İnanılmaz Bİr Başarı Hikayesi

İnanılmaz Bİr Başarı Hikayesi
ÖNCE İNSANLARI SEVMELİSİN...
Üniversiteden yakın arkadaşım olan Ceren, girdiği her mekana hayat ve enerji getirirdi. Birisi konuşurken onu dikkatle dinler ve konuşan kişi kendini çok önemli hissederdi, insanlar ona bayılırdı.
Güneşli bir sonbahar günü, Ceren ve ben her zamanki çalışma yerimizde oturuyorduk. Pencereden bakarken hocalarımızdan birinin araba parkından geçtiğini gördüm.
"Onunla karşılaşmak istemiyorum." dedim.
"Neden? diye sordu Ceren.
Ona bir önceki dönem bu hoca ile aramızda tatsızlık çıktığını anlattım. Onun bir önerisine alınmış ve saldırganca bir cevap vermiştim." Ayrıca benden hiç hoşlanmadığını da biliyorum." dedim.
Ceren geçmekte olan hocaya baktı. "Belki sen yanılıyorsun." idi.     ,
"Belki sona sırtını dönen sensin ve bunu sadece korktuğun için yapıyorsun. O da senin ondan hoşlanmadığını sanıyor ve bunun için sana yakınlık göstermiyor. İnsanlar kendilerinden hoşlanan insanlardan hoşlanırlar. Eğer onunla ilgilenirsen, oda seninle ilgilenir. Hadi git konuş onunla."
Ceren'in söyledikleri beni huzursuz etmişti. Merdivenlerden isteksizce indim ve araba parkına gittim. Hocamı sıcak bir şekilde selamladım ve yazı nasıl geçirdiğini sordum. Bana şaşkınlıkla baktı. Konuşmayı sürdürerek yürüdük. Ceren'in camdan bizi izlediğini ve gülümsediğini biliyordum.
Ceren bana çok basit bir şeyi öğretmişti. Bunu nasıl olup da düşünemediğime şaşıyordum. Ben de, diğer bütün gençler gibi kendimden emin değildim ve karşılaştığım her insanın benim hakkımda olumsuz bir yargıya varmasından korkuyordum. Aslında onlar da benim onlar hakkında olumsuz şeyler düşünmemden korkuyorlardı. O günden başlayarak, insanların insanlarla kaynaşmak ve kendileri ile ilgili şeyleri paylaşmak istediklerini hiç aklımdan çıkarmadım. Eğer bunu öğrenmemiş olsaydım, insanları hiçbir zaman tanıyamayacaktım.
Bir gün Kanada'da seyahat ederken, bir sarhoş gibi konuştuğu için kimsenin ahbaplık etmek istemediği bir adamla sohbet ettim. Yakın zamanda bir beyin kanaması geçirdiği için peltek peltek konuşuyordu. Aslında o, bu demir yolu hattında çalışan bir mühendisti. Yol boyunca bana çok ilginç şeyler anlattı.
Kızıldereli avcılardan kalan binlerce bufalo iskeleti nedeni ile bu vadiye "Kemik Vadisi" adı verilmişti; İsveçli bir tren rayı döşeyicisine, nerede ise bir tonluk rayları kaldırabildiği için Muhteşem Ferhat denmişti. Mikrop adında bir kondüktör tavşan besliyordu.
Sabah güneş doğarken, adam elimi tuttu, gözlerimin içine baktı ve bana "Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Çoğu kimse beni dinlemiyor." dedi. Aslında teşekkür etmesi gereken bendim. Çünkü anlattıklarından çok keyif almıştım.
Bir gün, Antalya'da bir aile beni durdurdu ve yol sordu.
Avustralya'nın tenha Kuzeybatı kıyısından tatil için gelmişlerdi. Onlardan bana ülkelerinde nasıl yaşadıklarını anlatmalarını istedim. Az sonra, kahve içerken bana arabalarının motor kapakları kadar büyük sırtları olan tuzlu su timsahlarını anlatıyorlardı.
Karşılaştığım her insan, yeni bir macera ve heyecan idi. Zengin, fakir, güçlü ve yalnız, herkesin ama herkesin aynı benim gibi hayalleri ve kaygıları vardı. Ve eğer ben dinlemek istersem, herkesin anlatacak bir hikayesi de vardı.
Yaşlı ve kısa sakallı bir sokak serserisi, ekonomik kriz sırasında nasıl bir havuzdaki balıkları havuza ateş ederek sersemlettiğini ve onları yakalayarak ailesinin yemeğini temin ettiğini anlattı. Bir trafik polisi ise el hareketlerini geliştirmek için boğa güreşçilerini ve orkestra yöneticilerini izlediğini itiraf etti.
Genç bir kuaför kız ise, bir bakımevindeki yaşlıların saçlarının yapılmasından nasıl keyif aldıklarını anlattı.
Çoğu kez, böyle fırsatlar elimizden kaçar gider. Evden dışarı çıkmayan kızın da, tuhaf şeyler giyen oğlanın da anlatacak bir şeyleri muhakkak vardır.
Aynı sizin gibi. Ve yine aynı sizin gibi, onlar da birisinin kendilerini dinlemesini hayal eder.
Ceren'in bildiği şey buydu. Önce insanlardan hoşlan, sonra sorular sor.
İnsanlara verdiğiniz ışığın yüz mislinin daha kuvvetli olarak geri döndüğünü göreceksiniz.
Bahadır Yıldırgan
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:bilgi@gencogrenci.com

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :İnanılmaz Bİr Başarı Hikayesi -

Yorumlar