KOÇ BURCU ÇOCUKLARI

KOÇ BURCU - [21 MART] - [20 NİSAN]

Koç Burcu Çocuklarında


Koç; dışa dönük karaktere eğilimlidir.Koç burçlu çocukların asıl benliği, dış dünyada kendini yapılandırmak, kendini keşfetmek ve varlığını başkalarına kabul ettirmek üzerine kuruludur.


Bu nedenle dış dünyada olup bitenlerin farkındadır. Rekabet duygusu son derece kışkırtılmaya elverişlidir.


Enerjisi bitip tükenmek bilmez ve bunu çoğu zaman aktif bir şekilde gösterir. Hayat kavgasına atılmaktan keyif alır.


Nadiren sessiz kendi halinde koç burçlulara rastlansa da, bu durum belki doğum saatinde komşu burçlar olan balık veya boğa burçlarında, veya başka bir içe dönük burçta yoğun yerleşimler olmasıyla ilgili bir durum olabilir. Bu tip koç burçluların bile gerçek yapısı çok geçmez ortaya çıkar. İçlerinde sakladıkları gerçek yüzlerini, karşılaştıkları bir meydan okumayla birlikte dışa vururlar.


Koç burçların temel kişiliğinde çoğu zaman sezgi-sellik ağır basar.


Koç burcu çocukları, genellikle olaylara benlikle-rindeki güçlü sezgileri açısından bakarlar. Eğitim, öğretim, sosyalleşme vs. her şey onlar için, kendi üstünlüklerin ortaya koyacakları bir yarıştır. Bu yarışı kazanmak için kendilerine mahsus özelliklerini keşfetmeyi severler.


Genellikle koç burçlu çocuklar maceraya atılmaktan ve yeni şeyler denemekten hoşlanırlar.


Çoğu koç burcu kinestetik - bedensel zekaya sahiptir.

Koç burcunun zihin yapısı, yaparak öğrenmeye elverişlidir. Teoriden çok pratiğe bakan koç burçlular, deneyler düzenleyerek, yaparak öğrenmeye elverişlidirler. Bu özellikleri, onların bir çok alanda teknik zekaya sahip olmalarına elverir.


Koç burçlulardan birçok ünlü sporcu çıkmıştır. Birçok sporcunun da güçlü bir mars yerleşimi vardır veya koçta önemli yerleşimleri vardır.


Başka çocuklara zor gelen bedensel hareketleri ustalıkla yaptıkları görülebilir.


Cazibeli, çok gururlu, inatçı, cesur, atılgan ve hayalperest tiplerdir.
Güneş koç burcundayken doğan çocuklar, çoğu zaman son derece enerjiktirler. Oyunu, mücadeleyi çok severler. Erkek çocukları spora meyillidir, kızlar da aktif ve sosyaldir.


Küçük Koç, ayaklarının üzerinde durmaya başlar başlamaz, oyun oynamaya başlar. Tez canlıdır, acelecidirler. Sabırsızlıkları ve çabuk sıkılmaları nedeniyle, her hangi bir şeyi daha iyi yapmak için üzerinde çalışmaları neredeyse olanaksızdır.


Psiko motor yetenekleri yaşıtlarından daha erken gelişebilir. Çok erken çağda okuma ve yazma ya merak duymaya da başlayacaktır.


Bu burcun üyeleri çok erken yaşlardan itibaren, benliklerinin farkındadırlar. Öncelikle kendi ihtiyaç ve isteklerini savunmayı tercih ederler. Bununla birlikte çok net bir kişiliğe sahiptirler, iletişim sıkıntısı çekilmez, açık bir dille kendilerini ifade eder ve anlarlar.


Onlarla her şeyi dürüst ve açık bir şekilde paylaşabilmek aslında büyük bir kolaylıktır. Dolaylı ve imalı hareketlerde bululmaz, böyle davranışları da anlamazlar. Basitçe izah edilen gerçekleri ve açık komutları anlarlar.


Koçların diğer bir özelliği de bağımsızlığa duydukları ihtiyaç ve her şeyi kendi başına yapmak konusundaki sabırsızlıklarıdır. Zor bile olsa, bir şeyi kendi başına yapmayı öğrenmek, ebeveynlerine güvenmekten çok daha tatmin edicidir.


Koç burcu çocukları kısıtlamaları ve kuralları, şiddetli bir saldırı sayar, tepki gösterirler. Çoğu zaman mücadele etmeden teslim olmaz,  istediğinizi kolaylıkla yapmazlar. Ama kararlılık ve gücünüzden de etkilenirler.


