İlişki Koçu Kimdir ?

Bir aşk ilişkisi neden sonlanır?

Aşk ilişkileri çoğu zaman sevginin, saygının yıpranması sebebiyle sonuçlanabiliyor.İlişkilerde ihanet, şiddet, büyük anlaşmazlıklar, gururun kırılması gibi birçok somut sebep ilişkiyi yıpratabilir ve yaşananların sonucunda bazen duyguların erozyona uğraması, bazen de karşı tarafın davranışlarını kabul etmeyip ayrılığı seçmek gibi sebeplerle ilişkiler sonlanır.
 
Aşkı Öldüren Evlilik Değil Zamandır.

Evlilik aşkı öldürür mü?
Aşkı öldürenin evlilik değil zaman olduğunu düşünüyorum. Aşk içinde tutku, özlem ve heyecan barındıran bir duygu. Birlikte yaşamaya başlandığında doğal olarak bu hisler azalıyor ve bir alışılmışlık, rutinlik başlıyor. İyi anlaşan ve birbirini tamamlayabilen çiftler, aşkın yerine sevgi koyup mutlu bir evliliğe devam edebiliyor. Ancak uyum sağlayamayan, anlaşamayan çiftler de, ilk tutku ve heyecanın da bitmesiyle birlikte geriye keyifsiz ve sorunlu bir ilişki kalıyor ve evlilik aşkı öldürdü zannediliyor. Oysa evliliği bitiren aşkın bitmesi değil yerine sevgi, uyum gibi değerlerin yitirilmiş olmasıdır.
 
İlişki terapisine toplumumuzun bakış açısı nasıl?

Son yıllarda toplumumuzun bu konuya çok daha sıcak ve açık baktığını söyleyebilirim. Eskiden insanlar yardım almayı zayıflık ya da ayıp gibi değerlendiriyordu. Ancak şimdi daha bilinçliyiz ve insanlar bunu kendilerini geliştirmenin bir yolu olduğunun farkında. Bu yüzden alınan kararlar eskisi gibi değil. Artık başkalarına bunu gururla söyleyip tavsiyede bulunabiliyorlar. Sadece sorun yaşadıklarında değil sorun çıkmasına engel olmak ya da daha mutlu olmak için yardım alabiliyorlar. Artık ilişkimizle ilgili yardım almanın  herhangi bir fiziksel rahatsızlıkta doktora gitmek kadar doğal olduğunun daha çok farkında ve bilincindeyiz.
 
Kimse Kusursuz Değildir.

İdeal eş ya da ideal aşk nasıl olmalıdır?

“İdeal eş” herkes için değişen bir kavram olmalı. Örneğin; bazı insanlar için fiziksel görünüm ön plandadır, bazıları için zekâ, başka biri için de iyi arkadaş olabilmek. Bu bağlamda birey bir ilişkide neye ihtiyaç duyuyorsa, bu beklentilerini en çok karşılayacak eşin ideale yakın olduğunu söylemeliyiz. “İdeal” çok uç, ütopik bir kelime. Kimsenin kusursuz olmadığını bilmemiz gerekiyor. Eşimizin beklentilerimize, kriterlerimize uygun olduğunu düşünüyorsak bizim için ideali bulmuşuz demektir.
 
Ben ideal çiftin en büyük değerinin arkadaşlık ve saygı olduğunu düşünüyorum. Arkadaş olabilen, konuşmayı becerebilen çiftler ilişkide çıkan sorunları çok daha rahat aşabiliyorlar. Aralarındaki saygı ve sevgi tartışmaların kavgaya dönmesine engel oluyor. 
 
Sevgililer Günü çiftler için sizce ne ifade ediyor? Sadece bir güne aşkı sığdırmak doğru mu?

Sevgililer Günü sadece bir sembol. Elbette aşkı tek bir güne sığdırmaktan doğru değildir. Keşke her gün özenli ve sevgimizi göstermeye açık olabilsek. Ama hayat bu, her gün aynı keyifte olamadığımız bir gerçek elbette. Sevgililer gününü bir fırsat olarak görmek gerek. Her ne kadar ticari bir tarafı da olsa ilişkinin rutinliğini kırmak, renk getirmek açısından özel geçirilmesini desteklediğim bir gün. Çiftlerin birbirlerine odaklanabilmesi, farklı bir zaman geçirmesi için iyi bir fırsat.
 
Hayat Paylaştıkça Güzelleşir
 
İlişkilerimiz hayatımızın anlamı, rengidir. Düşünün ki istediğiniz her şey var ama bu güzellikleri paylaşacak sevdiklerinizden yoksunuz. O zaman sahip olduklarınızın hiçbir anlamı kalmıyor. Hayat paylaştıkça güzelleşiyor. Bu sebeplerle ilişkilerimize itinayla bakmamız gerek. Beslemek, özen göstermek ve çabalamak gerek. Her ne kadar artık daha bilinçli olsak da hala yardım almaktan çekinen insanlar var. Oysa yardım almak zayıflığın değil aksine bilinçli ve güçlü olmanın göstergesi. Hayatımızda bir şeyler yanlış gidiyorsa yanlış yapıyoruz demektir. Doğruyu aramak, gelişmek, ilişkileri zenginleştirmek gerek. İlişkilerimize ve ruhumuza çok iyi bakalım lütfen. Fiziksel rahatsızlıklarımızda bile denir ki, “Moral önemli, stresten uzak durun”. O halde temelde, ruh sağlığı ve mutluluk yatıyor demektir.

Ücretsiz ön görüşme için bizden randevu alabilirsiniz.

İlişki Koçluğu eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir'dekiİlişki Koçluğu Eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Antalya'daki İlişki Koçluğu Eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :İlişki Koçu - İlişki Koçluğu - İlişki Koçluğu Nedir -

Yorumlar