Kişisel Gelişim Hikayeleri - Tamirci Mucizesi

Türkiye'de çok sayıda genç mucit olmasına rağmen, bunların bu yöndeki çalışmaları ilgisizlikten, desteksizlikten, yapılan işin
küçümsenmesinden ve en önemlisi de, "Bunu yapmak bize  düşmüş, bunu ancak yabancılar yapabilir, biz kim, bunları yapmak kim." anlayışından dolayı sonuçsuz ve sahipsiz kalmıştır.
Her şeye rağmen kendi çabalarıyla bir şeyler yapmak isteyen insanlarımız da yok değildir. Örneğin Doğubayazıt'ta iki tamirci ile bir kaportacı, otomobili suyla çalıştırmayı başarmışlardır.
Ağrı Doğubayazıt'ta yaşayan elektrikli eşya tamircisi Abdussamet ve Abdulcabbar Demirbaş kardeşler ile kaportacı arkadaşları İsmail İlhan, önemli bir buluşa imza atmışlardır. Tamirciler, özel bir kimyevî madde karıştırdıkları suyla bir otomobili çalıştırmayı başarmışlardır. Suyla çalışan araç, 100 kilometrede 1 litre su, 700 kilometrede özel kimyevî maddeden 1 milyon liralık yakıt tüketiyor.
İcatları ile ilgili firmalardan teklif aldıklarını anlatan Abdussamet Demirbaş, 'Bir firma 10 milyon dolar teklif verdi. Ancak henüz çalışmalarımız tamamlanmadığı için kabul etmedik' derken, su ile oto çalıştırma projesinin tamircilerin ilk buluşu olmadığı da anlaşılmıştır. Bundan önce de kolu kopan bir çobana mekanik kol yaptıkları gibi, hayvanları, boynuzlarına cihaz takıp uzaktan kumandayla yönlendirdikleri ve çobanların işini kolaylaştırdıkları tespit edilmiştir. Genç mucitlerin bu çalışmalarının, Türkiye'deki önde gelen bazı otomotiv üreticisi firmaların ilgisini çektiğini de yine basından öğreniyoruz.
Bu noktada mucitlik ruhuna yurtdışından birkaç örnek vermek yerinde olacaktır.
Japonyalı üniversiteli gençler güneş enerjisi ile çalışan otomobil yapmayı başarmışlardır. Saatte 200 km'ye kadar hız yapabilen bu otomobil geliştirilme aşamasındadır. Bu otomobilin şu an en önemli handikabı, üretiminin pahalı olmasıdır. 1 milyon 200 bin dolara mal olan bu otomobille ilgili çalışmaların artarak devam etmesi ve üretiminin daha ekonomik hale getirilmesi yönünde çalışmaların sürmesi bekleniyor.
Bu arada, uzaya giden ilk turist yolcu olan milyarder işadamı Tito'nun bu gezisinin diğer insanların da ufkunu açtığı görülüyor. Turizm şirketleri 2003'te düzenleyecekleri uzay turları için rezervasyonlarını çoktan doldurdular bile. Ancak biri var ki, ne Tito kadar zengin, ne de 2 yıl daha bekleyecek kadar sabrı var.
ABD'li küçük bir mucit, evinin arka bahçesinde ucuza ürettiği bir roketle uzayı fethetmeyi düşündüğünü açıklamıştır.
İsmi Brian Walker. Evinin arka bahçesinde yaptığı roketle sonbaharda uzaya çıkmaya hazırlanıyor. Üniversitede mühendislik fakültesini ilk sınıftan terk eden mucit, geçimini oyuncak yaparak sağlı-yor. Roketinin adı ise Earthstar 1.