Onlar sizi sınar, vazgeçirmeye çalışır, bir kez başarırsa bir daha kendisine kural koydurmak istemez. Bu yüzden sert değil ama kararlı olun.
Bu çocukların muhakkak bir amaca ihtiyaçları vardır. Aksi takdirde, enerjilerini boşa harcamaları ve hatta yaşamın*içinde kaybolmaları son derece olasıdır. Kişiliğini, yeteneklerini denemek ispatlamak, tipik Koç karakteristiklerindendir.

Emerson "Aile, kralların bile giremediği bir kaledir."

Koç Burcu Çocukları Nasıl davranmalı?
 
Koç burçlu çocuklarda agresiflik eğilimi görülebilir. Engellendiklerinde öfkelenip bağırır ve yüzü bir anda mosmor kesilebilir. Ancak bu öfke nöbetleri kısa zamanda gelip geçer, telaşlanmamak gerekir. Kısa süre sonra sakinleşecek, konuyu unutacaktır.


Yıkıcı olabilen bir enerjiye sahiptir. Duyarlılık ve sorumluluk duygusunu öğrenmesi güç olabilir. Onları kendi hallerine bırakmayıp, yaptıklarının sonucunu kavramaya yönlendirmek gerekir.


Koç burcunun çocuğunun inadıyla mücadele etmek imkansız gibidir. Ona bedensel ceza verilmemelidir. Çünkü hem  onu yıldırmayacaktır, hem de cezayı kişiliğine saldırı olarak algılayacaktır.


Sakın şiddet uygulamayın, acıya ne kadar dayanıklı olduklarını görmek sizi yıldırabilir. Onun yerine uzun uzun küsün, isteklerini vermeyin, mahrumiyet yaşatın. Aldırmaz görünmeye çalışacaklardır, ama acelecidirler, fazla dayanamazlar.


Aslında çalışkan ve becerikli taraflarını geliştirseniz, çok uyumlu olduklarını görürsünüz. Başarının zevki onları uysallaştırır, bu yüzden onları takdir etmelisiniz.


Koç burçlular aile içinde baskınlıklarını hissettirmek isterler. Ona buna uygun görevler verin, mesela kardeşini ders çalıştırmasını isteyin. Ama uzaktan da takip edin, henüz çocuk olduğu için aşırı sertlikler uygulamaktan' kaçınmayacaktır. Suçlamadan uyarın. Empati aşılayın.


Koçları isteklerini sınırlama konusunda da eğitmelisiniz. Tutumlu ve sorumlu olmayı zor öğrenecektir. Kendisini insanlara sevdirmesi ve kolay geçinilen biri olması gerektiğini de hatırlatın. Daha uyumlu bir kişilik geliştirirse, hayatını daha güzel yaşar ve hayal kırıklığına uğramaz.


Koçlar çok kolay inanan ve amaç seçtikleri şeyin peşinden gözü kara giden kişilerdir. Onlara manevi değerleri küçük yaştan itibaren öğretmelisiniz ki, yanlış inanç ve değerler peşinde maceraya atılmasınlar.


Koç'un iradesini zorlamak ya da bastırmaya çalışmak, saldırgan davranışların ortaya çıkmasına ve yıkıcılığa yol açabilir. En iyisi yumuşaklıkla ve tatlı sözlerle onu yola getirmektir. Sınırları ve kuralları aşmak isteyebilir. Kararlı olunursa saygı duymayı öğrenir.


Eğer Koç çocuğu anne babaları tarafından güzel bir amaca yönlendirilir ve desteklenirse, enerjisini doğru kullanmayı ve yaşamını tatminkâr bir şekilde doldurmayı öğrenir.


Koç Burcu Çocukları  Oyuncakları
 

Koç burçlu çocuklara şiddet eğilimini destekleyen oyun ve oyuncaklar çok zarar verebilir. Ona silah almayın, televizyonda silahlı rolleri benimseten programları seyrettirmeyin.


Koç burçlu çocukların insan ilişkilerinde adalet ve merhameti öğrenmeye ihtiyacı vardır. Grup oyunlarına teşvik edin. Oyun sırasında uyumlu olmasına yardımcı olun. Kukla gibi oyuncaklarla duygularının farkına varmasını sağlamaya çalışın.


Bazı koç burçlularda hiperaktiflik görülebilir. Çocuğunuzun enerjisini harcayacağı bir oyun bahçesine götürdükten sonra, dikkatini yoğunlaştırmasını sağlayacak oyuncakları da zaman ayırmasını sağlayın.

George Herbert " Bir baba yüz öğretmene bedeldir."

Patrizzi " Kendine güvenen bir adamı avlamak ne kadar kolaydır."


DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Burçlara Göre Çocuklar - burçlara göre tatil - burçlara göre anneler - burçlara göre annelik - burçlara göre meslek - burçlara göre aşk - çocuklara göre burçlar -

Yorumlar