Mandalalar

Mandalalar
Zihinsel gevşeme için diğer bir yardım da "mandala"dan gelebilir. Eğer ince bir sürgünden veya kar tanesinden bir kesiti mikroskop altında incelerseniz, ilahî olarak ortaya konulan karmaşık ve şahane şekillerin var olduğunu göreceksiniz. Bu şekiller mandalaların örnekleridir. Yani bir odak etraflıdaki merkezleri ortak olan geometrik şekil dizilerinin oluşturduğu şekiller... Örneğin insan gözünde, gözbebeği merkezi oluşturur ve simetrik şekli de iris tamamlar. Bu şekilleri yontulmamış değerli taşlarda, çiçeklerde ve tohumlarda da görebilirsiniz.
Mandalalar, Doğu mistisizminde asırlardır konsantrasyonu arttırmak için ve zihnin kavrayış moduna geçmesi için kullanılmıştır. Rahatlama için bir mandala kullanmak; bu şeklin merkezine odaklanmak ve diğer bütün düşünceleri kafanızdan uzaklaştırmaktır. Birkaç dakika konsantre olduktan sonra, zihniniz daha bir sükun bulacak, genel iç diyalogların ve yoğun düşüncelerin yerini hoş bir sükunet hali alacaktır. Birkaç defa bunu yapmakla, bu teknik sayesinde hızla istenilmeyen düşünceleri kovacak ve böylece
zihnimiz rahat bir uyanıklık haline geçecektir. Burada da sağ beynin hayal gücü hemen devreye sokulabilir ve düşünceler, kavramlar kolayca ortaya çıkabilir. Buna yukarıdaki mandala şeklinde çalışabilirsiniz.
 Öncelikle, gözlerinizi hiç ayırmadan, tam merkeze odaklanmış bir şekilde konsantre olmaya ihtiyacınız olacak. Şekiller ve resimler söz konusu olduğunda ve aynı zamanda tüm imajı algılamak gerektiğinde sağ beyin iş başında olur ve imajdaki farklı detayları araştırma ihtiyacı hissetmez. Fakat sol beyin, şekilleri analiz ederek, farklı tekrarları hesaplayarak ve genellikle bazı mantıksal çıkarımlar yapmaya çalışarak işe başlamak ister. Az bir sebatla, sağ beyniniz üstün gelecektir ve sağ beynin imajlar oluşturabildiği, kavramlar geliştirdiği ve sol beyin düşünme şeklinin tabii baskısından kurtulduğunuz hoş, sakin bir ruh haline geçeceksiniz.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Mandalalar - mandala -

Yorumlar