İnsan

İnsanlar;İnsanlara da tutulup kalabilirsiniz. Mike da böyle yaptı. Departmanında, görevlerini gerektiği gibi yapmayan iki eleman vardı. Mike kendileriyle birçok defa konuştu, fakat hiçbir şey değişmedi. Aslında kötü insanlar değillerdi. Aksine, bulunabilecek en iyi çalışanlardı. Sadece işlerini yapmak için gereken becerilerden yoksundular. Mike, departmandaki diğer insanların, ortaya çıkan iş gücü açığını kapatmak için fazladan çalışmak zorunda kalmasına rağmen bu elemanlara maaş ödemeye devam etti. Bu durum, sürekli olarak paylarına düşenden daha fazlasını yapmak zorunda kalan çalışanların moralini bozuyordu, fakat Mike bu iki elemanın çok iyi ve gayretli olduklarını düşünerek bildiğini yapmaya devam etti.
Mike sizce bu iki elemana iyilik mi etti? Hayır. Sadece üretken olmayan bu iki elemana, hem kendileri ve hem de departmanındaki diğer insanların zararına olacak şekilde, sıkı sıkıya bağlı kaldı. Belki de bu iki elemanın kuruma daha faydalı olabilecekleri bir konum bulunabilirdi. Mike işlerini yapabilen elemanlardan kurulu bir departman oluşturabilseydi, çalışanların moralini yükseltip streslerini azaltabilirdi, fakat o, insanlara iyilik ettiği yanılgısına kapılarak, elemanlarına gereksiz şekilde bağlı kaldı. Bütün bunlar olurken kendisi de yapması gereken işleri bir türlü tamamlayamayan bir departmanın yöneticisi olmanın getirdiği stresi yaşadı.
Bazı arkadaşlarınızı zihnen veya konum olarak aşmış olabilirsiniz (veya onlar sizi aşmış olabilirler). Bu insanlardan ayrılmak üzüntü verici olabilir, ama bu sürekli gelişiminiz için gerekli bir davranıştır. Bağlı kalmaya çalışmak, uzun vadede her iki taraf için de yaralayıcı olabilir.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - genç gelişim - kişisel gelişim nedir -

Yorumlar