Hızlı Öğrenmek Mümkün mü?

Kendinize Ne Kadar Değer Biçiyorsunuz?

"Orta 3. sınıfa daha yeni geçtiğim yıllardı. Çalışkanlığımla dikkat çektiğimi söyleyemem. Kolay beğenmeyen, her şeyi eleştiren, zorunluluklardan ve sorumluluklardan hoşlanmayan, 10 üzerinden 5 aldığında mutlu olmasını bilen mütevazı bir öğrencilik.
Sınıfımızda hem notları hem de kendisi güzel bir kız vardı. Başak. O, derslerde en çok parmak kaldıran, öğretmenlerin en çok takdirini kazanan sınıfın lokomotifiydi. Yetenek, güzellik, efendilik hepsi onda buluşmuştu.
Başak'ın bir tek huyuna alışamamıştım: Sınav sonrası notlar açıklandığında O, sınavdan 8 veya 9 aldığını öğrensin, gözlerinden seller, sular boşalırdı. Sınıfı geçmek için 5 almak yeterliyken bir insan niye 10 almak için kendini yırtar ki? Hadi 10 alamadı, 9 aldı; niye sınıfta kalmış gibi tepki gösterir ve ağlar?
Yıllar geçtikten sonra öğrendim ki bir insanın kişisel kalitesinin en önemli göstergesi, kişinin kendisine biçtiği değerdir. Kendini 10'luk gören bir öğrenci için 9 almak bir tür haksızlık, yetersizlik veya başarısızlık olarak algılanabiliyor. Başak'ın bu davranışını kendisine verdiği değerin sonucu olduğunu anlamak benim için uzun yıllar aldı. O şimdi hak ettiği yerde, bir bankanın genel müdür yardımcısı.'
ÖSS'de Alacağınız Sonuçlar, Kendinize Biçtiğiniz Değeri Yansıtacaktır
Başarı ve başarısızlık, öğrenim hayatınızda önemli sonuçlar doğurabilecek iki durumdur. Hayattaki başarılarınızın ilk verileri okuldaki başarılarınızdır.
Yaşanmış bir başarısızlık durumunda öğretmen, notları ajandasına kaydederken sizin de kendinizle baş başa bir durum değerlendirmesi yaparak başarısızlığınızı yorumlamalısınız. Bunu yapmazsanız, başarısızlıkları tekrar etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
İstediğiniz Başarıya Ulaşamadığınızda NASIL Düşünüyorsunuz?

Başarısızlık,
1.  Testlerde yeteneksiz olmamdan,
2.  Testi çözmek için ya da dersi çalışmak için yeterli çabayı göstermememden,
3.  Şanslı günümde olmamamdan,
4.  Testin zor olmasından,
5.  Yeteneksizliğimden kaynaklanmaktadır. Eğer bu görüşleri düşünmeden çaba ve çalışmalarınızı sürdürüyorsanız, kayığınızla "küreksiz ve pusulasız" denize açılmışsınız demektir. Verdiğiniz herhangi bir cevap ise, size bir başka sınava nasıl hazırlanmanız gerektiği ile ilgili ipucu sağlayacaktır.

Şimdi bu tablodan hangi sonucu çıkarmalıyız?
  Bizim denetimimizde olan ve değiştirebileceğimiz tek etken ÇABA’dır. S Denetimimizde olan; ancak değiştirmeye gücümüzün yetmediği etken YETENEK’tir. S Değişebilen; ancak denetimimizde olmayan etken şanstır.
  Denetimimizde olmayan, aynı zamanda değiştirebilme gücümüzün de olmadığı etken BİLGİMİZİN ÜSTÜNDE performans gösterebilmemizdir.
  Bir sınavdan aldığınız sonuçların sorumluluğunu almış olmanız, bir sonraki sınavda daha başarılı sonuçlar almanızı kolaylaştırır.
  Sorumluluklarınız gereği, her sınav sonunda öz eleştiride bulunduğunuzda hedeflediğiniz başarıyı yakalayamamanın nedeni, sınavların "ZOR’luğu değil, gerektiği gibi "ÇABA" harcanmamış olmasıdır.
  Programsız çalışma, zamanı denetleyememe, çalışılan bilgileri sınavda hatırlayamamak, bizim dışımızdaki etkenlere bağlı değildir. Bunlar % 90 kendi becerilerimizle değiştirebileceğimiz durumlardır. Bu nedenle başarısızlığımızın "MAZERET’i olamazlar.
  Birinin, sizin için hayatınızda olumlu bir değişiklik yapabileceği beklentisi içinde olduğunuz sürece gelecekte sizi birçok "HAYAL KIRIKLIKLARI" bekliyor demektir.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı öğrenme - hızlı ğrenme mümkünmü - nasıl hızlı öğrenilir -

Yorumlar