlamanıza ne derece yardımcı oluyor?
Bir örnek: Telefonunuzu günde kaç defa kullanırsınız? Numaratörünü haftada kaç kez çevirirsiniz?
Büyük olasılıkla cevabınız şöyle olacaktır: ‘Birkaç defa.’
O halde şimdi - telefon numaratörünüze bakmadan - şu soruyu cevaplandırın:
Numaratörün iç tablasında harfler mi var, rakamlar mı? Harfler varsa, büyük harfler mi, küçük harfler mi? Renkleri ne peki? Bugüne kadar aynı telefonla, sayılamayacak kadar çok telefon ettiğinizi az önce söyleyen siz değil misiniz? Bu soruları doğru cevaplayabileceğinizi hiç sanmıyorum. Oysa insanın davranışları arasında, tekrarlamanın sıklığı açısından buna yaklaşacak pek az hareket vardır.
Veya telefonunuzda az önce kullanılan küçük rakamlar yerine harflerin kullanılıp kullanılmadığını ve bunların ne zaman ötekilerin yerini aldığını kesinkes söyleyebilir misiniz?
Çok tekrarladığınız başka bir davranış da, mektuplarınızı posta kutusuna atmaktır herhalde. Kimbilir kaç defa, kaç yüz defa aynı posta kutusuna mektup atmışsınızdır.
Şimdi size bir soru. Fakat bu soru üzerine, en yakın posta kutusunu gözetlemek üzere paltonuzu giymeğe kalkışmayın salon. Posta kutusunu yüzlerce defa gördüğünüze, onu yüzlerce defa kullandığınıza göre, cevabınızı da hiçbir hazırlık yapmadan hemen vermelisiniz:
Posta kutunuz ne zamanlar ve günde kaç kez boşaltılır?
 Okuyucularımın çoğunun hafızasının burada stop edeceğine bahse girerim.
O halde yalnızca tekrarlamanın bir değeri olabileceği, gerçekten kuşkuludur.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hafıza - bellek - hafıza teknikleri -

Yorumlar