Kişisel İmaj Geliştirmek

Kişisel İmaj Geliştirmek
Pozitif bir imaj yansıtmak için aşağıda diğer bazı fikirlere yer verildi.:
1. Tıpkı Robert L.Shook'un Mnning Images adlı kitabında belirttiği gibi, kazanan imaj iyi bir dış görünüş ile başlar. İyi bir dış görünüş başarıyı izlemez -fakat bundan önce gelir. Zayıf bir dış görünüşe sahip bir kişi bir süre bazılarını kandırabilir fakat sonuçta, kendi temel dış görünüşünü değerlendirmediği müddetçe başarısız olacaktır.
Bestseller kitabı, The Revolution Within 'de feminist Gloria Steinem kendini ilk televizyonda gördüğünde çok şaşırdığını belirtti. Gördüğü zayıf, hoş, sarışın, orta boylu bir bayandı ve sıkıcı olmasına rağmen güvenli, monoton bir sesle konuşuyordu. Fakat bu konuşmayı yaparken kendi içinde hissettiği fazla uzun boylu, dolgun yanaklı ve sürekli bazı kabul edilemez duygulan taşıyan bir ses tonuyla konuşan Toledo'dan şişmanca esmer bir bayan olduğuydu.
Çoğumuz gerçekte olgularla pek de uyuşmayan bir imajı beraberimizde taşırız. Siz, örneğin Steinem gibi, karşılaştığınız herkese gizlice ilettiğiniz olumsuz bir dış görünüş taşıyabilirsiniz. Eğer çok fazla uzun, ya da fazla kilolu ya da bir şekilde çekici olmadığınızı hissediyorsanız, güven eksikliği duyarsınız ve başkaları da bunu fark ederler.
Ya da kendin^ hakkında fazlasıyla olumlu bir imaja sahip olabilirsiniz. Siz muhteşem göründüğünüzü hissedersiniz oysa aslında yirmi pound fâzla kilolu, özensiz giyimli, iyi bir saç kesimine ya da makyaj S ihtiyaç duyarsınız.
Her iki durumda da kendiniz tarafından -ve belki de en yakınlarınız tarafından -analiz etmeniz gerekir, çünkü bu bölümde göstermek istediğim gibi imajınız önemlidir ve bunun hakkında bir şey yapabilirsiniz! Başkalarının sizi nasıl gördüğünü bulmak için, sizin en iyi göründüğünüzü hissettiğinizde çekilmiş bazı fotoğraf ya da videokasetleri alın. Önemli noktaları belirleyin ve bunları dikkatle inceleyin. Sevdiğiniz ya da sevmediğiniz neler görüyorsunuz?
Sonra en iyi arkadaşlarınıza sadece nasıl göründüğünüz değil fakat kendinizi nasıl taşıdığınız, nasıl konuştuğunuz ve eviniz ya da arabanız ya da çantanız ya da diğer materyallerin sizin hakkınızda neler söylediğini sorun. Bundan dolayı kırılmayacağınıza söz verin -ve kırılmayın!- ve kendilerine aynı zamanda bilgi ve coşku, samimiyet ve bütünlük bağlamında da imajınız hakkında sorun.
2.Kıyafetlerinizin işinizi kolaylaştırmasını sağlayın. Genelde kıyafetlerimizi rast gele seçeriz -ucuzluktan, buradan ya da şuradan bir Noel hediyesi -bunların kendi imajımıza nasıl uyduğunu pek fazla düşünmeyiz ya da hatta birbiriyle uyup uymadığını da kaale almayız. Aslında olasılıkla örneğin çizgili bir kravatla ekose gömlek giymek ya da yürüdüklerinde ses getiren mücevherlerle
birlikte kullanmak üzere gardırobunu genişleten insanları gördünüz. Diğer bir deyişle, tüm bunları nasıl birleştireceğinizi bilmediğiniz ölçüde, kıyafetlerinizi iyileştirebilir fakat yine de zayıf bir imaj yansıtabilirsiniz. Dolayısıyla kullandığınız renkler, kalıplar ve aksesuarların birbiriyle çatışan değil, tamamlayıcı olmasına dikkat edin.
Çoğumuz giydiğimiz zaman özellikle iyi hissetmemizi sağlayan en azından bir ya da iki kıyafete sahibiz. Bunları özel fırsatlar için korumaya eğilimliyiz. Fakat neden bu sayıyı üç, dört ya da daha fazlasına artırmayalım ve her gün özellikle iyi bir izlenim bırakmayı denemeyelim?
Eğer en iyi hangi kıyafetle göründüğünüz hakkında karar-sızsanız, zevkine hayran olduğunuz bir arkadaşınız ya da iş arkadaşınıza danışın ya da bir kıyafet danışmanına gidin. Bunlar çoğunlukla olasılıkla sizin denemeyi düşünmediğiniz fakat içinde iyi görüneceğiniz unsurları belirtirler.
Bir giysi danışmanı pahalı bir lüks gibi görünebilir. Fakat çoğu kez kendilerinde kıyafet satın aldığını takdirde ücretsiz tavsiyelerde bulunurlar ve hatta bazısı sizin için saat başı bir ücretle alışveriş bile yapabilir ki bu da zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Bunu daha geniş bir sinek yelpazesi ve çok güzel bir görünüm olasılığıyla birleştirin ve bunun hepsi büyük bir değeri simgeleyebilir.'
3. Maksimum etki için, tazelenin. Erkekler, yenilenmek, I öğleden sonra geç saatte ya da akşam erken bir iş toplantısından önce gün sonu yorgun görünümden kurtulmak için taşınabilir bir traş makinesi ve ufak bir bakım çantasını taşımayı düşünebilirler. Benzer biçimde, kadınlar da olasılıkla kozmetik ve saç bakım 1 araçlarını ve hatta fazladan bir çift küpe ya da diğer moda aksesuarları görünümlerine -belki de ruhlarına- canlılık kazandırmak için el altında bulundurmalıdır
4. Sıkıcı ay da dikkati dağıtan alışkanlık ya da tavırlardan kaçının. Etkileyici insanlar konuşurken nadiren ağızlarını ya da burunlarım kapar, saçını kaşır, bir kalemi kemirir, parmaklarında lastikle oynar. Marcia Grad bu alışkanlıkları "karizma hırsızları" olarak adlandırıyor ve bunlar arasında aşağıdaki unsurları da sayıyor:
. Kıyafeti çekiştirmek
. Masana üstünde parmaklarıyla vurmak
. Kalemlerle Oynamak-
. Karalama yapmak '   -
. Anahtar ya İfa bozuk para şıkırdatmak
.  Tırnak yemek
. Diş temizlemek
Bu alışkanlıklar diğer kişinin sizi duymasını zorlaştırmanın yanında, sizin imajınızı da ufaltır.
5.  Profesyonel araçlarda birinci sınıfı tercih edin. Örneğin Kartvizit, kalem ve çanta gibi imajınızı vurgulayan unsurlarda tutumluluk etmeyin. Bu bağlamda kaliteli ürünler kullanmak sadece birkaç pennie daha fazlasını gerektirirken uzun vadede daha fazla profesyonel görünmenizi -ve hissetmenizi sağlayacaktır.
6.  Kazananları arayın, kaybedenlerden uzak durun.Tavırlar bulaşıcıdır! Dolayısıyla gerçekten de başarmanızı isteyen ve sizi teşvik eden arkadaşlar seçerek duygusal refahınızı besleyin. Aynı zamanda, çevreniz hakkında da kendinizi sorgulayın: Evim ya da dairem nasıl dekore edildi? Ofisime ne demeli? Bu kasvetli mi yoksa enerji mi veriyor?
Bazı ilham veren ve motivasyon kitapları okuyun.Ya da mutluluk veren müzik dinleyin. Ya da eğlenceli filmlere gitmeyi ya da sizi güldüren bir TV sitkomu seyretmeyi unutmayın.
Bilinçli biçimde, bu ister iş arkadaşlarınızın dedikodusu, medyadaki şiddet ya da kendi düşüncelerinizdeki kötümserlik olsun, olumsuz olana maruz kalmayı indirgeyin.
7.  Herkese -en gencinden yaşlısına o gün sanki karşılaşacağınız en önemli kişiymiş gibi davranın. Bu küstahlığın yerine empati -çoğu kişi için hiç de kolay bir iş değildir uygulamayı denemek demektir. Buna rağmen, bu gerçek bir karakter testidir arada sırada, o "ufak" kişiden büyük bir ders öğrenirsiniz.
The Seven Habits of Highly Effecrtive People adlı kitabında Stephen Covey, sisin arasından savaş gemisine doğru gelen bir ışık yakalayan bir kaptanla ilgili harika bir hikayeyi tekrarlıyor. Kaptan parlayan ışıkla bir işaret gönderilmesini emretti: "Çarpışma yolundayız, yolunuzu 20 derece değiştirmenizi öneriyorum".
Geri gelen işaret: "Yolunuzu 20 derece değiştirmenizi öneriyoruz."
Kaptan geri mesaj iletti: "Ben kaptanım. En iyisi yolunuzu 20 derece değiştirin."
Yanıt, "Ben ikinci sınıf bir deniz görevlisiyim". En iyisi yolunuzu 20 derece değiştirin."
Bunun üzerine özlenen kaptan şu mesajı iletti: "Ben bir savaş gemisiyim. 20 derece yolunuzu değiştirin.
Buna gelen ışıklı mesaj: "Ben ışık feneriyim". Kaptan yolunu değiştirdi.
8.  Samimi övgüler yapın. Bazen insanlar iyi bir iş yaptıklarında bunu kendilerine söylemez -ya da buna tamamıyla inanmazlar. Dolayısıyla sizin bunu belirtmenizden memnun olacaklardır.
Hatta en katı kişi bile, bunun tersini iddia etmesine rağmen, başaklarının ne düşündüğüyle ilgilenir. "Ben iyi bir övgüyle aylarca yaşayabilirim", demişti Mark Twain, ki başarılı ve zeki bir yazardı.
9.  Sadece söylemeyin^ yapın! Sözcükler, öneli olmasına rağmen ucuzdur. İnandırıcılık bu sözcükleri eylemle pekiştirmeye dayanır. Özellikle bir liderlik konumunda olduğunuzda, hem görünüm hem bütünlük açısından üslubunuzu dengelemeye dikkat edin. Söylediğim gibi yap felsefesini değil de yaptığım gibi yap felsefesini besleyin.
Her gün vaiz ettiğinizi uygulayarak samimiyetinizi gösterebilirsiniz. Bir yönetici, örneğin, alt kademede çalışanlardan özel bir muamele bekleyebilecek müşterilerden gelecek hediyeleri reddetme gücünü göstermelerini-istedi. Fakat bir gün, iştahıyla ünlü bu yönetici yereldir pastaneden hediye iki kutu çikolata aldı. Nazik bir notla bunları geri  gönderdiğinde gözünde yaş -ve olasılıkla midesinde bir yafcia hissi: olduğu söylendi. Ofisteki herkes onun kendi kuralına saÖık kalıp kalmayacağını görmek için seyrediyordu -ve o da bunu biliyordu.
10. Fitnesi bir yaşam tarzı yapın, bir yük olarak görmeyin. Sağlıklı bir vücudu korumak için pahalı bir kulüp üyeliği zorunlu değildir. Örneğin egzersiz aletlerini unutun ve sadece şunları yapın:
. Üst kattaki ofisiniz ya da evinize merdivenleri inip çıkın.
. Yağsız sütü satın almak için komşu markete bisikletle gidin.
.   Sabahlan beş dakika esneme hareketleri yapın
. Televizyonda doğayla ilgili bir belgesel izlemek yerine doğada yürüyüşe çıkın.
. Düzenli olarak görüşüp gevezelik ettiğiniz bir arkadaşınız var mı? Bunu bir kahve ya da bira içerken yapacağınıza birlikte yürüyüşe çıkın.Her ikiniz de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
 KAYNAK


 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Kişisel İmaj Geliştirmek - imaj - kişisel imaj -

Yorumlar