KONDİSYON GELİŞTİRME

1. Düzenli spor yapmalıyız: Haftada en az üç gün sabah  erken ve mümkünse bir de akşam saatlerinde 30-45 dakika yürüyüş yapmalıyız. Yürüyüşte vücudumuzun ısınması ve terlememiz önemli Dokularda biriken yağlar ancak metabolizma ısıtıldıktan sonra eritilebilir. Vücudumuz ısındıktan sonra bir süre daha yürüyüşe devam etmeliyiz.
 
 

2. Ani ve yorucu spordan kaçınmalıyız: Vücut ısınmamışSa lifleri kopabilir. Vücudumuz içten içe tahrip olmuşsa spor kalbi zorlayacağı için, kalp zedelenebilir. Ayrıca ani ve hızlı kan dolaşımı esnasında damar iç çeperlerinden kopabilecek yağ parçacıkları kalbe ulaşıp krize neden olabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için yürüyüş tempomuzı hafta yavaş yavaş arttıracağız.
 

3. Uygun bir spor seçmeliyiz:Yüzme yapmak, tenis oynamak, koşu yapmak bütün vücut mekanizmasını harekete geçiren sporlarda Eğer mesleğimiz sporculuk ve amacımız müsabaka değilse seçtiğimiz  yaptığımız spor dalında aşırı çalışma yapmamalıyız. Çünkü belli bir alanda spor yaptıkça vücut daha fazla gelişir ve ' sağlıklı enerji tüketimine kendini hazırlar. Bu durumda sporu aynı yoğunlukla sürekli yapmak zorunda kalırız. Aksi taktirde spor bırakıldığında vücut iyi çalıştığı için alınan bütün enerji değerlendirilir ve derhal kilo alınır.
 
 
 
4. Spor planlanmalıdır:Sporda çok önemli bir yaklaşım gelişmiştir. Vücudunuz tam oksijenli soluyabilir gelişmişlikte değilse, aşırı ve hızlı spor yapmayın. Düzenli spora yeni başlayacaksanız plan şu olmalıdır, 15 dakika ısınma, 15-20 dakika ısınmış halde yoğun çalışma ve son olarak;
onbeş dakika yavaş hareketlerle vücudu soğutma. Bu plan yeni başlayanlar için  birkaç ay uygulanmalıdır.
 

5. Genel durgunluklarımızı kontrol etmeliyiz: Caddede   yürüyorsak, koşma gibi algılanmayacak ölçüde hızlı yürümeliyiz. Beyerlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmalı, randevulara beklemeyecek şekilde ayarlamalıyız. Memur isek öğle arasında kısa yürüyüşler yapmanın yollarını aramalıyız. İş ortamımız bizi durgunluğa zorluyorsa, aralıklarla uzmanlar kontrolünde çeşitli sportif faaliyetler yapabiliriz.
 
 
Sporun hayatımızda yaptığı değişikliği 2-3 ay gibi bir zarfta kesinlikle net olarak gözlemleyebiliriz. Tam olarak istediğimiz sonucu elde  etmek vücudumuzda birikmiş tahribatın büyüklüğüyle orantılı olarak 5-6  aylık bir süre de gerektirebilir. çoğu düşünürler başarıyı, hedef üzerinde  yılmadan yürümeye bağlarlar.
 
 
Sözü edilen spor çalışmaları için konumunuz uygun değilse bu
çalışmaları evinizde yapabilirsiniz. Evinizin bir köşesine yerleştireceğiniz
yürüme bandı size çok yardımcı olacaktır. Mümkünse evinizi kirli ve gürültülü caddelerde kiralamamalı veya satın almamalısınız.

 DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kondisyon nedir - kondisyon aletleri - kondisyon hareketleri - vücut geliştirme - kondisyon programı - basketbolda kondisyon - fitness kondisyon aletleri - adler kondisyon aletler -

Yorumlar