Kapalı Kalma Korkusu

Kapalı kalma korkusu, kişinin kolayca kaçamayacağı ortamlara girdiğinde ortaya çıkan yaygın kaygıdır. Yalnız başına sokağa çıkmak, kalabalık bir alanda bulunmak veya araba, otobüs ve uçak gibi araçlarla seyahat etmek bu yerler arasında sayılabilir.
   Sık görülen korkulardandır. Sokakta rahatsızlanacaklarını düşünen bu kişiler evden dışarı çıkamaz hale gelirler. Panik atak geçirenlerde kapalı kalma korkusu sık görülür.
özgül Korkular
   Özgül korkular belli nesne ve durumlara karşı aşırı korku duymak olarak tanımlanabilir. Korku duyulan nesne ve durumla gerçek hayatta karşılaşma veya televizyon ve gazete gibi basın yolu ile karşılaşma aynı şekilde korku yaratabilir. Özgül korkular genelde çocukluk çağlarında başlar, ancak yirmi yaşlarında rahatsızlananlar da sıktır.
Sık görülen özgül korkular şunlardır:
* Hayvanlar (yılan, köpek, kuş, böcekler v.b.)
* Yükseklik korkusu
* Asansör korkusu
* Uçağa binmek ya da araba kullanmak
* Kan görmek veya aşı olmak vb.
   Korku türleri burada tek tek anlatılamayacak kadar çoktur. Hepsi ayrı ayrı tanımlanmıştır ve yeni korkular da tanımlanmaya devam etmektedir.
Korku Tedavisi Nasıl Yapılır?
   Korkular tedavi edilmediği takdirde çok uzun zaman devam edebilir, aslında tedavi olmaksızın düzelen hasta sayısı azdır. Korku tedavisinde amaç kişinin kaçınma davranışını önlemek ve belli durumlarda ortaya çıkan kaygıyı azaltmaktır. Tek başına ilaç tedavisi genelde yeterli değildir. Bunun için antidepresan ilaçlarla birlikte değişik psikoterapi yöntemleri uygulanabilir. Korkularda en sık kullanılan terapi yöntemi yüzleştirme tedavisidir. Bu yöntemde hastaya korku yaratan durum veya nesnenin üzerine giderek ortaya çıkan kaygı ile başa çıkması öğretilir.
   Kaygı ile başa çıkma tedavisinde gevşeme teknikleri ve bilişsel davranışçı tedavilerden yararlanılır. Terapi grupları, aile tedavisi ve bireysel psikoterapiler kullanılan diğer terapi yöntemleridir. Tedavinin süresi; hastalığın şiddeti, yaygınlığı ve hastanın özelliklerine göre değişir. İlaç tedavisine yanıt ilk birkaç haftada alınır. Ancak tam düzelme daha uzun zamanda gerçekleşir. Tedavi ile tam düzelme sağlansa da ilaçlara bir yıl devam etmek gerekir. İlaçları doktor kontrolünde kullanmak ve kontrollü kesmek önemlidir. Bazı hastalarda daha uzun süre tedaviye devam etmek gerekebilir.
   Korkuya bağlı olarak alkol bağımlılığı gelişmiş ise korkunun tedavi edilmesi ile bağımlılığın tedavisi kolaylaşır. Altta yatan korku belirtilerini ortadan kaldırmadan bağımlılıktan kurtulmak zordur.
 DERLEYEN.EDİTÖR
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar