NLP TEKNİKLERİ - NLP ALIŞTIRMASI

Kaygıya Karşı Çözüm (Olumlu bir yaklaşım için) NLP Alıştırması
 
 
RESİM ÇERÇEVESİ
 
 
1-Problemli Bir Durumu Düşünün. Başınıza bela olan günlük sorunlardan bir
başkasını düşünün. Bu, yine çok heyecan duyduğunuz bir sınav olabilir. Ne kadar sık tekrarlanan durumlar ve duygular üzerinde kullanırsanız, NLP değişimleri hayatınıza o kadar çabuk yayılır. Eğer ilk alıştırmadaki olumsuz duygularınız tamamen ortadan kalkmadı ya da istediğiniz ölçüde değişmediyse, aynı durumu burada tekrar kullanın.
 

2-Kendinizi Bir Fotoğraf Karesinin İçinde Görün. Ama bu sefer bir anı, bu deneyimi size en iyi simgeleyen bir film karesini seçin. Bu resme bakarken, o zamanlar daha genç olan kendinizin, o olayın içindeyken çekilmiş bir fotoğrafına bakıp bakmadığınıza dikkat edin. Eğer bakmıyorsanız, zihninizin gözünde sahnenin gittikçe daha fazlasını ve o dönemde ne giyiyorsa onu giymekte olan daha genç halinizi görmenize yetecek kadar geriye gidin. Bütün bunları, olaya tanık olan bir gözlemciymiş gibi izleyin.
 
 
3-Bir Resim Çerçevesi Ekleyin. Bu görüntüyü zihninizde tutarken, bu fotoğraf çerçevesine ne tip bir çerçeve koymak isteyebileceğinizi düşünün. Kare bir çerçeve? Yuvarlak? Belki de oval? Çerçevenin genişliği ne olacak? Hangi renk? Belki de modern tarzda demir bir çerçeve istersiniz ya da altın renginde, oymalı, üzerinde güvercin resimleri olan eski moda bir şey. Çerçevenizi seçtiğinizde üzerine müze ışıklandırması yapın.
 
 
4-Bunu Bir Resim ya da Fotoğrafa Dönüştürün. Bu resmi nasıl daha sanatsal bir hale getirebilirsiniz? Onu, Ansel Adams'ın sanat fotoğrafları gibi ya da ünlü başka bir ressamın tarzında, mesela bir Fikret Mualla ya da Van Gogh resmi gibi görmek isteyebilirsiniz. Şimdi, çerçevelenmiş anınızı alın ve zihninizin kişisel galerisindeki diğer resimlerin yanına yerleştirin.
 

5-Sonuçlan Test Edin. Durun ve zihninizi boşaltın. Canınızı sıkan o olayı düşünün. Duygularınız herhalde değişmiştir. Değişmediyse, bu alıştırmayı, duygularınıza sizi tatmin edecek bir tarie bulana kadar farklı çerçeve ve resim ya da fotoğraf stilleriyle tekrarlayın.
 
 
Zihninizde resmi canlandırmada zorlanırsanız, neyi canlandıracağınızı içinizden tekrarlayın ve bunları dile getirin. Örneğin, mezuniyet töreninizi canlandırırken, "Liseden mezun olduğum günü, kep takışımı düşünüyorum ve olan biteni zihnimde canlandırıyorum!" diye telkinde bulunabilirsiniz. Bu yöntem, zihinsel resmin oluşmasında size kolaylık sağlayacaktır.
 

Filmi Sondan Başa Oynatmak
 

Geçmişte başımızdan geçen kötü bir deneyimi zihnimizde bir film gibi canlandırırken, o filmi sondan başa doğru oynatmak, deneyimin beyinde oluşturduğu korkuyu ya da kaygıyı yok edecek şekilde değiştirebilir. Artık istesek de olumsuz duyguyu bütünüyle hissedemez oluruz. Bu işlemi zihinde gerçekleştirmek, olumsuz duyguyu olaydan çekip çıkarmak gibidir. "KAYGI" kelimesini "IGYAK" olarak "okuduğunuzda" etkisi aynı kalıyor mu?.
Sondan başa oynatma işleminin işe yaraması için, filmi zihninizde oynatırken, mutlaka filmin içinde olun. Yani "ilişkili" dediğimiz durumda bulunun. Oyuncu sizsiniz. Kendinizi bir seyirci gibi izlerseniz, verimli bir sonuç almanız zorlaşır.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nlp - nlp teknikleri - nlp alıştırması -

Yorumlar