Mevlana Özlü Söz

Mal mülk peşinde koşan, dünya hırsına düşen kişinin kulağı, hırsı yüzünden, ölüm kapılarının o acı gıcırtılarını duymamaktadır. Bedenlerdeki dertler, çeşitli hastalıklar, düşmanların cefası, dostların vefasızlığı, ölüm kapılarının gıcırtılarıdır. (Hz.Mevlana (S.A))

Ölüm, silahsız, araçsız, nasıl da öldürdü onları; o, senin de yanındadır; hem de ne halde olursan ol. (Hz.Mevlana (S.A))

Hiçbir ölü, öldüğüne yanmaz, hayıflanmaz. Azığının azlığına yanar.
Yoksa aslında o dar bir yerden, bir kuyudan kurtulmuştur. Bir ovaya düşmüş, bir devlete kavuşmuş, ferahlığa ermiştir.
Bu yaz konağından, şu daracık deve yatağından geniş bir ovaya geçmiştir. (Hz.Mevlana (S.A))

Bizim uykumuz ve uyanmamız, ölümle mahşere iki şahittir. (Hz.Mevlana (S.A))

Allah'tan uzak, O'nun kapısından kovulan bir diri olmaktansa, Allah'ın sevdiği bir ölü olmak daha iyidir. Yani nefsanî isteklere uyarak, onun kapısından kovulan bir kişi olmaktansa temiz olarak ölmek daha hoştur. (Hz.Mevlana (S.A))

Ölümümüzde hayat vardır. (Hz.Mevlana (S.A))

Ölmedikçe can çekişmekten kurtuluş yoktur. Mezar merdivenine basmadan dama, yükseğe çıkamazsın (Hz.Mevlana (S.A))

Seni mezara sokan ölümü değil, kemale erdiren nura ulaştıran ölümü seç. (Hz.Mevlana (S.A))

Dirilik, ölmektedir, sıkıntı ve zahmettedir. Ab-ı hayat, karanlıklar vadisindedir. (Hz.Mevlana (S.A))
 
Ucu yanmakta olan bir sopayı eline alsan da tez tez, sağa sola oynatsan, göze durup duran, kesilmeyen bir ateş çizgisi gibi görünür. Ömür de pek tez akar gider de, bu yüzden devamlı duruyormuş gibi görünür. Ucu ateşli bir dalı hızla sallasan, o ateş noktası sana, uzun bir çizgi gibi görünür. Bu ömür uzunluğu, bu sürüp giden zaman, yaratılışının süratindendir. Cenab-ı Hakkın yeniden yeniye ve hızlı yaratması, ömrü böyle uzun ve daimi gösteriyor. (Hz.Mevlana (S.A))

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : mevlana güzel sözler - özlü sözler - mevlana sözleri - yunus emre özlü söz - özlü sözler mevlana - mevlana şiirleri - özlü sözler atasözleri - mevlanadan özlü sözler -

Yorumlar