Karar Vermek

KARAR VERMEK:Düşüncelerine hakim olamayanlar kısa zaman sonra davranışlarına da hakim olamazlar. THOMAS WILSON
Kararlarınızı kim verir?
Tek gözünüz olsaydı, tüm bedeniniz ışıkla dolardı demiş büyük bir adam. James, her konuda tutarsız olan kararsız insanları, rüzgârla gidip gelen dalgalara benzetmiş. Karar vermek kadar bu kararlara sadık kalmak da önemlidir. Her dakika fikir değiştirirsek bilinçaltı ne yapacağını bilemez.
Psikojenezin nasıl çalıştığını gördük. Şimdi de kararlarımızda nasıl tutarlı olacağımızı öğreneceğiz.
KESİN KARARLAR VERMENİN ÖNEMİ
Tatile çıkmaya hazırlanan bir aileyi düşünelim. Baba işyerinden izin almış, para hazır, ama nereye gideceklerine bir türlü karar veremiyorlar. Baba "Balık tutmak istiyorum", anne "Dağlara çıkmak istiyorum", çocuklar "Disney-land'e gidelim" diyorlar. Günlerce tartışıyorlar ve bir karara varamıyorlar. Ya da dağlara gitmek için yola çıkıyorlar, ama yarı yolda fikir değiştirip balık tutmak için göle gitmeye
karar veriyorlar; ama sonra çocuklar öylesine yaygara yapıyorlar ki ailede huzuru sağlamak için Disneyland'e gitmek üzere geri dönüyorlar. Bu arada, karar veremedikleri için tatil günlerini boşa harcıyorlar. Bu, karar vermeye çalışırken fikirlerin nasıl oradan oraya döndüğüne güzel bir örnek. Karar veremeyen insan hiçbir yönde yol katederriez.
Bilinçaltı sürekli olarak bilinçten gelen emirleri yerine getirir. Bilinçaltı bilinç tarafından inanılan her emre yanıt verir. Kararsızlık olursa, her dakika fikir değiştirilirse, bilinçaltı karmaşaya düşer. Bir emri yerine getirmeden yenisi gelir, ayak uydurmaya çalışır, ama yapamaz. Sadık bir hizmetkârdır, ama bu durumda ne yapacağını bilemez.
Kesin kararlar vermeyi öğrenmeliyiz, insana seçme hakkı verilmiştir. Kullanıp kullanmamak kendisine bağlıdır. Yanlış seçim yapmaktan korktuğumuz için seçim yapmaya çekinirsek bilinçaltının eli kolu bağlanır, çıkmaza girer ve hiçbir şey başaramaz.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar