Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim Kitaplarının  değerini bütün insanlardan daha iyi anlayan Carneğle devrinde 60 milyon İngiliz sterlini kazanmış ve servetinin yarısı ile, herkes için kütüphaneler kurdurmuştu.
Meşgul olduğunuz is ne olursa olsun, işinizde yükselmeniz için size yardımcı olacak yığınla kitap vardır. Okumayı bildikten sonra cahil kalmanız için hiçbir sebep yoktur. Hayatta insana en pahalıya mal olan şey cahilliktir. Kurtulmanın yolu da okumaktır.
 
Gençlerin çoğu evlenince sevmeyi, iş bulunca okumayı unuturlar. Sevgiyi de, bilgiyi de hayatın bir bölümüne ait zannederler.
fiTndan dolayı nice yuvalarda mutluluk yerine, mutsuzluk vardır. Fakat en güzel yol, daima yaşamak, sevmek ve öğrenmektir. Öğrenmenin en güzel yolu da, her zaman faydalı bir kitap bulundurmak ve zaman buldukça okumaktır.
Kitap ile ilişkiyi kesen kimse, başarılı olamaz. Çünkü kitapsız hayat, kör-sağır dilsiz yaşamaktır. Zira kitap bütün dünyaya hakimdir. Ve siyasetten daha kudretlidir. Nice kabineleri bir kitap, iktidar koltuğundan düşürmüştür.
Medeniyeti de kitap oluşturmuştur. Newton "Prin-cipia" adlı eseriyle dünyanın düşünüşünü değiştirmiştir. Darwin'in "Türlerin Menşei" eseri de aynı sesi getirmiştir.
Adam Smith, "Milletlerin Serveti" isimli eseriyle İngilizler'e ticaret esasını öğretmiştir. Pitt bu kitabı okuyarak İngiliz başbakanlarından en büyüğü olma ününü kazanmıştır.
 
Faraday'ın 14 yaşlarında eline geçirdiği kimya kitabıyla günün birinde, bütün İngiliz bilginlerinin rehberi olacağını kim bilebilirdi?
Edison, okulda öğrenip görmedi fakat annesinin okuduğu yararlı kitaplar ile günümüze başarısını ispatladı.
Kitabın değerini bütün insanlardan daha iyi anlayan Carneğie, devrinde 60 milyon İngiliz Sterlini kazanmış ve servetinin yarısı ile, herkes için kütüphaneler kurdurmuştu.
Meşgul olduğunuz iş ne olursa olsun, işinizde yükselmeniz için size yardımcı olacak yığınla kitap vardır. Okumayı bildikten sonra cahil kalmanız için hiçbir sebep yoktur. Hayatta insana en pahalıya mal olan şey cahilliktir. Kurtulmanın yolu da okumaktır.
Kendi tecrübelerimizle öğreneceğimiz herşey bize pahalıya mal olur. Tecrübelerimiz de yeterli değildir. Örneğin hangimiz kendi tecrübemizle elektrik, kimya ya da matematik öğrenebiliriz?
Okuyan insan, yalnız kendi tecrübeleriyle yetinmez, başkalarından da yararlanır. Bu sayede dikkati, mukayeseyi, benimsemeyi, öğrendiğini uygulamayı öğrenir.
Bugün tecrübe ve deneylerle ilgili kitaplar binleri aşmıştır. Bunları elde etmek çok kolaydır.
Kütüphaneye sahip olmak ayrıcalıktır. Her hafta küçük bir ücretle kitap alarak bir kaç yıl içinde güzel bir kütüphane edinebilirsiniz.
Okumanın en güzel şekli, ilgilendiğiniz bölümlere işaret koyarak okumaktır. Çoğumuz gazete için geniş zaman ayırdığımız halde kitaba bu önemi vermeyiz. Gazete herkes için yazılır. Gazetede ilgilendiğiniz konuları okuduktan sonra diğer sayfalara sadece göz gezdiriniz.
Propaganda gayesi ile yazılmış kitaplara kulak asmayınız. Fakat seyahat kitapları ticaret açısından faydalıdır. Biyografi kitapları değerlidir. Bize ilham kaynağı olabilir. Yalnız övgü şeklinde yazılmış olmaması gerekir.
Kitap okumaktan gaye, yalnızca okuyucu olmak değil, o kitaptan faydalanmaktır. Bir çok insanın yaptığı gibi vakit geçirmek için kitap okumayınız. Bu hem fayda hem de zarar getirir. Kitap okumadaki hedefiniz, beyne enerji vermek olmalıdır.
Asıl mesele beyni olumlu hale getirmektir. Zira hayatın güçlüklerini yenme konusunda faydalanamadık-tan sonra, beynimizi yığın yığın doldurmak neye yarar.
Bir kitabı okuduktan sonra öğrendiklerimizi, hayatımıza ve işimize aksettirebiliyorsak, maksat hasıl olmuştur. Kitap gayemize hizmet etmelidir.
Edebiyat ile ilgilenenler kitabı kültür sayarlar. Fakat bu yeterli değildir.
İnsanın gözleri kör olmadıktan sonra, dünyadaki bütün bilgi onun emrindedir.
Bilmemiz gereken şu ki; bilgi, düşünce ve his ile kurulan hayat, asıl hayattır. Bunlar hepimiz için bir alemdir.
 
Şayet görüyor ve okuyorsak, dünyadaki bütün kitaplar bize aittir. Bu yüzden yalnızlık çekmemize, cahil yaşamamıza, başarısızlığa uğramamıza sebeb yoktur. Gelişmemiz okumamıza bağlıdır.
DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - gelişim - kişisel gelişim eğitimleri - gelisim - kişisel gelişim kitapları - kisisel gelisim - kişisel gelişim merkezi - kişisel gelişim kursları - kisisel gelişim - kişisel gelişim seminerleri - kişisel gelişim siteleri - kişisel gelişim testleri - kişisel gelişim kitap - kişisel gelişim uzmanı - kişisel başarı - -

Yorumlar