Fırlatma, Oregon eyaletindeki kurumuş bir göl yatağında gerçekleşecek. 12 motoru sayesinde kapsül 4 bin km. hızla uzaya çıkacak. 100 saniye içinde 48 km. yükseğe ulaşacak olan kapsülün yakıt tankı bu noktada ayrılarak yere düşecek. Walker, kapsülün içerisinde yükselmeye devam edecek. 52 km. yüksekliğe ulaşacak. Yerçekimsiz ortamda birkaç saniye kalıp, inişe geçecek olan kapsül yine göl yatağına düşecek. Brian Walker bu yöndeki çalışmaları geliştirip bundar ticari gelir elde etmeyi de düşünüyor.
Bu örnek, hayalin ve başarmanın sınırı olmadığını göstermektedir.
Öğrencilere Girişimcilik Ruhu Aşılamak
J. Ginder, "Her insan başarı için gerekli iç kaynaklara sahiptir" der. Önemli olan bu iç kaynakları harekete geçirecek bir motivasyon süreci yaratabilmek ve zorlukları yenip gerekli girişimlerde bulunulduğunda başarıya ulaşmanın mümkün olduğu konusunda konusunda insanı inandırabilmektir.
Öğrencilere girişimcilik ruhu aşılamak ve onlara geniş ufuklar çizmek zorundayız. Dünyada küreselleşmenin en iyi örneklerinden biri olarak gösterilen Mc Donald's dünyanın pek çok ülkesindeki 10 bini aşkın şubesiyle övünürken, bizde, Türkiye genelinde şöhret yapmış yüzyıllık kimi kebapçılar, helvacılar tatlıcılar ve lokantalar 'Başka hiçbir yerde şubemiz yoktur' ley. hasmı gururla asma garipliği göstermektedirler.
Başka bir yerde şubesi olmak mı övünülecek bir durumdur, yoksa olmamak mı? Keşke bu firmalarımız başka yerde şubemiz yoktur levhası yerine, ülkenin ve dünyanın dört bir yanına yayılmış şubelerinin listelerini gururla asabilseler.
Bu anlayışı değiştirmek ve insanımızı girişimciliğe teşvik etmek durumundayız.
Büyük bir genç nüfus potansiyeline sahip olan ülkemizde genç nesle bu yönde verilecek bir eğitim, bu anlayışın kısa sürede değişmesine de imkan verecek ve dünya çapında yaygın büyük kuruluşlara sahip olmamız yönünde teşvik edici olacaktır.
Türk Genci Amerikalılara Parmak Isırttı
ABD'nin Georgia Tech Üniversitesinde doktora öğrenimi gören 28 yaşındaki başarılı Türk genci İlkay Yavrucuk, üniversite laboratuarlarında iki arkadaşıyla birlikte geliştirdiği Mars'a insansız uzay aracı projesi ile American Hehcopter Society tarafından birincilikle ödüllendirilmiştir.
Yaklaşık 20 kg. ağırlığında olan ve helikopter esasına göre işleyen insansız uzay aracı minimum riskle Mars'ın keşfedilmesine yardımcı olmak üzere tasarlandı, ilkay Yavrucuk ayrıca, Boeing şirketinin sponsorluğunda geliştirdiği saldırı helikopterlerinde erken uyarı sistemi konusundaki çalışmasıyla da, American Helicopter Society'nin, 'üstün öğrenci' ödülünü birincilikle almaya hak kazandı. Bu ödül, sadece 5 kişiye veriliyor. Yavrucuk'un bu projesine, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'un, Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı'ndan da destek veriliyor.
Doktora sonrası Türkiye'ye dönmek istediğini söyleyen Yavrucuk, "Türkiye'de de çok iyi imkanlar var. Türkiye'de daha iyi şeyler yapabileceğime inanıyorum. Mühendislikte çok başarılıyız-
TAI, Aselsan gibi iyi kurumlarımız var. Birçok havacılık ihtiyacımızı Türkiye'de üretebilir ve hatta dışarıya satabilir konuma gelebiliriz. Her şeyi devletten de beklememek lazım. Türk insanı da kendine güvenmeli" demektedir.
Bu tür gençlerin başarılı hikayelerini anlatarak öğrencilerin kendilerine güvenmelerini sağlayabiliriz.

 DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar