Nesneler

Nesneler;Yetişkinler, bazen tıpkı çocuklar gibi bazı eşyalara tutulurlar. Ebeveynleri çocuklarına paylaşmayı öğretmeye çalıştıkları zaman, çocuk paylaşması önerilen oyuncağına sıkı sıkıya yapışır ve onu başka birine vermeyi reddeder. Bazı insanlar bu davranışı yetişkinliklerine de taşırlar.
Sara böyle bir adamın işinde çalışıyordu. Ofise gelen her şeyin dosyalanması gerekiyordu. Hiçbir şeyin atılmasına izin yoktu. Dosya dolapları dolup taşıyordu. Gittikçe çoğalan önemsiz dosyalar arasından önemli olanlarını bulmak iyice zorlaşıyordu. Sara ofise gitmekten nefret ediyordu. Yüzlerce dosya arasından gerekli olanı bulmak için kabul edilebilecek olanın çok üzerinde zaman harcaması gerekiyordu. Zaman zaman, bir Cumartesi günü elinde koca bir çöp kutusuyla ofise gelip lüzumsuz kağıt ve dosyaları çöpe atmaktan ne kadar büyük bir zevk alacağını düşünüyordu.
Sara'nın patronu bu kağıt ve kargaşa yığınının bir kısmını terk etmeyi öğrenebilseydi, daha etkili çalışmaya başlar ve etrafındaki insanların stresini azaltırdı. Tüketim dürtüsünün hakim olduğu bir kültürde, insanlar ihtiyaç duyduklarından ve hatta istediklerinden çok daha fazla "şeyi" korumak, kollamak ve bakmak eğilimindedirler. Fazlalıklardan kurtulmak için neye ihtiyacınız var? Burada da "Daha az olan daha fazladır." ikilemi geçerlidir.
Belki de vazgeçemediğiniz "şey" işinizdir. İşinizi zihinsel olarak evinize taşıyor musunuz? Bugün çoğu insan fiziksel değil, zihinsel işler yapıyor. Eğer yaptığınız iş sadece fiziksel bir iş olsaydı, günün sonunda işinizi tamamen bırakmak nispeten daha kolay olurdu, fakat zihinsel uğraşlar araba sürerken, tatildeyken çocuklarınızla ilgilenirken veya patronunuzu "dinlerken" bile yanınızda, kafanızdadır. Zaman zaman işinize "zihinsel" bir ara vermelisiniz.
İş zamanıyla iş dışı zamanı birbirinden ayırmak için törensel bir davranış belirlemek faydalı olabilir. Mesela, bazı insanlar randevu defterlerini çekmecelerine kilitleyip, o günün işlerini de çekmeceye kilitlediklerini kabul ederler. Başka bazı insanlarsa işten eve gitmeden önce, işi ait olduğu yerde bıraktıkları duygusu uyandıracak bir geçiş, bir tür ara durak kullanırlar. Buna en yaygın örnek spor salonunda veya ofiste bir miktar egzersiz yapmaktır. Fiziksel rahatlama zihinsel rahatlamayı kolaylaştırır. Bazıları da geçiş yöntemi olarak meditasyonu kullanır.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar