Müzik

Niçin müzikten hoslaniyoruz?Müzik nedir? Düz biçimde konusarak söylenebilecek bir seyin degisik ses dalgalari ile söylenmesinden niçin hoslaniriz? Müzik niçin keyif veya tam aksi hüzün duygusu verebiliyor?
Müzik aslinda ses dalgalarinin, belirli kurallar içinde bir düzene sokulmasidir. Bilindigi gibi, ses dalgalar halinde yayilir. Bir saniye içindeki dalga sayisi sesin karakterini tespit eder. Saniyede 260 dalga yapan, yani titresen ses 'Do' notasidir.
Bu sekilde 7 temel nota olusur. Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si. Son notadan sonra, Do'nün titresim sayisinin bir kati kadar titresimde daha ince bir Do gelir ki, bu iki Do arasina bir oktav denir. Iste bu oktav, gam, akort denilen matematiksel diziler, bir çesit dizilerek müzik olusturulur. Ancak tüm bunlar bize, bu matematiksel diziden bihaber, Afrika yerlilerinin, dag basindaki çobanin enfes müzigini açiklayamaz.
Aslinda kültürün müzik ve bundan alinan zevk üzerinde dogrudan ilgisi vardir. Dogu müziginde yukarida belirtilen matematik dizilerdeki perdelerin arasinda karisik gezinilme, Afrika'da bas döndürücü ritimler, Avrupa'da ise notalarin ideal düzeni öne çikar. Ancak bunlar da, degisik müzik türlerine ilgi duyan bizlerin ve müzigin hoslanilma nedenini açiklamaya yetmez.
Müzik ve dil yetenekleri birçok yönden birbirine benzemektedir. Bilimciler insanlarin müzik yetenegi kazanmalarinin, konusmaya baslamalari ile ayni zamanlara denk düstügünü ileri sürüyorlar. Konusma yetenegi süphesiz daha iyi bir iletisim veyasama sansi avantajini getirmistir ama müzigin hangi ihtiyaci karsiladigi hala meçhul.
Bebekler anlamli kelimelere benzer sesler çikarmaya baslarken ayni zamanda sarki söyler gibi mirildanmaya da baslarlar. Uzun ve karisik cümleler kurmayi becerdikçe, daha uzun ve karisik sarkilari söyleme yetenekleri de artar. Ancak beynin konusmaya kumanda eden kisminda hasar olan hastalarin konusamamala-nna ragmen müzik yeteneklerinin devam ettigi de görülmüstür.
Son zamanlarda, beynimizde müzigi algilayan bir alici bulunabilecegi tezi ileri sürülmektedir. Eger bir gün bu alici bulunsa bile, bunun niçin beynimize konuldugunun sebebi yine anlasila-mayacaktir.
Ögretilme yoluyla bir çesit dans yapabilen veya dans olarak algilanamayacak hareketleri olan canlilari saymazsak, dogada müzik ve ritim duygusu sadece insanda vardir. Bu özelligin nedeni ise hala tam olarak açiklanamiyor.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar