KONSANTRASYON VE DİKKAT

KONSANTRASYON VE DİKKAT
Sevgi, bilgi ve çalışmanın ne vatanı, ne gümrük duvarı, ne de üniforması olur.
(Sigmund Freud)
Sporcular, yaptıkları spora göre, maç ya da yarışmada değişik durumlarda değişik konsantrasyona ihtiyaç duyarlar. Bir futbolcunun rakip kale önünde hiç beklemediği bir anda ayağına top gelirse gol atma şansı düşük olur. Bir kaleci kolay top diye önemsemediği bir anda gol yiyebilir. Basketbol maçında gelişigüzel atılan serbest atışlar takımı zor duruma sokabilir.
Yukarıda saydığımız örneklerde konsantrasyonu etkileyen en önemli özellik, sporcunun dikkat yeteneğidir. Dikkat ve konsantrasyon, yakın olarak kullanılmakla beraber birbirini tamamlayan iki ayrı kavramdır.
Dikkat, hedefe yönelik bilinçli bir algıdır . Yapılması gereken hareketleri yapıp gerekmeyen hareketleri yapmamak, dikkatin kalitesiyle ilgili bir durumdur. Dikkatte iki unsur söz konusudur. Dikkatin boyutu (daraltma ve genişletme becerisi) ile dikkatin yönü (iç ve dış dikkat).
 Dikkatin Daraltılması
Sporcunun yüksek konsantrasyona ulaşmak için dikkatini bilinçli olarak daraltabilmesi, herhangi bir durumda tüm dikkatini yalnızca bir olaya toplayabilmesi gerekir. Kaleci bir penaltı atışında dikkatini tamamen penaltı atan sporcuya yöneltmeli, serbest atış yapan bir futbolcu barajın üstünden topu hedefine göndermeli, servis atan tenisçi ise servis atacağı nokta ile servisin atılış şekline yoğunlaşmalıdır.
Dikkatin Genişletilmesi
Yüksek konsantrasyona ulaşmanın ikinci bileşeni, dikkat odağının genişletilmesidir. Basketbolde oyun kurucu, set oyununa geçtiği ya da hızlı bir hücum organize ettiğinde, dikkatini genişleterek uygun zamanda kime pas vereceğini belirlemeye çalışır. Oyun kurucu topla diğer sahaya geçmeye çalışırken antrenörün talimatlarını dinlemeye çalışıyorsa dikkat odağını genişletmektedir. Bir futbol maçında ihtimalleri değerlendirerek boşa kaçan oyuncuya pas atılması da dikkat odağını genişletmeye örnek gösterilebilir.
Dikkatin İç ve Dış Yönü
Sporcu herhangi bir durumda dikkatini belirleyen değişik unsurların etkisi altındadır. Düşünceleri içe yönelikse, sporcunun dikkatini kendi kafasındaki düşünceler belirler. Düşünceleri dışa yönelikse, dikkatini bu sefer dışarıda meydana gelen olaylar yönlendirecektir. Herhangi bir antrenman ya da maçta bu dört durumun hepsi değişik zamanlar ve değişik biçimlerde yaşanır. Sporcunun duruma
göre yeteneklerini geliştirmesi, konsantrasyon becerisini geliştireceği için büyük önem taşıyacaktır. Şimdi bu açıklamalarımızı şöyle bir tabloyla.göstermeye çalışalım.
Dikkatin Geniş Boyutu    Geniş Dış       
Oluşan olayların çok çabuk fark edilmesi
Örnek: Bir basketbol maçında hücum ederken savunmanın türünü sezebilmek    Geniş-İç Analiz ve plan devresi        .
Örnek: Zor bir anda rakiple mücadelede nasıl hücum edileceğinin planlarını yapmak
Dikkatin Dar Boyutu    Dar-Dış Bir ya da iki özelliğe dikkat edilmesi.
Örnek: Farklı bir maçta hücum sırasında pivot oyuncusunun nasıl savunulduğunu düşünmek.    Dar-İç Zihinde tek bir şeye yönelmek. Örnek: Serbest atış yaparken atışı önce zihinde canlandırmak ya da servis atmadan önce derin nefes alıp vermek
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :konsantrasyon bozukluğu - konsantrasyon nedir - motivasyon - konsantrasyon testi - meditasyon - konsantrasyon oyunu - konsantrasyon kimya - konsantre -

Yorumlar