Koçluk Hakkında

Her geçen gün kurumsal ve bireysel gelişimde önem kazanmakta olan Koçluk desteği verilmekte ve bu sayede başarılı sonuçlar alınmaktadır. Koçluk desteği ile ilgili olarak merak edilenler aşağıda sunulmaktadır.

Koçluk (Coaching) nedir?


Koçluk birey ve kurum tarafından istenen performansa ve yaşam tatminine ulaşmak için koç (coach) ve danışan (coachee) arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisidir. Amaca yönelik bilgilendirme, destekleme, gözlemleme, geribildirim, izleme ve geliştirme sürecini kapsar. Bu süreçte koçluk ilişkisinin amacı danışanın kendi belirlediği hedefe, koçun desteğiyle ulaşması ve sorunlarının üstesinden tek başına gelmeyi öğrenmesidir.

Koçluk neden işe yarar?
 
Koçluk programı şimdiki zamanda çalışıp ve geleceğe yöneliktir. Sorunların nedenleri ile değil bunları nasıl yapabilirim ile  ilgilenir ve sonuç odaklıdır. Koçluk, kişiyi harekete geçiren itici güçtür. Danışan, koçluk sürecinde kendisi ve ilişkileri üzerinde farkındalık kazanır. Bu farkındalık sayesinde birey kendini tanır.Danışan, süreç boyunca işinde ve özel yaşamında kullanabileceği yeni beceriler geliştirir, kendisini sorgulamayı ve geliştirmeyi öğrenir.

Koçluk hizmetinin sonuçları nedir?
 
Koçluk hizmetinin klasik eğitimlere göre çeşitli avantajları vardır. En önemlisi de kişinin üzerinde kalıcı bir değişim sağlamasıdır..

Koçluk süreci nasıl işler?
 
Öncelikle her şeyden önemlisi koçluk programları, koç ile danışan arasında güven ve gizlilik gerektiren bir "ortaklık" ilişkisine dayanır. Bunun yanı sıra karşılıklı sorumluluk ve istikrarlı bir çalışma gerekir. Programın işleyişi, koç ile periyodik olarak yapılacak birebir görüşmeler ve her seansın sonunda alınacak kararlara dayanır.

Kimler koçlarla çalışır?
 
* Potansiyelini ortaya çıkarmak ve kişisel becerilerini geliştirmek isteyenler
* Farklı bakış açılarını keşfetmek isteyenler
* Başarmak ve hedeflerine ulaşmak isteyenler
* Yaşamı daha dengeli, kaliteli ve anlamlı sürdürmek isteyenler
* Hedef belirleyemeyenler
* Hedefi olup da ona nasıl ulaşacağını bilmeyenler

Koçla çalışmaya başladıktan sonra neler değişir?
 
* Danışan kendi değer, misyon ve vizyonlarını belirler.
* Kendileri ile ilgili gelişmiş ve gelişmeye ihtiyacı olan yönlerinin bilincine varır
* Hedeflerini belirler ve net olarak tanımlar
* Hayatında kendisini engelleyen zorlukları ve belirsizlikleri netleştirir
* Farklı konumlarda, iletişimde bulundukları kişilerle ilişkilerini iyileştirir
* Kendileri ile ilgili farkındalığı artar
* Yaşamları ile ilgili kendi seçeneklerini yaratabilme becerisine sahip olur

Koçluk ilişkisi ne kadar sürmelidir?
 
Genellikle koçluk dönemi karşılıklı görüşme ile tespit edilir. Sürenin uzunluğu üzerinde çalışılan proje veya hedefe bağlıdır.
İlk görüşme, koçun danışanın mevcut durumunu ve beklentilerini anlamasına, danışanın koç hakkındaki ilk izlenimi edinmesine olanak sağlar. Birlikte belirlediğiniz hedefe ulaştığınızda koçluk hizmeti de sonlanır. Üzerinde çalışacağınız yeni hedefler için ise tekrar koçluk hizmeti almanız mümkündür.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

 
Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  Koçluk eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’deki  Koçluk eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Koçluk   eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Ankara  Koçluk eğitimlerimiz    0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimini tıklayabilirsiniz.
 

Koçluk Merkezi  

Koçluk

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :koçluk nedir - koçluk eğitimi - nlp - koçluk mentorluk - profesyonel koçluk - koçluk kitap - kurumsal koçluk -

Yorumlar